У номінація «Красне письменство» нагороди отримали:
Категорія «Сучасна українська проза»
Андрухович, Ю. Радіо Ніч : роман / Юрій Андрухович. – [Чернівці] : Меридіан Черновіц, 2021. – 456 с.
«Радіо Ніч» – найгостросюжетніший, а водночас найліричніший твір Юрія Андруховича. Простір, у якому авантюрний роман зустрічається з фентезі, а Девід Бові – з мандрівними музикантами Середньовіччя.
В оформленні обкладинки використано картину Влода Костирка «Перепочинок під час утечі в Єгипет» (2020). На звороті книжки ви знайдете QR-код, за яким отримаєте доступ до музичної програми «Rotsky’s List – Список Ротського». Рекомендовано для нічого слухання.
Як і в «реальній дійсності», ще одна революція зазнала поразки. Можливо, тому, що втратила свого загадкового лідера. Йосип Ротський (не плутати ні з Йосіфом Бродським, ні з Йозефом Ротом), музичний герой барикад, змушений хоч кудись утікати, приміряючи на себе долю багатьох інших Йосипів. Його переслідують, і режимні спецслужби – це лише пів біди. Є ще недоречна любов, з якою не звладати, і банківська таємниця, з якою не впоратися. В’язничний досвід і мимовільно успішний теракт. А також розум і забуття, сміх і темрява, холод і пекло, іронія і щем. Останній сховок, звідки дозволено вести нічний етер. Чи справді останній?
Категорія «Жанрова література»
Винничук, Ю. Вілла Деккера : роман / Юрій Винничук. – [Харків] : Фабула, [2021]. – 304 с. : іл. – (Сучасна проза України).
Як і властиво Юрію Винничуку, «Вілла Деккера» віртуозно балансує на межі ретродетективу й політичного трилера – так само, як герої книжки балансують у невизначеному межичасі буквально за кілька днів до початку Другої світової. Вир драматичних подій та яскравий гумор, глибоке знання таємного життя передвоєнного Львова, соковита мова, кримінальні та любовні інтриги – усе це читач знайде в новому романі визнаного майстра.
Категорія «Сучасна зарубіжна проза»
Токарчук, О. Бегуны : [роман] / Ольга Токарчук ; [пер. с пол. И. Адельгейм]. – Київ : [Форс Україна] ; [Москва] : Издательство Э, 2020. – 383 с.
Ім’я польської письменниці, психолога за освітою, Ольги Токарчук (нар. 1962 р.) відоме не лише на її батьківщині, а й у всьому світі. Роман «Бігуни» приніс їй також найпрестижнішу в Польщі літературну премію «Ніке». «Бігуни» – це переплетення кількох історій, об’єднаних загальним мотивом мандрів, поспіху, гонки. Це історія чоловіка, у якого під час зупинки у Хорватії зникла дружина, москвички, котра одного разу вирішила не повертатися додому, вченого, що виявляє дивне захоплення неживими тілами. Однак це не збірка окремих оповідань, це типовий для Ольги Токарчук роман про сучасних кочівників, якими є усі ми.
Токарчук, О. Останні історії / Ольга Токарчук ; пер. з пол. Я. Сенчишин. – Львів : Літопис, 2007. – 221 с.
Ольга Токарчук описує історії трьох жінок, кожній з яких довелося зблизька побачити смерть. Кожна приймає й усвідомлює її по-своєму: через скорботу, заперечення, піклування. Усі героїні подорожують, добровільно чи вимушено, бо модерна людина лишається істотою невкоріненою. І навіть знайшовши свій крихітний куточок десь у передмісті чи на далекому острові, персонажки Токарчук усвідомлюють: немає жодної кінцевої точки. Поки ми переміщуємося, ми живі.
Категорія «Поезія»
Жадан, С. В. Псалом авіації : [вірші] / Сергій Жадан ; фото Марисі М’яновської. – Чернівці : Меридіан Черновіц : [Видавець Померанцев Святослав], 2021. – 158 с. : фотоіл.
Ці вірші написані впродовж 2020 року. Місце, де вони писалися, лежить на пагорбах. Це означало присутність широкої лінії горизонту й великої кількості повітря. А ще там було багато дерев і птахів, були балки, водойми і рівне, віддалене дихання міста за обрієм. Зміна оптики так чи інакше призводить до зміни письма. Ось про це переважно і книжка: про те, як нас формують ландшафти, як дерева додають нам вертикалі, а озера – глибини, як весняна зелень вчить нас оптимізму, а літні ріки – щедрості. Нехитре знання, що допомагає цінувати кожен почутий зранку голос.
Жадан, С. Вишиваний. Король України : [лібрето опери] / Сергій Жадан. – Чернівці : Меридіан Черновіц, 2020. – 110 с.
Нова книгу Сергія Жадана «Вишиваний. Король України» – це історія, яка завжди є актуальною, а особливо – нині. Це історія любові до України. Нагадуємо, що автором став український письменник Сергій Жадан, який глибоко та чуттєво розкрив через слово усі грані проєкту. Сам так він говорить про проєкт: «Постать Вишиваного – нетривіальна, цікава, заслуговує всіляких згадок і вивчення. Прихід Вишиваного в українство, прийняття ідентичності – це не лише історія. Цікаво подивитися, як і зараз багато людей відкривають для себе Україну, українську історію, українську культуру, українську мову». Лібрето вже встигло знайти своїх прихильників та навіть отримати нагороду в конкурсі «Найкращий книжковий дизайн 2020», який проводить Міжнародний фестиваль «Книжковий арсенал» у співпраці з Ґете-Інститутом в Україні. Ця нагорода є цілком виправдною: творчий тандем Zhuk&Kelm створили справжню перлину. Дизайнерка Надія Кельм так написала про роботу: «Прізвисько своє Вишиваний здобув від українських вояків за те, що любив вбиратися у вишиванку. Це було відправною точкою для візуального рішення книги. Ми взяли дуже геометричну схему вишивки, що з кожним розділом розростається, все більше відкриваючи портрет Вишиваного. Перфоровані сторінки – алюзія на українську витинанку».