Тепла розмова та авторський концерт-майстерня Святослава Крутикова — композитора, художника, авангардиста відбулися 11 січня у відділі мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки.
Від композиторки Алли Загайкевич наші глядачі почули про те, як композитор Святослав Крутиков пройшов шлях становлення у класі композиції Бориса Лятошинського, навчаючись в Київській державній консерваторії ім. П. Чайковського. Саме там Крутиков опинився серед талановитих композиторів, що утворювали так звану групу “київського авангарду”. Але хрущовська “відлига” змінилася на переслідування прогресивної творчої молоді. Не бажаючи пристосовуватися до тогочасної “задушливої” політичної атмосфери, що панувала в стінах Київської державної консерваторії ім. П. Чайковського, Крутиков кидає навчання на омріяному композиторському факультеті, позбавивши себе можливості отримати документ про музичну освіту. Але це не стало для нього перешкодою на шляху творення свого індивідуального мистецького розвитку. Його композиторський потенціал знайшов вираження у написанні музики до більше як 50 науково-популярних фільмів, як-от: “Акварелі Києва”, “Іван Франко”, “Автографи Давньої Русі”, “Реріх”, “Архітектура і природа”, “Жінки Чорнобиля” та інші.
Пошуки у створенні звукового тла для кіно виробило в нього вміння писати в різних стилях, змусило шукати нові акустичні можливості. Власне це, на думку музикознавиці Олени Зінькевич, “сприяло появі в житті Крутикова двох важливих творчих векторів. Перший – у сфері композиції: робота в галузі конкретної (з розвитком ідей П’єра Анрі та П’єра Шеффера), а згодом – електроакустичної музики”.
Одним творчим захопленням композитора стало виготовлення старовинних інструментів епохи бароко та гра на них, що спонукало до заняття історичним виконавством. Це покликало до створення Крутиковим низки ансамблів давньої музики: “Ренесанс” (1980 р.), “Camerata Taurica”(1986 – 1994 рр.), “Творча лабораторія старовинної музики” при Києво-Могилянській академії (1994 – 2000 рр.).
Ще одним провідним вектором творчості Святослава Крутикова є живопис. Його перу належать картини: “Храм”, “Ангел”, “Античні сни”, “Осінній концерт”, “Чернетка симфонії”, “Відпочинок піаніста”, “Старовинна музика”.
Зворушливу та ніжну атмосферу вечора підкреслили музичні номери. Завершила концертну програму “Медитація пам’яті В. Раєвського для аудіофайлу та скрипки”, яку (у запису) виконував викладач-методист Дрогобицького державного музичного училища ім. В. Барвінського, скрипаль Іриней Турканик. Цей твір присвячений Валентину Раєвському (1956 – 2010 рр.) – художнику-авангардисту архітектору, громадському діячу. Його творчість насичена глибокою духовністю. Власне тому Крутиков, змальовуючи митця й застосовує жанр медитації.
Слідкуйте за афішею подій відділу мистецтв, далі дуже багато цікавого.
Ми в Instagram: @artlibrarykyiv. А в Facebook нас можна знайти за хештегами: #artlibrarykyiv #Лесина_бібліотека.