Образотворче мистецтво української діаспори

Публічна бібліотека імені Лесі Українки 14 лютого провела онлайн-лекцію з письменником та художником Анатолієм Горовим. Захід відбувся в прямому етері та був присвячений темі «Образотворче мистецтво української діаспори».

Українська діаспора відігравала і продовжує відігравати непересічну роль у долі українського народу, його культурі, в міжнародних контактах нашої країни.

Тому актуальним є повернення невідомих і забутих імен митців, які утверджували українську культуру в закордонному середовищі. Серед них – Олександр Архипенко, Людмила Морозова, Юрій Соловей, Емма Андієвська.

Відомий у всьому світі виходець з України Олександр Архипенко був одним із основоположників кубізму в скульптурі. Саме він уперше «склав» єдину форму з різних форм, уводячи в композиції скло, дерево, метал, целулоїд. Творчість Архипенка мала великий вплив на розвиток модерністського мистецтва, в тому числі архітектури та дизайну, у країнах Європи й Америки.

Людмила Морозова працювала в різних жанрах: портрет, пейзаж, натюрморт. Крім малярства, Людмила Морозова цікавилася давніми пам’ятками мистецтва, разом із групою відомого історика архітектури Іполита Владиславовича Моргілевського досліджувала київську архітектуру, малювала Михайлівський Золотоверхий, Софійський та Успенський собори. Твори Людмили Морозової зберігаються у державних та приватних колекціях і галереях Німеччини, Австралії, Великої Британії, Канади, США, Греції. Мисткиня безкоштовно передала Україні понад 150 своїх робіт, цінну колекцію порцеляни та величезний архів. Зокрема, унікальна добірка творів художниці представлена в постійній експозиції Музею української діаспори в Києві.

Емма Андієвська відома як художниця, поетеса та письменниця. Загалом вона має понад десять тисяч картин; з роботами Андієвської різних періодів її творчості було випущено десять каталогів. Своє малювання вона описує як певний спосіб медитації та наголошує на великій ролі підсвідомості у власній творчості.

В еміграцію йшли найактивніші, щоб здобути можливість самовиразитися, зберегти своє «Я» і зробити посильний внесок у творчу скарбницю України.

Запрошуємо до перегляду онлайн-лекції на ютуб-каналі бібліотеки.