Забуті імена України

Георгій Шкурупій виріс у родині залізничника та вчительки. Це багато що визначило. З одного боку, потяг до знання й до самопізнання, освіти, читання і писання. Чого лише варте навчання спершу на медичному факультеті Київського університету, а потім — в інституті зовнішніх зносин. З другого боку — щире захоплення технікою, працею, індустрією, зрештою, лівими ідеями. Таке поєднання неминуче мусило привести поета–початківця до авангарду і футуризму. Бо ж саме футуристи після руйнівних подій революції та громадянської війни, після запровадження більшовицької диктатури не лише закликали до перетворення світу, повного переформатування культури й життя, зухвало, як на той час, експериментували з письмом, розкладали слова на буквосполучення, вигадували нові слова й карколомні метафори, вдавалися до нічим не обмежуваної іронії.

Зацікавившись авангардом і зійшовшись із футуристами, Шкурупій трансформував своє ім’я Георгій в одночасно претензійний, іронічний і веселий псевдонім Ґео. Назвавши себе також «королем футуропрерій». Поетичний дебют Ґео Шкурупія відбувся 1920 року. А вже за два роки вийшла його перша книжка — «Психетози. Вітрина третя». Наступна книжка «Барабан» мала підзаголовок «вітрина друга». Отак, граючись із назвами, Шкурупій написав і видав, за загальноприйнятими даними, вісімнадцять книжок.


Своєрідні метафори, густота й проробленість кожного слова, притаманні як поезії, так і прозі Ґео Шкурупія, звісно, багато кого шокували чи дивували. Але свіжість, самобутність і цілісність письменника незаперечні.


Письменника заарештували 1934 року. Один із небагатьох, він оборонявся від абсурдних обвинувачень у тероризмі. Можливо, саме тому отримав не розстрільний вирок, а десятирічне ув’язнення на Соловках. Але в тридцять сьомому справу переглянули — і Ґео Шкурупія розстріляли…

Олег КОЦАРЕВ

Дуже добре, що поезія Гео Шкурупія наразі актуальна для молодого покоління в нашій країні.
Свідченням цього є пісня “Барабан”, що найбільш популярна зараз в Україні.
Основою пісні став вірш “Барабан печалі” українського поета-футуриста, представника “розстріляного відродження” Ґео Шкурупія.