Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко
21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року, коли ЮНЕСКО прийняла рішення підтримати мовне різноманіття у світі.
Мова – це історія свого народу, інтелектуальний та духовний результат еволюції етносу. Нині у світі існує близько 2700 мов із понад 7000 окремих діалектів. 43% з них, на жаль, знаходяться під загрозою зникнення, а більш ніж 200 мов вважаються повністю вимерлими. Тільки в Європі під ризиком щезання перебувають 30 мов.
Попри всі репресії, утиски й заборони, сьогодні українська мова — одна з найбільш багатих і різноманітних мов світу. У ній відображається дух і характер українського народу. Українська мова — це не тільки засіб спілкування, а й скарб, який потрібно берегти й цінувати.
Сьогодні мова для кожного українця є надважливою. Бо це наша ідентифікація, це наша культура і традиції, які різнять нас від сусіда-ворога. Українська піднялася на 20 позицій у рейтингу найпопулярніших мов – з 37-го у 2021 до 17-го місця у 2022-му. Лише за перші місяці війни кількість охочих вивчити українську в популярному додатку Duolingo зросла на 577%. Найбільше цим цікавляться у США та Польщі.
Після повномасштабного російського вторгнення чимало українців відчули потребу розмовляти українською й абстрагуватись від усього російського, по всій країні почали відкриватися розмовні курси, проводитися заняття з опанування українською для ВПО, тощо.
Українська мова — це наша національна ідентичність, наше коріння і наша доля. Ми маємо любити, шанувати і плекати свою рідну мову. Ми мусимо пам’ятати про свою мовну спадщину й передавати її наступним поколінням. Тож саме зараз час полюбити українську, вивчити і назавжди залишитися з нею.
Знайти додаткову літературу про рідну мову та про корінні мови ви можете в електронному каталозі за посиланням і замовити її у найближчій бібліотеці міста.
Також пропонуємо ознайомитися з тематичними оглядами літератури «Рідна мова – найцінніший скарб нації» та «Мова – символ національної єдності».
Інтернет-ресурси
Закон України «Про функціонування української мови як державної»;
Сайт Уповноваженого із захисту державної мови;
Топ-25 найбільш незвичайних фактів про мови світу;
Філолог: Чи має мова значення?;
Всеукраїнський конкурс до Міжнародного дня рідної мови;
Безкоштовне навчання української у місті Києві;
Освітня платформа «Є – мова» від ГО «Український світ»;
Матеріали до Міжнародного дня рідної мови: [Презентації, сценарії свята, вікторини];
Міжнародний день рідної мови. Онлайн-вікторина;
Тест на рівень володіння українською мовою;
«Українська мова — третя за милозвучністю у світі» — це фейк : [Медіаграмотність];
Топ-5 МІФІВ про українську мову;
Література з теми у каталозі Публічної бібліотеки імені Лесі Українки м. Києва;
Словники української мови у каталозі Публічної бібліотеки імені Лесі Українки;
Література з теми у Цифровій бібліотеці «Київ».