Щорічно 24 серпня Україна відзначається День Незалежності – головне державне свято країни.
22 січня 1918 року українці проголосили незалежність своєї держави IV Універсалом Української Центральної Ради, а за рік, 1919 року, того самого дня на Софійській площі в Києві відбулося офіційне об’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Так уперше за багато століть історичні українські регіони об’єдналися в одну державу. На жаль, фактично об’єднання республік УНР і ЗУНР тоді не відбулося, але сам процес проголошення позначився на політичній ситуації в країні.
16 липня 1990 року Верховна Рада тоді ще УРСР (якраз відбувався процес розпаду СРСР) ухвалила Декларацію про державний суверенітет України та постанову “Про День проголошення незалежності України”, в якій 16 липня було вказано як День Незалежності України.
17 березня 1991 року відбувся референдум і опитування, чи згодні громадяни країни, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України. Позитивно відповіли близько 80% опитаних. 16 липня стало святковим днем.
Але в серпні 1991 року в країні стався “серпневий путч” – як спроба позбавити влади Михайла Горбачова і повернути колишній державний лад. Унаслідок цього 24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР скликала надзвичайне, позачергове засідання й ухвалила постанову про проголошення незалежності України, а також Акт проголошення Незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на всеукраїнському референдумі:
«Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року, Верховна Рада України постановляє: Вважати день 24 серпня Днем Незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України».
Незважаючи на порушення територіальної цілісності з боку агресивного російського сусіда на початку 2014-го року, ядерний шантаж, окупацію Кримського півострова, терор і подальшу широкомасштабну війну, Україна залишилася вірною демократичним цінностям.
Зусилля українського народу і світової спільноти спрямовані на відновлення територіальної цілісності і суверенітету держави України. Не зважаючи на агресію, в країні проводяться ряд реформ, метою яких є забезпечення загальнолюдських прав і свобод, економічного добробуту та подальшої інтеграції в міжнародні процеси.
У 2023 році Україна відзначить 32-й рік незалежності в умовах повномасштабної війни. За час війни весь світ побачив хоробрість і самовідданість нашого народу, а ми ще більше пишаємося тим, що ми – українці.
З нагоди свята пропонуємо добірку матеріалів про Незалежність України: бібліографічні списки літератури: «На шляху до Незалежності: від витоків до сьогодення», «Конституція України: 25 років на теренах Незалежності», «Українська державність: становлення та розвиток», а також цікаві факти про нашу державу :
- Найперша Конституція в світі була створена українцем Пилипом Орликом. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. У цей же день ним було оголошено «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі тільки в 1791 році.
- Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Протягом усієї давньої історії Україна-Русь виступала мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, Європою античною, візантійською і латинською.
- В Києві знаходиться найглибша станція метро в світі – “Арсенальна”. Спуск на станцію на ескалаторі займає більше п’яти хвилин.
- В Дніпрі знаходиться одна з найдовших і найбільш мальовничих у світі набережних. Вона простяглася на 23 кілометри.
- Житомир виробляє найбільше меду в Україні, а також чверть всього українського морозива.
- Перший рамковий вулик винайдено в Україні у 1814 р. Петром Прокоповичем. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів з виробництва меду. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва меду в кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).
- Кропивницький за свою історію змінив 6 назв. Зараз це єдиний в Україні обласний центр, який названий на честь театрального діяча – творця українського театру Марка Лукича Кропивницького.
- В Луцьку знаходиться найдовший в Європі житловий будинок. Його сумарна довжина – понад 2,5 км, а всього в будинку 120 під’їздів.
- Львів – найрізноманітніший в Україні релігійний центр. Тут представлені всі конфесії християнства, а також є синагога.
- В Миколаєві розташована одна з найстаріших в Європі морських обсерваторій. Вона є одним з найкрасивіших будівель в місті і найвищою точкою Миколаєва.
- В Одесі є кілька будинків, побудованих під кутом в 45 градусів. Якщо подивитися на них збоку, то здається, що ці будинки плоскі.
- Полтава вважається батьківщиною української розмовної мови. Саме тут народився і жив Іван Котляревський, автор першої поеми українською мовою.
- Пам’ятники відомому українському поетові Тарасу Шевченку встановлено 1384 пам’ятники по всіх куточках світу.
- Українська мова зайняла друге місце в світі за мелодійністю після італійської.
- Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. Зазвичай на Youtube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів.
- Найдовший музичний інструмент у світі – це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.
- Ужгород знаходиться ближче до Варшави, Кишинева і Праги, ніж до Києва.
- Харків – одне з найбільш “освічених” міст України. Тут розташовано майже 80 вузів.
- В Чернівцях щодня о 12:00 на міську ратушу піднімається трубач в національному костюмі і сурмить пісню “Марічка”.
- Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак із найбільшою у світі вантажопідйомністю — Ан-225 «Мрія». Спочатку він проєктувався для транспортування космічних кораблів. Внаслідок повітряної атаки російських військ на аеропорт Гостомель у лютому 2022 року під Києвом була спалена “Мрія”.
- Одна з найбільших пустель Європи знаходиться саме в Україні в Херсонській області та займає площу 210 000 га.