Природно-заповідна справа в Україні

Щороку 7 липня в Україні відзначають День працівника природно-заповідної справи, затверджений Указом Президента України №629/2009, від 18.08.2009 р.

Україна підтримує світові тенденції щодо захисту довкілля, оскільки дбайливе ставлення до природи сьогодні є ознакою цивілізованого та прогресивного суспільства, що дбає про власне майбутнє. Наша держава надзвичайно багата на природні ресурси, пам’ятки природи, що заслуговують на захист від експлуатації людьми. Збереження біорізноманіття є одним із найважливіших завдань як держави, так і всього українського народу.

За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України в країні налічується 8633 території та об’єкти природно-заповідного фонду – це 6,8% площі країни.

За даними Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОВА: «На території Київщини налічується 279 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, з них 25 територій загальнодержавного та 254 місцевого значень. Відсоток заповідності становить 10,42% від адміністративної площі Київської області».

Природно-заповідний фонд Київщини по-справжньому унікальний. Тут розташований єдиний у світі радіаційно-біологічний біосферний заповідник (Чорнобильський) і єдиний в Україні національний парк, що лежить у межах мегаполісу (Голосіївський). Самі об’єкти репрезентують природу Північного Полісся й частково Наддніпрянщини.

Цьогоріч проблема збереження природно-заповідного фонду України актуалізувалася у зв’язку з веденням росією агресивної війни проти України.

За даними Міндовкілля Украни: «Внаслідок російської збройної агресії на сьогодні:

  • Уражено 812 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 0,9 мільйона гектарів.
  • Під загрозою знищення опинилися 2,9 мільйона гектарів територій Смарагдової мережі — 160 територій, що є частиною природоохоронної мережі Європи та охороняються у межах законодавства ЄС та Ради Європи.
  • У зоні ризику перебувають 17 водно-болотних угідь міжнародного значення  (під охороною Рамсарської конвенції), які мають статус завдяки їх унікальному біорізноманіттю.
  • Окупованими лишаються 514 об’єктів природно-заповідного фонду площею 0,80 мільйона гектарів.
  • Практично знищені два водно-болотних угіддя міжнародного значення: «Архіпелаг Великі та Малі Кучугури» та «Заплава Сім Маяків».
  • Знищено всю заповідну зону (1588 га), найцінніша степова ділянка Джарилгацького національного природного парку.
  • Пошкоджено місця існування видів флори та фауни, занесених до Червоної книги України, Європейського червоного списку видів тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі».

Ці дії окупантів вважаються екоцидом і за них обов’язково настане відповідальність.

З нагоди Дня працівника природно-заповідної справи пропонуємо тематичну добірку літератури про природно-заповідний фонд і його збереження. Мета цієї добірки нагадати про екологічні проблеми нашого сьогодення, які існують зокрема у природоохоронній справі України, запропонувати літературу про державну політику у боротьбі з погіршенням екології та збереженні і примноженні біорізноманіття і природно-заповідних територій.

Більше літератури про природно-заповідну справу України, наявної у бібліотеках міста дивіться в електронному каталозі бібліотеки.