Сьогодні у бібліотеці вшанували пам’ять українського філософа, професора Володимира Шаяна (1908 – 1974), який свого часу змушений був емігрувати через радянські репресії. Був директором української бібліотеки в Лондоні, очолював міжнародні літературні організації, ПЕН- клуб. Виступав на захист українських дисидентів у СРСР. У Канаді його однодумцями було створено Інститут Володимира Шаяна, видано його численні праці під назвою “Віра Предків наших” (1987).
На початку XX ст. професор Володимир Шаян розпочинає відродження традиційної віри українців і 1934 р. засновує генотеїстичну течію Рідна Віра; в його розумінні Бог — багатовимірна сутність, яка постає у вигляді багатьох Богів з різними іменами. По смерті професора учні Володимира Шаяна в 1987 р. опублікували його дослідження з язичництва — праці «Віра Предків Наших».
Маловідомі факти з життя — професор Шаян на міжнародних з’їздах виступав в обороні ув’язнених членів Руху спротиву в Україні. Проводив антимосковські акції: «Я обвинувачую Сталіна», «Я не можу вернутися». Неодноразово брав участь у мітингах протесту проти сваволі Москви щодо поневолених нею народів.
Як доводив і стверджував Шаян, наші предки задовго до Коперніка добре знали, що Земля не «покоїться на трьох китах» і не є пласкою, а є круглою і обертається в космічному просторі. Знали вони й про ту силу, що керує цим рухом — Прав. Поняттям Прави, як універсального закону руху Всесвіту, володіли ще трипільці VI-III тисячоліть до н. е.
Надзвичайно вагомий внесок професора на ниві дослідження української мови, історії нашого народу, найстаріших в історії людства систем мислення, поезії, філософії, віри. Як знавець багатьох слов’янських, західних і східних мов, він займався начебто «археологією мови», дослівно аналізуючи пракорені нашої прамови та мов інших народів світу.
Творча спадщина науковця надзвичайно багата, це філософські й дослідницькі праці «Найвища Святість», «Слово про похід Ігоря», «Джерело сили української культури», «Священний героїзм», «Прапор України», «Тризуб», «Дунай, Дніпро, Дністер», «Проблеми української віри», «Гімн Землі» й багато інших. Усі вони представляють величезну панораму нашої історії, духовності, культури. Праці Шаяна було зібрано його послідовниками та учнями в книзі «Віра Предків Наших».
«Творчість В. Шаяна відмінна своїм ідеологічно-національним, філософсько-поглибленим змістом. У своїй філософській концепції він був послідовником Григорія Сковороди, вважаючи його “пробудником пробудників”, які почали замислюватись над прадавньою історією та духовністю України».
У своїх дослідженнях професор Шаян виходить із власного принципу про те, що «Релігія даного народу є свідченням про нього самого, пізнати його віру — це пізнати його характер».
Одна з останніх праць професора — «Аналіза Влес Книги».
Творчий доробок
Автор віршів „Орден бога сонця” (1936); релігійно-філософських текстів „Гимни Ригведи” (польськ.), „Повстань, Перуне!”; „Слово золотої діядеми” (1963), „Священний героїзм” (1964), „Баляда про Святослава” (1965), „Баляда лісового шуму” (1965), „Гимни землі” (1967).
Окремі твори:
- Володимир. Баляда лісового шуму. — Лондон: Орден, 1965.
- Володимир. Гимни землі. — Лондон: Орден, 1967.
- Шаян В. Етичні, соціологічні і педагогічні погляди Григорія Савича Сковороди. 3-є вид. / За ред.Л. Ромена, Н. Роговського, Л. Муровича. — Лондон-Торонто: Вид-во Ін-ту В. Шаяна, 1972. — 22 с.
- Шаян В. Найвище Світло: Студія про Сварога і Хорса. — Лондон-Торонто, 1969. — 54 с.
- Шаян В. Священний героїзм як основа українського національного світогляду. Доповідь. — Б. м.: Легія українських повстанців у Великій Британії, 1958. — 20 с.
- Шаян В. Слово золотої діядеми. — Лондон: Орден, 1963. — 22 с.
- Шаян В. Терпіння молодого гуцула. — Львів: Накладом автора, б. р. — 48 с.
- Шаян В. Українська символіка. — Гамільтон: Українське відродження, 1990. — 35 с.
Присутні на заході переглянули документальний фільм “Орден Бога Сонця” присвячений життю і діяльності Володимира Шаяна та ознайомилися з книжками його авторства, що видані в Україні, з його унікальною розвідкою про Г.С. Сковороду, написаною на основі вивчення та аналізу зарубіжних джерел.