Від початку пандемії COVID-19 лікарі по всьому світу зосереджувались на тому, щоб врятувати легені хворих, оскільки коронавірус в першу чергу спричиняє гостру респіраторну хворобу. Але ще у перші місяці з’явилися свідчення нервово-психічних захворювань у пацієнтів, які перенесли захворювання. Зокрема, неврологічний журнал “Brain” опублікував інформацію про апатію, панічні атаки та інші симптоми тривожно-депресивних розладів.
Саме тому 2 листопада психолог Злата Біневич у прямому етері пояснила, як набути психологічний імунітет у постковідних умовах та уберегти себе від симптомів нервово-психічних розладів. Онлайн-консультація відбулася в межах проєкту “Бібліотерапія: твоя книга щастя”.
Під час карантину ми почали життя в зовсім нових умовах. Відбуваються зміни як на рівні психіки окремої особистості, так й на макросоціальному рівні. В умовах катаклізмів і глобальних трансформацій іноді буває складно пояснювати поведінку людини, яка, метафорично висловлюючись, зараз перетворилася із людини розумної на «людину, що сидить», з «homo sapiens» на «homo sedens». І надалі очікуються надзвичайні зміни, формуватимуться зовсім нові наукові підходи, зовсім інші засоби виробництва і засоби спілкування, оновлюватиметься стосунки і «правила цієї життєвої гри». І, як наголосила Злата Біневич, ці зрушення охоплюватимуть не лише матеріальну, а й насамперед духовну сферу.
Розвиток психологічних наук спрямований на розвиток суспільства і особистості задля того, щоб в надзвичайних умовах, як то пандемія covid-19, відбулася трансценденція Я, вихід за межі можливого, заснований на емпатії та рефлексії, що надає можливість ніби «підняти себе вище коронавірусу».
Фахівці ВООЗ навіть вводять новий термін – «інфодемія» – вибухове зростання недостовірної інформації під час спалахів і утруднення отримання чіткої достовірної і корисної інформації в умовах інформаційного шуму. Щодня нас атакує інформація про епідеміологічну ситуацію, кількість і якість якої важко піддати аналізу. Саме тому у постковідний період важливо не панікувати, критично ставитися до новин, прийняти той факт, що суспільство і соціальні навички змінюються. Нам усім слід збагнути, як індивідуальні риси поведінки чи характеру можна трансформувати для безпечного життя у нових умовах.