28 квітня – Всесвітній день охорони праці

28-04-2020 Щорічно 28 квітня у світі, з метою привернення уваги суспільства і влади до пробле­ми безпеки людини на робо­чому місці, відзнача­ють Всесвітній День охорони праці. 

Це свято започаткувала Міжнародна організація праці (МОП), яка вирішила розширити масштаби своєї діяльності з просування ідеї охорони праці в сучасному суспільстві. Одним з головних аспектів цієї роботи є розробка заходів щодо зниження рівня смертності на виробництві.

Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 р. № 685/2006, щороку 28 квітня в Україні відзначається День охорони праці.

Ідея проведення Всесвітнього Дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Він вперше був організований американськими та канадськими робітниками в 1989 році.

У 1996 році Міжнародна організація праці (МОП) приєдналась до ініціативи Міжнародної конференції вільних профспілок про визнання 28 квітня всесвітнім Днем охорони праці, який вперше офіційно був відзначений у 2003 році.

Метою Дня охорони праці було привернути увагу світової громадськостi до масштабів проблеми, виявити на скільки створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню смертності на робочих місцях. МОП першою заявила, що економічні, соціальні та культурні права так само важливі для людини, як і громадські та політичні. Дотримання Конвенцій і Рекомендацій МОП забезпечує право кожного працівника, на кожному робочому місці на здорові та безпечні умови праці. З огляду на тяжкість наслідків від нещасних випадків і захворювань, пов’язаних з працею на виробництві та, зважаючи на необхідність створення належних умов праці для людини за принципом пріоритетності її життя та здоров’я, Міжнародна організація праці щороку відзначає Всесвітній день охорони праці.

Цьогоріч Україна вкотре долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці та мала намір провести заходи до Всесвітнього дня охорони праці за тематикою, що присвячена розв’язанню проблеми насильства і домагань у сфері праці. Однак запланованому завадила надзвичайна подія – спалах коронавірусної інфекції COVID-19, яка зараз панує у всьому світі. Тож темою Всесвітнього дня охорони праці-2020 стала боротьба з пандемією смертельно небезпечної недуги. За рекомендацією Міжнародної асоціації праці у 2020 році девіз цього дня – «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя».

У фонді нашої бібліотеки є матеріали, що знайомлять з цією темою.

Україна. Закони. Закон України “Про охорону праці” : із змінами та доповненнями станом на 03 червня 2016 року : офіційний текст. – Київ : “Правова єдність” редакція юридичних видань, 2016. – 31 с. 

Вахонєва, Т. М. Основи охорони праці в Україні : навчальний посібник / Т. М. Вахонєва ; Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. – Київ : Дакор, 2019. – 505 с.

Dyachenko, O. I. State regulation of labour protection of the personnel of radiation-hazardous production = Державне регулювання охорони праці персоналу у сфері радіаційно небезпечного виробництва /
Dyachenko O. I. //  Публічне урядування : збірник № 2(7). – Київ : ДП “Видавничий дім “Персонал”, 2017. – С. 124-131.

У статті аналізується державне регулювання охорони праці персоналу, який працює у сфері радіаційно-небезпечного виробництва. Дослідження виконано на основі нормативно-правової бази України та опублікованих документів, що забезпечують гарантії здійснення права персоналу на безпечні умови праці на виробництві. 

Грибан, В. Г. Охорона праці : навчальний посібник для ВНЗ / В. Г. Грибан, О. В. Негодченко. – Київ : Центр учбової літератури, 2016. – 278 с.