До Дня української писемності та мови

225 років з часу першого видання
«Енеїди» Івана Котляревського

День української писемності та мови – свято розвитку державної мови. «Енеїда» − перший твір, написаний живою розмовною українською мовою. Поема започаткувала становлення нової української літератури, яка базувалася виключно на розмовній українській мові.

«Енеїда» стала популярною ще в рукописах і не втратила любові читачів до сьогодні. За понад 220 років, що минули від першої публікації, твір було перекладено десятками мов світу, екранізовано, за його мотивами створено значну кількість літературних, музичних, театральних та мистецьких творів. 2019 року «Енеїда» потрапила до списку 100 найкращих українських літературних творів за версією Українського ПЕН-клубу. «Енеїда» відкриває епоху не тільки нової української літератури, але й нової української мови із залученням саме живої народної мови.

Письменник довів, що українська мова, яка вважалася народною говіркою, ідеально підходить для написання серйозних літературних творів. Вона «з його легкої руки залунала… голосно», – як сказав Володимир Короленко, засяяла новими барвами й зачарувала світ своїм мелосом, лексичною розмаїтістю, словотвірною самобутністю, граматичною досконалістю. Лише прочитавши поему, можна зрозуміти і осягнути багатство її мови.

Науковці встановили, що у творі майже 7000 слів. І ці слова описують предмети українського побуту, одяг, взуття, головні убори, продукти харчування, сільськогосподарські знаряддя, зброю, музичні інструменти. Згадані народні обряди, звичаї, страви, танці, ігри, хвороби, гуляння.

Саме шалена популярність творчості Котляревського започаткувала новий етап формування української мови.

В читальній залі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки 26 жовтня 2023 року відкрито книжкову виставку.  До уваги відвідувачів підбірка художніх творів письменника. Чекаємо на вас, шановні книголюби. Виставка триватиме до 10 листопада.