Уроки історії й сьогодення

«Historia est magistra vitae» – зміст цього латинського прислів’я відомий давно. Значення вивчення історії також надзвичайно велике, адже істина гласить, що «хто не знає своєї історії – той не має майбутнього».

Що для нас історія України: усталена конструкція минулого, непорушного і незмінного у своїй минувшині, чи вона несе у собі можливість несподівано і в негаданих ракурсах проростати в сьогоденні, стаючи запитом, докором, уроком нам і прийдешнім поколінням?

3 жовтня відбулася онлайн-лекція історика й мистецтвознавця Анатолія Горового, присвячена зв’язку між минулими подіями і сьогоднішними викликами й проблемами, які постали перед Україною. Потреба заглянути в глибину століть диктується необхідністю збагнути сенс забутих уроків історії, знайти в них живі й надихаючі цінності, створені нашими предками.

Лектор наголосив, що відродження історичної пам’яті має на меті не лише поглиблення власного самоусвідомлення, але й вирішення проблем, пов’язаних із повномасштабною війною росії проти України.

Пам’ять наша міцно зафіксувала такі сторінки, як зруйнування золотоглавого Києва, битву під Берестечком, драматизм Полтавського бою, підступне нищення Січової Запорізької республіки, Емський указ і Валуєвський циркуляр про заборону української мови. А з недавніх історичних подій — муравйовські погроми, розстріляне Відродження, Голодомор тридцять третього, чорна наруга тридцять сьомого, чорнобильська трагедія. Називаючи важкі сторінки нашої історії, ми зовсім не хочемо закреслити те велике і світле, яке підносить наш народ до вершин цивілізації, визначає його заслуги перед людством. Адже на нашому славному історичному шляху були і могутня Київська держава Ярослава Мудрого, і перша демократична республіка в Європі — Запорізька Січ, і відчайдушний порив до свободи часів мудрого будівничого й політика, відданого ідеї української незалежності Івана Мазепи, великого у звершеннях, у любові до землі предків і трагічного у помилках своїх Богдана Хмельницького, грізного вояка, оборонця вольностей козачих Івана Сірка, творця першої української Конституції Пилипа Орлика.

Анатолій Горовий зазначив, що в сучасної України має тисячолітню історію, сповнену різноманітних темних і світлих сторінок. Ми маємо більше чим достатньо досвіду, аби засвоїти уроки минулого й приймати правильні рішення сьогодні з думкою про майбутнє.

Більше про онлайн-виступ у відеозаписі.