На чужих війнах: болючий спомин Афганістану

Щороку 15 лютого в Україні вшановують пам’ять учасників бойових дій на території інших держав. Ця дата приурочена до дня виведення радянських військ з Афганістану в 1989 році після майже 10 років війни.

Ця десятирічна війна була злочинним військовим вторгненням срср в Афганістан з метою окупації частини Центральної Азії. Пропагандою запевнялося про «захист безпеки» та «допомогу» у вирішенні ситуації в Афганістані, справжні події та наміри радянської влади замовчувалися.

Під час війни у складі радянської армії була і значна частка українців, яких відправляли як солдат строкової служби. За тисячі кілометрів від рідної землі змушені були воювати більш ніж 160 тисяч українців, проливаючи кров за примарні ідеї російсько-радянської імперії. Близько 3 тисяч загинули, ще десятки вважаються зниклими безвісти. Багато з тих, хто повернувся, померли від наслідків бойових поранень і самогубств, багато страждало від ПТСР та депресій. Серед цивільного населення Афганістану, у свою чергу, налічувалося 1,5 млн вбитих.

Ці десять років кривавої боротьби показали, які наслідки несуть за собою втручання та агресія на території інших держав. І що шлях, який для себе обрав радянський союз, а нині й російська держава, є шляхом несправедливості та жорстокості.

Та війна лишила страшний відбиток у серцях людей, проте у теперішніх реаліях українські воїни-афганці від початку 2014 року, маючи бойовий досвід, пішли до лав АТО/ООС боронити свою землю. Чимало з них і сьогодні захищають Україну від російського агресора.

Вшановуємо пам’ять загиблих, що стали жертвою кровожерливих забаганок радянського союзу, та сподіваємося, що як колись поразка радянського союзу в Афганістані призвела до краху радянської імперії, так і перемога України сьогодні призведе до безповоротнього краху росії.

Запрошуємо вас ознайомитися з матеріалами про війну в Афганістані на виставці «На чужих війнах: болючий спомин Афганістану», що буде доступна у читальній залі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки. Виставка триватиме з 12 по 22 лютого 2024 року.