У 190 країнах світу відзначають Всесвітній день книги і авторського права, проголошений на 28 сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 1995 року на честь трьох геніїв світової літератури: Вільяма Шекспіра (1564-1616), Мігеля де Сервантеса (1547-1616) та Інки Гарсіласо де ла Веги (1539-1616).
Однією із традицій Всесвітнього дня книги та авторського права є обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги. Такими вже були Мадрид, Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Турин, Богота, Амстердам, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван, Порт-Харкорт (Нігерія), Інчхон (Південна Корея), Вроцлав, Конакрі (Гвінея), Афіни, Шарджа (ОАЕ), Куала-Лумпур (Малайзія), Тбілісі. Цього року Світовою столицею книги названо місто Гвадалахара (Мексика) .
З нагоди свята організовують різноманітні цікаві акції, книжкові ярмарки, виставки, презентації, колективні голосні читання, творчі зустрічі та автограф-сесії з письменниками. Традиція святкування народилася в іспанській Каталонії, де вже понад 80 років люди в день святого Георгія дарують червоні троянди і книжки тим, кого люблять.
У різних містах світу існує величезна кількість скульптурних композицій, меморіальних дощок та бюстів, присвячених книгам, літераторам і героям їхніх творів. Наприклад, в українському місті Горлівка знаходиться пам’ятник давньоруському літопису «Слово о полку Ігоревім», а у місті Новгород-Сіверський – Історико-культурний музей-заповідник цієї книги.
Щодо авторського права – це один із засобів охорони інтелектуальної власності людини. Авторське право захищає не ідеї або факти, а спосіб їх вираження: письмові, музичні, живописні, драматичні, хореографічні твори, фільми та мультимедійні продукти, комп’ютерні програми.
Першим нормативним актом авторського права вважається «Статут королеви Анни», 23 квітня – Всесвітній день книги і авторського права прийнятий в Англії у 1709 році. А в 1967 р. в Стокгольмі була підписана Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності – спеціалізованої агенції Організації Об’єднаних Націй. Її мета – розвиток збалансованої та загальнодоступної міжнародної системи охорони інтелектуальної власності.
З прийняттям Верховною Радою України Закону № 3792-XII «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року у нашій країні було створено авторське правове поле, яке весь час удосконалюється і стає ближчим до міжнародних норм.
Пропонуємо вам переглянути відеолекцію про авторське право та його особливості.
У Всесвітній день книги і авторського права вітаємо всіх причетних до цього свята. А щоб більше дізнатися про користь і переваги читання, рекомендуємо ознайомитись з книгами, представленими в тематичному огляді літератури “Всесвітній день книги та авторського права”. Сподіваємося, що читання завжди буде улюбленим заняттям і дітей, і дорослих.
Інтернет-ресурси:
- Всесвітній день книги та авторського права. Вікіпедія
- Авторське право
- Закон України Про авторське право і суміжні права
- Всесвітній день книги та авторського права: коли і навіщо
- 23 квітня — Всесвітній день книги. Цікаві факти для фанатів літератури
- Всесвітній день книги й авторського права
- Книговидавництво та авторські права. Як безпечно створювати та захищати права на твори?
- 30 років незалежного книговидання в Україні
- Друкарство і книговидання в Україні
- 22 книжки, на які ми чекаємо у 2022 році
- 100 кращих українських книг сучасності
- 5 книжок з історії України, які має прочитати кожен
- Український інститут книги
- Цікаві факти про книги
- Цікаві факти про авторське право
- Мистецтво авторських прав. Юристка розповідає про права в креативній індустрії
- Волт Дісней та всі-всі-всі: 3 раптових повороти у світі авторського права
- Презентація ” До всесвітнього дня книги присвячується”
- Книга – твій друг. Відео для дітей
- Історія виникнення книги. Відеопрезентація для дітей
- 22 цікавих факти про книги та бібліотеки. Відео
- В країні незвичайних книг
- Читати навіть під час війни. 12 видавництв, які пропонують безкоштовні книжки
- Що читати під час війни
- Книги, які ми читаємо під час війни
- До Всесвітнього дня книги та авторського права
- Все про авторське право у фонді ПБ імені Лесі Українки.