День українського козацтва

День Українського козацтва українці відзначають 14 жовтня . Це свято встановлене Указом Президента України від 07.08.1999 р. № 966, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення.

Цього дня відзначають також День захисника України, а православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці.

День українського козацтва збігається зі святом Пресвятої Богородиці не даремно. Традиційно саме в це православне свято українці вшановували та славили воїнів-захисників. І така традиція бере початок ще з часів Київської Русі. Для козаків Покрова була заступницею. Оберігає Пресвята Богородиця й нинішніх воїнів. Як відомо, в українській традиції Покрова тісно пов’язується із ідеями захисту від ворогів: згідно літописів, князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Русь під покров Божої Матері. Тому велика кількість православних церков, побудованих в княжі та козацькі часи, присвячувалися цьому святу. Церква Покрови Пресвятої Богородиці була головною на Запорізькій Січі, а 14 жовтня сприймалося козаками як один із найважливіших днів – тоді вони проводили свої ради, на яких обирали нового гетьмана або кошового отамана. У 20 столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України – Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія. Саме тому днем офіційного створення УПА було обрано свято Покрови.

Пресвята Богородиця й нині залишається заступницею усіх українських військових. Сучасна Українська армія від часу її створення у 1991 році на заміну радянським символам почала активно запроваджувати козацькі. На прапорах українських частин замість червоної зірки з’явилися козацькі хрести і національний герб – тризуб, а іменами козацьких полководців стали називати військові навчальні заклади і частини.

Миру та злагоди нашій країні, благополуччя та добробуту кожній українській родині!

Інтернет-ресурси:

День Українського козацтва

Українське козацтво

Українські гетьмани і козаки

Українські гетьмани, кошові отамани Запорізької Січі та козацькі ватажки. Інформаційно-довідковий сайт «Україна»

Відомі українські козаки

Козацтво українське

Сайт про козаків та їх історію

Історія українського козацтва та його світових аналогів

Українське козацтво: міфи і реальність

Козацтво у днк: 7 фактів, яких ви не знали  про козаків

Вільні люди: українське козацтво

Українське військо: Козацтво, частина 1

Українське військо: Козацтво, частина 2

Феномен Запорожців. Що таке Військо Запорізьке. Історія Козаків

Козацька доба – становлення України 

Цікаві та маловідомі факти про українських козаків

Як козаки врятували український світ

Українська козацька держава: носій ідеї непідлеглості та соціальний ідеал

Козаки – Вікіцитати

Презентація. “Виникнення українського козацтва”

Презентація “Історія українського козацтва”

ТОП-5 найкращих українських фільмів про козаків

Все про українське козацтво у фонді ПБ імені Лесі Українки