Ми є – і цим усе сказано
Ю. Андрухович
13 березня українському поету та прозаїку Юрію Ігоровичу Андруховичу виповнилось 60 років.
Юрій Андрухович – знакова постать сучасної української літератури, провідний український поет, прозаїк, есеїст, «Патріарх Бу-Ба-Бу». Письменник входить до п’ятірки найпопулярніших українських авторів. Жоден, хто читає Андруховича, не залишається байдужим, бо в своїх творах письменник відвертий, щирий, складний і тому цікавий. Його знають навіть ті, хто не прочитав жодного рядка письменника. Він перекладає Шекспіра, за його творами ставлять спектаклі і знімають кіно.
Народився 13 березня 1960 року у м. Івано-Франківськ (тодішньому Станіславі). Закінчив редакторське відділення Українського поліграфічного інституту у Львові 1982 року та Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького у Москві 1991 року.
1985 року разом з Віктором Небораком та Олександром Ірванцем заснував знамениту поетичну групу Бу-Ба-Бу (Бурлеск-Балаган-Буфонада), котра яскраво продемонструвала успішний приклад творення соціокультурного міту.
З 1991 року Андрухович – співредактор літературно-мистецьких часописів «Четвер» та «Потяг».
Творчість Андруховича має значний вплив на перебіг сьогоднішнього літературного процесу в Україні, з його іменем пов’язані перші факти неупередженого зацікавлення сучасною українською літературою на Заході. Твори Андруховича перекладені багатьма мовами.
Визначальний напрям творчості Юрія Андруховича – постмодернізм, для якого характерне руйнування ілюзій, еклектика (змішування світоглядних ідей, поглядів, стилів), потяг до архаїки, колективного підсвідомого, ігровий стиль, інтертекстуальність тощо.
Творчий доробок письменника можна умовно поділити на два напрямки: поетичний і прозовий. Поетичний дебют Юрія Андруховича відбувся у першій половині 1980-х років і завершився виходом у світ збірки «Небо і площі» у 1985 році.
Поезія Ю. Андруховича – це світ лицарства і несподіванок, авантюрних сюжетів, містичних аналогів і несподіваних відкриттів. Він шукає прихистку зболеній душі – пояснення багатьом подіям сучасності. Ю. Андрухович – несподіваний. Не можна передбачити якою буде його наступна книга. Він тримає свого читача у постійній напрузі, постійному зачудуванні.
З прозових творів Ю. Андруховича першим був опублікований цикл армійських оповідань «Зліва, де серце» у 1989 році в журналі «Прапор». Це майже фактографія служби автора у війську, своєрідна «захалявна книжечка», що поставала під час чергувань у вартівні.
Твори Ю. Андруховича відразу привернули увагу читачів.
Перший роман Ю. Андруховича «Рекреації» (1992), як й інші його прозові твори («Московіада», «Перверзія», «Дванадцять обручів», «Таємниця»), принесли письменникові справжнє визнання. Андрухович-прозаїк веде своїх героїв складним шляхом самопізнання й перевтілення. Ознаки постмодернізму в його прозі: ускладненість конфлікту, часу і простору, алюзії, ремінісценції, елементи іронії, самоіронії, фрагментарність, колажність композиції, схильність до гри з текстом і з читачем, еротизм, відображення магічного і надзвичайного.
Проза Ю. Андруховича засвідчує шукання автором адекватних для відтворення нового типу реальності художніх засобів, нових ідей, нової манери письма.
Про книгу «Коханці Юстиції»
Свій роман Ю. Андрухович писав 27 років. З друку книга вийшла 2018 року. На перший погляд – це вісім з половиною оповідань, не пов’язаних сюжетно, спільними настроєм та атмосферою. Останнє оповідання об’єднує і пояснює всі попередні. Події, що описані, відбуваються в VII-XX століттях у Галичині. Читач побачить злодіїв, які стануть перед судом імперій-окупантів: австро-угорської, польської, німецької, радянської. В книзі описані не тільки жахливі і огидні злочини, але й слабкості і пристрасні захоплення злодіїв. Покарання за них не завжди об’єктивні, але й найчастіше жахливі. Більшість персонажів мали реальні прототипи, також, як і їхні злочинні дії. Пишучи книгу, автор використовував архівні матеріали. Але це не наукова історична праця, тому Ю. Андрухович часто використовує алюзії на деякі історичні факти.
Книга «Коханці Юстиції» буде цікава всім, хто ще не знайомий з творчістю Юрія Андруховича і тим, хто добре його знає, цінує і чекає нових творів. Цей твір захопить і любителів постмодернізму, представником якого в українській літературі вважають Ю. І. Андруховича європейські літературні критики.
Роман є у відділі абонемента бібліотеки.
Читайте якісну літературу!