Міжнародний день рідної мови

Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко

21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року, коли ЮНЕСКО прийняла рішення підтримати мовне різноманіття у світі.

Мова – це історія свого народу, інтелектуальний та духовний результат еволюції етносу. Нині у світі існує близько 2700 мов із понад 7000 окремих діалектів. 43% з них, на жаль,  знаходяться під загрозою зникнення, а більш ніж 200 мов вважаються повністю вимерлими. Тільки в Європі під ризиком щезання перебувають 30 мов.

Попри всі репресії, утиски й заборони, сьогодні українська мова — одна з найбільш багатих і різноманітних мов світу. У ній відображається дух і характер українського народу. Українська мова — це не тільки засіб спілкування, а й скарб, який потрібно берегти й цінувати.

Сьогодні мова для кожного українця є надважливою. Бо це наша ідентифікація, це наша культура і традиції, які різнять нас від сусіда-ворога. Українська піднялася на 20 позицій у рейтингу найпопулярніших мов – з 37-го у 2021 до 17-го місця у 2022-му. Лише за перші місяці війни кількість охочих вивчити українську в популярному додатку Duolingo зросла на 577%. Найбільше цим цікавляться у США та Польщі.

Після повномасштабного російського вторгнення чимало українців відчули потребу розмовляти українською й абстрагуватись від усього російського, по всій країні почали відкриватися розмовні курси, проводитися заняття з опанування українською для ВПО, тощо.

Українська мова — це наша національна ідентичність, наше коріння і наша доля. Ми маємо любити, шанувати і плекати свою рідну мову. Ми мусимо пам’ятати про свою мовну спадщину й передавати її наступним поколінням. Тож саме зараз час полюбити українську, вивчити і назавжди залишитися з нею.

Знайти додаткову літературу про рідну мову та про корінні мови ви можете в електронному каталозі за посиланням і замовити її у найближчій бібліотеці міста.

Також пропонуємо ознайомитися з тематичними оглядами літератури «Рідна мова – найцінніший скарб нації» та «Мова – символ національної єдності».

Інтернет-ресурси

Закон України «Про функціонування української мови як державної»;

Сайт Уповноваженого із захисту державної мови;

Мови світу: цифри і статуси;

Топ-25 найбільш незвичайних фактів про мови світу;

Філолог: Чи має мова значення?;

Всеукраїнський конкурс до Міжнародного дня рідної мови;

Інформація про безкоштовні курси, розмовні клуби, інтернет-ресурси для опанування та підвищення рівня володіння українською мовою;

Безкоштовне навчання української у місті Києві;

Розмовний клуб «Пригости мене розмовою –  українською мовою» у Публічній бібліотеці імені Лесі Українки м. Києва;

«Мова – живе джерело, а не математична аксіома»: [Лекція А. Горового до Міжнародного дня рідної мови];

Освітня платформа «Є – мова» від ГО «Український світ»;

Матеріали до Міжнародного дня рідної мови: [Презентації, сценарії свята, вікторини];

Міжнародний день рідної мови. Онлайн-вікторина;

Тест на рівень володіння українською мовою;

«Українська мова — третя за милозвучністю у світі» — це фейк : [Медіаграмотність];

Топ-5 МІФІВ про українську мову;

Література з теми у каталозі Публічної бібліотеки імені Лесі Українки м. Києва;

Словники української мови у каталозі Публічної бібліотеки імені Лесі Українки;

Література з теми у Цифровій бібліотеці «Київ».