Міжнародне співтовариство 15 червня відзначає День захисту людей похилого віку (Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей). Цей день встановлено рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 19 грудня 2011 року (резолюція №66/127). Демографічна ситуація, при якій населення планети старіє швидше, ніж молодіє, турбує міжнародну спільноту. ООН неодноразово розглядала цю проблему. За даними досліджень, представлених на 89-му пленарному засіданні Організації Об’єднаних Націй, «частка людей віком 60 або більше років у всій чисельності населення світу становитиме до 2050 року понад 20 відсотків». Максимальне і найстрімкіше зростання кількості літніх людей очікують у країнах, які розвиваються.
Практика, особливо останніх десятиліть, показує, що люди похилого віку потребують фізичного і юридичного захисту, і це не дивлячись на те, що найчастіше вони, на відміну від дітей, мають багатий досвід, прекрасні знання, професійні навички та мудрість, якої ще не набуло підростаюче покоління. Незважаючи на це, зазначена категорія громадян піддається дискримінації за віковою ознакою. Часто не затребувані суспільством та обдурені шахраями, вони опиняються за межею бідності у злиднях. Сьогодні їхня незахищеність у суспільстві стає глобальною соціальною проблемою. Вона негативно впливає на здоров’я і тривалість життя мільйонів літніх людей у всьому світі, а, головне, є грубим порушенням їхніх людських прав. Нерідко причиною вікової дискримінації старших людей стає поширена у суспільстві зневага до них через нібито вікові відхилення у роботі мозку і буцімто нездатність вести активну трудову чи громадську діяльність.
Не дивлячись на поважний вік, життя приносить нові враження, новий день – нові знання та емоції. А доказом цього є той факт, що навіть у похилому віці можна реалізувати себе, знайшовши справу для душі. Це підтверджують користувачі, які приходять до ПБ імені Лесі Українки навчатися комп’ютерній грамотності. Дуже приємно спостерігати, що багато людей поважного віку бажають отримати знання та старанно опановують навчальну програму, яка пропонується їхній увазі.
Ставлення суспільства до людей похилого віку безпосередньо впливає на стабільність і процвітання всього соціуму. Потрібно використовувати багатий досвід та знання громадян похилого віку, які здатні сьогодні приносити неабияку користь країнам, у яких вони живуть. Встановлення ООН Всесвітнього дня розповсюдження інформації про зловживання щодо літніх людей покликане нагадати, що шанобливе і соціально відповідальне ставлення до літніх людей є запорукою і гарантією благополуччя тих, хто стане на їх місце в наступних роках і про це не слід забувати.
Шанобливе і соціально відповідальне ставлення до стареньких – запорука і гарантія благополуччя для тих, хто так чи інакше стане на їх місце в наступних роках, не будемо про це забувати!
Цей день – символ єдності та спадкоємності поколінь, прекрасна можливість сказати теплі слова подяки батькам, матерям, ветеранам війни і праці, пенсіонерам і взагалі всім літнім людям за вклад у розвиток країни, за багаторічну самовіддану працю, доброту і мудрість.
Інтернет-ресурси:
- Люди старшого віку
- Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»
- 15 червня – День захисту літніх людей
- 15 червня – День захисту людей похилого віку
- Платформа для швидкого пошуку допомоги в Україні
- Соціальна допомога людям похилого віку в умовах воєнного стану
- Інформація під час війни
- Огляд міжнародного досвіду визначення «похилого віку»
- Кабмін визначив у скільки років в громадян настає «похилий вік»
- До Всесвітнього дня захисту людей похилого віку. Презентація
- День захисту людей похилого віку. Подзвони, завітай, захисти!
- Соцобслуговування людей похилого віку: що передбачає та як отримати
- Емоційно-психологічна допомога літнім людям під час війни. Презентація унікального курсу
- Територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Києва
- Центри дозвілля для літніх людей
- Послуги людям похилого віку в Україні
- Оригінальні способи допомоги літнім людям
- Як під час війни допомогти самотнім людям похилого віку?
- У Львові 9 Центрів денного дозвілля забезпечують людям похилого віку активне, цікаве й корисне проведення часу
- Захист прав людей поважного віку
- Захист прав людей похилого віку. Онлайн-круглий стіл та відкриття фотовиставки “Старіння. Суспільство для всіх”
- Як покращити систему соціального захисту в Україні?
- 15 червня – День захисту людей похилого віку
- Особливі потреби: приділення уваги потребам захисту біженців похилого віку у Східній Європі
- Надання гарантій громадянам похилого віку на реалізацію права на працю
- Корисні ресурси про захист людей похилого віку у каталозі ПБ імені Лесі Українки