24 серпня Україна відзначає найбільше державне свято – 33-річчя відновлення Незалежності. Воно встановлене на честь виняткової історичної події – ухвалення 1991 року Верховною Радою Української РСР абсолютною більшістю голосів Акта проголошення незалежності України. Цей документ увінчав прагнення українського народу мати власну суверенну державу і самостійно визначати свою долю.
Для українців свобода та гідність завжди були основоположними цінностями. Вони спонукали до боротьби за незалежність. На початку ХХ століття, в часи Української революції 1917–1921 років, наш народ зміг відродити державність, а 24 серпня 1991 року Актом проголошення незалежності України вона була відновлена. Важливим кроком до повернення історичної справедливості стало прийняття 16 липня 1990 року Декларації про державний суверенітет України. Тоді Верховна Рада УРСР підтримала прагнення народу ліквідувати політичну та економічну залежність від московського центру і розбудовувати самостійну державу, відроджувати національну культуру, історичну пам’ять.
Утвердження суверенної України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР, остаточному руйнуванні комуністичної тоталітарної системи та стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної сучасної української держави.
Проголошення незалежності – логічне завершення українського державотворення. Відзначаючи 33-тю річницю ухвалення Акта проголошення незалежності України, ми говоримо про тисячолітню історію нашої державності. Слід вшанувати всі попередні етапи – Русь, Галицько-Волинське князівство, Велике Князівство Литовське, Українську козацьку державу, українські державні утворення початку ХХ століття. Від них сучасна Україна успадкувала традиції державотворення.
Століття бездержавності коштували нашому народові неймовірних жертв. Лише у ХХ столітті внаслідок Голодомору, Голокосту, державного терору, депортацій та воєн загинули мільйони українців
Незалежність для українців – це передусім нові можливості та торжество прав людини. Сильна та вільна українська держава, активне й відповідальне громадянське суспільство та потужні збройні сили – це те, що гарантує всім українцям гідне майбутнє.
Роки незалежності продемонстрували світу, що Україна відбулася як держава, яка здатна утверджувати демократичні цінності, відстоювати свободу, гідність та розмаїття, захищати свій суверенітет і цілісність.
Сьогодні незалежність України – запорука вільного розвитку держав і народів Європи, головна перешкода для російського імперіалізму, який намагається політично, економічно та духовно поглинути державність Україну. Боротьба за незалежність триває й нині. Українці змушені захищати від агресії територіальну цілісність і суверенітет своєї держави. Це боротьба не лише за людей і територію, а й за право бути собою, самим вирішувати, як жити і яке майбутнє обирати.
З нагоди свята пропонуємо добірку матеріалів про Незалежність України: бібліографічні списки літератури: «На шляху до Незалежності: від витоків до сьогодення», «Конституція України: 25 років на теренах Незалежності», «Українська державність: становлення та розвиток»