4 квітня – День створення НАТО

4 квітня НАТО відзначає 76-ту річницю з дня створення.

4 квітня 1949 року у Вашингтоні представники 12 країн підписали Північноатлантичний договір, на підставі якого було засновано Організацію Північноатлантичного Договору – міжнародний союз колективної оборони.

Цікаві факти про НАТО.

Незважаючи на актуальність теми вступу України до НАТО та сучасну доступність будь-якої інформації, деякі «звичайні» факти про Альянс залишаються «новиною» для багатьох наших співвітчизників.  Тож пропонуємо розглянути цікаві факти:

  • Центр міжнародної безпеки.

Організація Північноатлантичного договору (НАТО) є однією з провідних міжнародних інституцій. Це військово-політичний альянс 28 країн Європи і Північної Америки. Усі рішення в рамках Альянсу ухвалюються за принципом консенсусу. Кожна країна-член, попри її розміри, має однакове право голосу, коли йдеться про обговорення й ухвалення рішень. Держави-члени віддані принципам особистої свободи, демократії, поваги до прав людини і верховенства права. Ці цінності покладено в основу трансатлантичного зв’язку НАТО.

  • Фонетичний алфавіт НАТО.

НАТО використовує власний фонетичний алфавіт, відомий як телефонний алфавіт ІКАО. У ньому кожній літері англійського алфавіту та цифрам присвоєні кодові слова, що полегшує спілкування у складних умовах.

  • Офіційні мови.

Офіційними мовами Північноатлантичного Альянсу є англійська та французька.

  • Політика відкритих дверей.

Будь-яку європейську державу, що здатна сприяти підтриманню безпеки і відстоювати принципи Альянсу, може бути запрошено вступити до НАТО.  Кожна країна має право вільно вирішувати вступати до Альянсу чи ні. Процес розширення НАТО сприяв зміцненню миру і безпеки в Європі. Держави – члени Альянсу оцінюють успіх кожної з цих країн на шляху до набуття членства. Щоб стати членом Альянсу, кожна країна-кандидат має реалізувати широкий спектр політичних, економічних і безпекових реформ.

  • 2% ВВП на оборону.

З 2014 року країни-члени НАТО зобов’язані витрачати на оборону щонайменше 2% свого ВВП, щоб посилити військову готовність.

Отже, НАТО відіграє ключову роль у підтримці міжнародної безпеки та стабільності, системи колективної оборони, співпраці між країнами-членами та адаптації до сучасних викликів.

Пропонуємо вашій увазі бібліографічний список літератури «Північноатлантична безпека». Більше літератури про  Північноатлантичний альянс ви знайдете в електронному каталозі бібліотеки.