З Днем Незалежності України!

Щорічно 24 серпня Україна відзначається День Незалежності – головне державне свято країни.

22 січня 1918 року українці проголосили незалежність своєї держави IV Універсалом Української Центральної Ради, а за рік, 1919 року, того самого дня на Софійській площі в Києві відбулося офіційне об’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Так уперше за багато століть історичні українські регіони об’єдналися в одну державу. На жаль, фактично об’єднання республік УНР і ЗУНР тоді не відбулося, але сам процес проголошення позначився на політичній ситуації в країні.

16 липня 1990 року Верховна Рада тоді ще УРСР (якраз відбувався процес розпаду СРСР) ухвалила Декларацію про державний суверенітет України та постанову “Про День проголошення незалежності України”, в якій 16 липня було вказано як День Незалежності України.

17 березня 1991 року відбувся референдум і опитування, чи згодні громадяни країни, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України. Позитивно відповіли близько 80% опитаних. 16 липня стало святковим днем.

Але в серпні 1991 року в країні стався “серпневий путч” – як спроба позбавити влади Михайла Горбачова і повернути колишній державний лад. Унаслідок цього 24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР скликала надзвичайне, позачергове засідання й ухвалила постанову про проголошення незалежності України, а також Акт проголошення Незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на всеукраїнському референдумі:

«Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року, Верховна Рада України постановляє: Вважати день 24 серпня Днем Незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України».

Незважаючи на порушення територіальної цілісності з боку агресивного російського сусіда на початку 2014-го року, ядерний шантаж, окупацію Кримського півострова, терор і подальшу широкомасштабну війну, Україна залишилася вірною демократичним цінностям.

Зусилля українського народу і світової спільноти спрямовані на відновлення територіальної цілісності і суверенітету держави України. Не зважаючи на агресію, в країні проводяться ряд реформ, метою яких є забезпечення загальнолюдських прав і свобод, економічного добробуту та подальшої інтеграції в міжнародні процеси.

У 2023 році Україна відзначить 32-й рік незалежності в умовах повномасштабної війни. За час війни весь світ побачив хоробрість і самовідданість нашого народу, а ми ще більше пишаємося тим, що ми – українці.

З нагоди свята пропонуємо добірку матеріалів про Незалежність України: бібліографічні списки літератури: «На шляху до Незалежності: від витоків до сьогодення», «Конституція України: 25 років на теренах Незалежності», «Українська державність: становлення та розвиток», а також цікаві факти про нашу державу :

  1. Найперша Конституція в світі була створена українцем Пилипом Орликом. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. У цей же день ним було оголошено «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі тільки в 1791 році.
  2. Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Протягом усієї давньої історії Україна-Русь виступала мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, Європою античною, візантійською і латинською.
  3. В Києві знаходиться найглибша станція метро в світі – “Арсенальна”. Спуск на станцію на ескалаторі займає більше п’яти хвилин.
  4. В Дніпрі знаходиться одна з найдовших і найбільш мальовничих у світі набережних. Вона простяглася на 23 кілометри.
  5. Житомир виробляє найбільше меду в Україні, а також чверть всього українського морозива.
  6. Перший рамковий вулик винайдено в Україні у 1814 р. Петром Прокоповичем. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів з виробництва меду. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва меду в кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).
  7. Кропивницький за свою історію змінив 6 назв. Зараз це єдиний в Україні обласний центр, який названий на честь театрального діяча – творця українського театру Марка Лукича Кропивницького.
  8. В Луцьку знаходиться найдовший в Європі житловий будинок. Його сумарна довжина – понад 2,5 км, а всього в будинку 120 під’їздів.
  9. Львів – найрізноманітніший в Україні релігійний центр. Тут представлені всі конфесії християнства, а також є синагога.
  10. В Миколаєві розташована одна з найстаріших в Європі морських обсерваторій. Вона є одним з найкрасивіших будівель в місті і найвищою точкою Миколаєва.
  11. В Одесі є кілька будинків, побудованих під кутом в 45 градусів. Якщо подивитися на них збоку, то здається, що ці будинки плоскі.
  12. Полтава вважається батьківщиною української розмовної мови. Саме тут народився і жив Іван Котляревський, автор першої поеми українською мовою.
  13. Пам’ятники відомому українському поетові Тарасу Шевченку встановлено 1384 пам’ятники по всіх куточках світу.
  14. Українська мова зайняла друге місце в світі за мелодійністю після італійської.
  15. Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. Зазвичай на Youtube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів.
  16. Найдовший музичний інструмент у світі – це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.
  17. Ужгород знаходиться ближче до Варшави, Кишинева і Праги, ніж до Києва.
  18. Харків – одне з найбільш “освічених” міст України. Тут розташовано майже 80 вузів.
  19. В Чернівцях щодня о 12:00 на міську ратушу піднімається трубач в національному костюмі і сурмить пісню “Марічка”.
  20. Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак із найбільшою у світі вантажопідйомністю — Ан-225 «Мрія». Спочатку він проєктувався для транспортування космічних кораблів. Внаслідок повітряної атаки російських військ на аеропорт Гостомель у лютому 2022 року під Києвом була спалена “Мрія”.
  21. Одна з найбільших пустель Європи знаходиться саме в Україні в Херсонській області та займає площу 210 000 га.