Люко Дашвар

Люко Дашвар (справжнє ім’я Ірина Іванівна Чернова) — українська письменниця.
Народилася в Херсоні 3 жовтня 1957 року. Отримала дві вищі освіти: Одеський інститут легкої промисловості (бакалавр за спеціальністю «Інженер-механік») та Академія державного управління при Президентові України (магістр за спеціальністю «Державне управління»).
Після отримання першої вищої освіти (технічної) працювала за інженерною спеціальністю, вийшла заміж, народила дітей. Потім звільнилася та пішла працювати обліковцем листів у газету. Так у 1986 році розпочалася її журналістська кар’єра. Через пів року роботи в газеті стала заступником головного редактора.
З 1991 року — головний редактор херсонської молодіжної газети. Після розпаду СРСР обіймала посаду голови комітету у справах преси й інформації Херсонської облдержадміністрації. Звільнившись, заснувала власні дві газети у Херсоні, редакцію яких розграбували. Після цього переїхала разом із родиною до Києва.
З 2001 року — головний редактор газети «Селянська зоря». Період роботи у «Селянській зорі» письменниця визначає як незабутній життєвий досвід, саме у цьому виданні письменниця вигадала там рубрику «Пам’ятаю все життя», у якій люди, надсилаючи до редакції листи, розповідали в них про єдиний незабутній факт свого життя. Деякий час працювала журналістом і редактором жіночих журналів.
Згодом закінчила курси сценарної майстерності голлівудського професора Річарда Креволіна. Також навчалася у школі практичної журналістики та на курсах з нейролінгвістичного програмування.
З 2006 року займається виключно літературною та сценаристською діяльністю, українською (романи) та російською (кіносценарії).
Перший роман Люко Дашвар «Село не люди» вийшов у 2007 році й став лауреатом премії конкурсу «Коронація слова 2007». Наступний роман «Молоко з кров’ю» став дипломантом «Коронації слова 2008» та переможцем конкурсу «Книга року Бі-Бі-Сі — 2008». Третій роман авторки «РАЙ.Центр» став дипломантом конкурсу «Коронація слова 2009» у категорії «Вибір видавців».
Восени 2010 року вийшов четвертий роман письменниці «Мати все». 2012 року конкурс «Коронація слова» приніс письменниці відзнаку «Золотий письменник України», що надається письменникам, чиї твори продалися накладом понад 100 тис. примірників.
Також серед романів авторки: трилогія «Биті Є» («Биті є. Макар» (2011), «Биті є. Макс» (2012),«Биті є. Гоцик» (2012)), «На запах м’яса» (2013), «ПоКров» (2015), «Ініціація» (2018), Беззаголовковий роман» (2020).
Усі книги авторки друкувались у харківському видавництві «Клуб сімейного дозвілля». Загальний наклад книжок письменниці складає вже понад 300 тисяч примірників. У зв’язку з цим багато українських ЗМІ називає авторку «найтиражованішою письменницею країни». Прототипи літературних героїв та сюжетів Люко Дашвар — це, здебільшого, почуті або побачені письменницею явища реального життя.

Один із заходів з участю Люко Дашвар відбувся у бібліотеці 04 березня 2020 року.