У 20-ті роки ХХ століття український літературний процес був складним і динамічним. З’являлися різноманітні групи та організації, які виражали проблеми своєї доби. Нова політика пропагувала ідею колективізму, поширювалося поверхневе просвітництво, яке не шанувало відданість мистецькій естетиці, високим ідеалам. Спілка пролетарських письменників «Гарт», заснована на початку 1923 року з ініціативи Василя Еллан-Блакитного, об’єднала молодих письменників, які у своїй творчості намагалися орієнтуватися на європейську культуру та філософію, на античну літературу й хотіли створити щось нове в умовах пролетарської країни. Спілка, що визначила своєю метою розвиток усіх напрямів українського мистецтва, мала центральне бюро в Харкові, а також філії в Києві й Одесі.До Харківського осередку входили М. Хвильовий, П. Тичина, М. Йогансен, В. Поліщук, М. Бажан, Г. Шкурупій та ін. Через розходження, повязані, насамперед, із надмірним адмініструванням творчості, прямолінійним офіційним спрямуванням на “широкі маси”, на творення “пролетарської літератури», у 1925 році “Гарт” розпався. Частина письменників на чолі з М. Хвильовим утворила ВАПЛІТЕ, інша пізніше пішла до організації ВУСПП.
У часи незалежності України розпочався період переоцінки діяльності, зокрема, лідера “Гарту” Василя Еллан-Блакитного. Перші статті з’явилися здебільшого в тих журналах і газетах, які завдячують письменникові своїм існуванням (“Всесвіт” – журнал, який залишив навіть свою назву від часів, коли В. Блакитний працював у ньому головним редактором; “Вітчизна” – у минулому журнал “Гарт” – орган Всеукраїнської спілки письменників, що утворилася з літературно-мистецької організації В. Блакитного; “Літературна Україна” – метаморфоза додатку до “Вістей”, який мав назву “Література. Наука. Мистецтво” і теж виходив за безпосередньої участі письменника, та нарешті “Голос України” – нове життя “Вістей ВУЦВК”).
До 100-ї річниці заснування літературного угрупування «Гарт» в читальній залі відкрито книжкову виставку-довідку, яка розповідає про творчість письменників-«гартівців» того періоду та їх подальшу долю. Виставка триватиме до 10 вересня 2023 р.