Семпсон, Ф. Остання бібліотека : [роман] / Фрея Семпсон ; пер. з англ. Ольги Дубневич. – Київ : Лабораторія, 2024. – 288 с.
Тридцятирічна Джун Джонс відмовилася від своїх мрій про коледж, нових друзів і письменницьку кар’єру, коли багато років тому її мати боролася з раком, битву, яку мати програла. Коли її мати-бібліотекар була ще жива, Джун стала помічником бібліотеки, ту саму посаду вона обіймає й сьогодні. Сором’язлива та самотня Джун проводить дні на роботі, а ночі та вихідні – їсть на самоті та читає книжки, деякі багато разів, ухиляючись від шипіння та ударів старого кота своєї покійної мами.
Чудове читання завжди вирішує її проблеми, допомагаючи їй подорожувати різними світами, відкриваючи нові місця, поки вона застрягла в маленькому британському селі.
У місто повертається старий шкільний товариш Алекс Чен, і Джун відчуває потребу спробувати приховати від Алекса свою самотність, дивацтво та повну невдачу, не розуміючи, що Алекс захоплюється всім, що робить Джун тією людиною, якою вона є сьогодні.
Саме тоді, коли бібліотеці Чалкота загрожує закриття, Джун розуміє, що ось-ось втратить безпечне рутинне життя, до якого вона так легко прижилася. Вважаючи, що вона позбавлена справжніх друзів, саме боротьба за порятунок бібліотеки розбудить Джун усе, що вона мала в житті, і все, що вона насправді на порозі втрати. Тепер настав час їй вийти зі своєї шкаралупи, заступившись за бібліотеку, якій загрожує закриття ради через скорочення бюджету.
«Джун сіла за свій стіл та кілька разів глибоко вдихнула, наповнюючи легені заспокійливим запахом бібліотеки. У дитинстві вона вірила, що кожна книжка має власний запах, унікальний для її історії, а запах бібліотеки був поєднанням ароматів тисяч різних оповідей. Якось вона описала свою теорію мамі, пояснюючи, що у дитячій кімнаті пахне найкраще, адже всі знають, що дитячі книжки розповідають набагато захопливіші історії, аніж дорослі. Місяцями по тому вони грали в гру: прочитавши разом книжку, описували її аромат. «Таємний сад», скажімо, пахнув болотом та трояндами, тоді як «Чарлі і шоколадна фабрика» — водночас цукром і капусняком.»
Це тиха, приємна історія, яка показує важливість дружби та спільної роботи.