У 1983 році, за пропозицією Асамблеї Міжнародної ради з питань охорони пам’яток та визначних місць, центр культурної спадщини ЮНЕСКО оголосив 18 квітня Міжнародним днем пам’яток та визначних місць (International Day Monuments and of Sites). Завдання цього свята – ще раз нагадати світовому суспільству про різноманіття культурної спадщини створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, її вразливість та необхідність збереження для майбутніх поколінь.
В Україні цей день має назву «День пам’яток історії та культури». У безмежній красі та глибині історії Україна розкриває свою ідентичність через визначні місця, які стали національними символами та культурною спадщиною. До наших днів збереглися середньовічні фортеці, палаци та садиби, стародавні монастирі, храми та багато інших унікальних архітектурних витворів мистецтва, що навіки прославили своїх майстрів.
З початку повномасштабного вторгнення росії охорона культурної спадщини набула особливої актуальності, адже окупанти ставлять на меті знищити нашу історію та культуру. Показовими стали випадки варварського ставлення до культурних надбань українців. Уже на другий день війни в Іванкові, що на Київщині, окупанти ущент спалили приміщення історико-краєзнавчого музею, у якому зберігалися роботи Марії Приймаченко. Не стало й Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди у селі Сковородинівка, що на Харківщині. Його знищили російські військові під час обстрілу. Найцінніші експонати вдалося врятувати, але меморіальний будинок зазнав непоправних втрат. Музей був розташований у маєтку XVIII століття, де останні роки свого життя працював та біля якого був похований Григорій Сковорода.
Від початку повномасштабного вторгнення до 25 березня 2024 року агресія росії зруйнувала або пошкодила 1 046 пам’яток культурної спадщини. І, на жаль, ця цифра щодня зростає. Велика кількість пам’яток наразі захована за міцними захисними конструкціями до кращих часів, які неодмінно настануть. Адже не варто забувати, що світло завжди перемагає темряву, а культура – невігластво.
Інтернет-ресурси:
Про День пам’яток історії та культури – Указ Президента України
Міжнародний день пам’яток і визначних місць
Організація Об’єднаних Націй з питаннях освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) – веб-сайт Постійне представництво України при ЮНЕСКО
24 культурних об’єкти, які були найбільш високо оцінені туристами
Величні пам’ятки архітектури
Найдавніші збережені пам’ятники на планеті
Пам’ятки світу, які є символами миру, свободи та любові
ТОП-7 найзагадковіших пам’яток світу
Сайт для тих хто любить подорожі
Визначні пам’ятки англійською – базові знання для мандрівника
Які визначні місця світу говорять українською. Подорож Європою
Культурні пам’ятки України відомі на весь світ
Пам’ятки України: ТОП 10 архітектурних, природних та історичних пам’яток
Легенди історичних пам’яток в Україні
Пам’ятки культурної спадщини – КМДА
31 символ незалежності: архітектурні пам’ятки України
Головні пам’ятки України: 50 національних шедеврів світового рівня
Пам’ятки і пам’ятники. Історична пам’ять
Пам’ятки архітектури України
Туристична карта України
Найвизначніші пам’ятки Київської Русі
Пам’ятки України – сайт
Пам’ятки культури України, які постраждали внаслідок російської агресії
Українська культурна спадщина під час російського вторгнення
Втрати історичної та культурної спадщини України під час війни
Війна руйнує пам’ятки: російські злочини проти української культурної спадщини Неймовірні пам’ятки української культури, які постраждали через війну
Все про пам’ятки історії та культури в електронному каталозі ПБ імені Лесі Українки
Література по темі у Цифровій бібліотеці “Київ”