Перехід до шкільних буднів після тривалих канікул може бути досить складним для багатьох учнів. Зміна ритму життя, налаштування на засвоєння нового матеріалу й виконання домашніх завдань, психологічна готовність до взаємодії з однокласниками та вчителями – усе це вимагає від школярів та їх батьків певних зусиль у створенні індивідуального підходу до навчання. Щоб дитина подолала усі труднощі й досягла успіху, батькам необхідно правильно організувати її навчання в школі та за межами навчального закладу. В читальній залі ви знайдете книги, які допоможуть у цьому. Пропонуємо тематичну підбірку педагогічних бестселлерів від популярних українських і зарубіжних авторів.
Робінсон К. Ви, Ваша дитина і школа. Як прокласти шлях до найкращої освіти / Кен Робінсон і Лу Ароніка ; пер. з англ. Г. Лелів. – Львів : Літопис, 2018. – 240 с. : портр.
Кен Робінсон – автор бестселлерів «Школа майбутнього» й «Освіта проти таланту», його виступи збирають мільйони переглядів. У книзі «Ви, ваша дитина і школа» йдеться про дилеми, з якими стикаються батьки, а також описуються варіанти сучасних шкіл і даються поради батькам, які намагаються дати своїм дітям гарну освіту. Наведені у книзі приклади стосунків батьків і дітей, батьків і вчителів, батьків і адміністрації, дітей і вчителів живі та яскраві, адже автор багато років працював на ниві освітніх реформ і постійно спілкується з читачами своїх книжок. Кожен приклад заохочує до глибшого ознайомлення та аналізу ситуації. Книгу «Ви, ваша дитина і школа» можна назвати чудовою добіркою рецептів змінювання системи освіти на краще, приведення її у відповідність до викликів часу.
Оклі Б. Навчитися вчитися. Як запустити свій мозок на повну / Барбара Оклі ; пер. з англ. Артема Замоцного. – Київ : Наш формат, 2018. – 271 с. : іл.
Бестселлер «Навчитися вчитися», автором якого є Барбара Оклі, дає поради, як учитися ефективніше. Ви дізнаєтесь, якими дивовижними можливостями наділений мозок і як, використовуючи ці можливості, вдосконалити свої знання й методи навчання, особливо в математиці й природничих науках. Книжка підкаже, як втримувати увагу й розплановувати свої заняття, виокремлювати найважливіші думки й утримувати їх у пам’яті. Барбара Оклі переконує, що не існує «математиків» і «гуманітаріїв», кожен із нас має внутрішній потенціал, щоб засвоїти будь-які знання. Сама авторка книги в школі ненавиділа математику і тому вивчала в університеті філологію, але під час служби в армії зацікавилась технічними науками й відкрила для себе красу арифметики й поезію формул. У цій актуальній і захопливій праці ви знайдете багато ідей і методик, як ефективно навчатися: книжка вбачає у навчанні швидше цікаву пригоду, ніж важку працю.
Оклі Б. Уроки без мороки. Хороші оцінки без зайвих страждань / Барбара Оклі, Терренс Сейновскі за участю Елістера Макконвіла ; пер. з англ. Дмитра Кожедуба. – Київ : Наш формат, 2019. – 224 с. : іл.
Ще одна книжка, автором якої є Барбара Оклі, призначена для дітей та підлітків, хоча багато корисного в ній знайдуть також батьки та вчителі, які мають за мету допомогти дітям випрацювати вміння навчатися. Доступно для молодшої аудиторії у книзі наведено деякі ідеї з праці Барбари Оклі «Навчитися вчитися. Як запустити свій мозок на повну», що стала бестселером і була перекладена на понад десяток мов. Матеріал викладено у формі простих порад, які допоможуть швидко й легко вивчати шкільні предмети, а також правильно планувати свій час, щоб більше його залишалося на улюблені справи.
Гресь А. Школа навиворіт. Що робити, якщо…? Ситуації, які можуть трапитися з дитиною в школі / Анна Гресь ; [худож. О. Д. Бабій]. – Харків : 4MAMAS, 2017. – 80 с. : іл.
Перший рік навчання у школі може стати непростим для дитини, а непередбачувані ситуації викликати стрес. Книжка порад «Школа навиворіт» підкаже дітям і батькам, як не допустити проблему і що робити, якщо проблема вже виникла. Тут проаналізовано найпоширеніші ситуації, які можуть викликати розгубленість у дитини (від відірваного ґудзика до проблем із спілкуванням) і пропонуються способи їх розв’язання.
Максименко Д. С. Якщо підлітку важко навчатись у школі : практична психологія / Д.С. Максименко. – Київ : Центр учбової літератури, 2018. – 143 с.
За даними різних досліджень, кількість підлітків, які відчувають труднощі у навчанні, коливається від 20 до 25 % від загальної кількості учнів загальноосвітніх шкіл. До освітніх проблем додаються ще особливості й труднощі підліткового віку, батькам і вчителям часто буває складно «підібрати ключі» до такого важкого періоду розвитку дітей. У посібнику описано психологічні особливості підлітків 11-13 і 14-16 років, даються рекомендації для вирішення складних ситуацій, для підвищення мотивації підлітків до навчання. Тут є практичні поради з поліпшення уваги, пам’яті, мислення школярів. Велика частина книжки присвячена професійній орієнтації старшокласників. Підлітку зі шкільною неуспішністю необхідна допомога у виборі майбутньої професії. У випадку правильного, усвідомленого вибору такий учень може стати гарним фахівцем у своїй справі й досягти успіху. У книзі подано описи понад 190 професій, рекомендованих для таких підлітків. Посібник «Якщо підлітку важко навчатись у школі» дає можливість педагогам і батькам по-іншому подивитися на невстигаючого учня й допомогти йому знайти своє місце в житті.