2019_КВ

Грудень, 2019

Ільченко, О. Місто з химерами : [роман]. – 2-ге вид., перероб. і допов. / Олесь Ільченко. Київ : КОМОРА, 2019.  264 с. : іл.

Роман Олеся Ільченка «Місто з химерами» дозволяє повернутись в часі і зануритись у життя Києва початку ХХ століття: зазирнути за лаштунки театру Соловцова, зустріти Ларису Косач в музеї старожитностей, випити гарячого шоколаду в кафе «Семадені», поспостерігати за будівництвом Миколаївського костелу і навіть політати аеропланом разом із Ігорем Сікорським.

Уважні читачі й читачки дізнаються про загадки життя відомого будівничого Владислава Городецького і разом з героєм роману отримають можливість розкрити головну таємницю Києва. Що означає «зловісний трикутник»? Чому його було створено? Що знаходиться в центрі цього трикутника? Чому небезпека чатує над старим містом, і чи справді вона вже в минулому?

 

Мелешкіна, І. Мандрівні зорі в Україні. Сторінки історії єврейського театру / Ірина Мелешкіна.  [Київ] : ДУХ І ЛІТЕРА, 2019. 304 с. : іл., портр. 

В книжці представлена історія діяльності єврейських театрів на території України в ХІХ–ХХ століттях (зокрема діяльність єврейського театру в

м. Києві). Унікальне ілюстроване видання вперше докладно розповідає про п’єси, режисерів, художників та акторів кожного з театрів. Подані зображення практично невідомих раніше оригінальних ескізів, афіш та фотографій.

Видання розраховане на дослідників єврейської культури, студентів та усіх, хто цікавиться юдаїкою в Україні.

 

Боровський, Я. Є. Світогляд давніх киян / Я. Є. Боровський. Київ : Центр учбової літератури, 2019. 174 с. : іл.

Під товщами вікових нашарувань правічного Києва археологи знаходять дивовижні скарби: золоті сережки і глиняні пряслиця, химерні скульптурки і уламки посуду, відкопують залишки давніх культових споруд… Із отих многоликих пам’яток матеріальної культури учені, звіряючись з писемними джерелами, відтворюють бачення світу нашими мудрими пращурами: у що вірили вони, коли й що святкували, як відбивали навколишній світ у рідкісної краси витворах мистецтва. Про все оте духовне розмаїття із глибоким знанням, любов’ю та відданістю справі розповідає автор цієї книжки, якому належить честь відкриття багатьох унікальних знахідок на теренах столиці України. Для істориків, археологів, викладачів вищих і середніх навчальних закладів, студентів.

 

Болховітінов, Є. О. Вибрані праці з історії Києва / Митрополит Євгеній Болховітінов. Київ : Центр учбової літератури, 2019. 486 с. : портр. 

Київський митрополит Євгеній Болховітінов (1767–1837) – відомий історіограф, збирач і дослідник пам’яток писемності, педагог, проповідник, яскрава й багатогранна особистість – залишив велику творчу спадщину. До збірки увійшли переважно його твори «київської орієнтації», а також біографія митрополита. Текст пам’ятки супроводжується необхідним науково-довідковим апаратом.

Для істориків, мистецтвознавців, усіх, хто цікавиться духовним життям старого Києва.

 

Листопад, 2019

Криштопа, О. Братство : історичний роман / Олег Криштопа ; передм. Р. Чопик; іл. А. Алпатьєвої. Івано-Франківськ : Вавилонська бібліотека, 2019. 232 с. : іл.

Це документальний роман, побудований на основі матеріалів слідчої справи Украйно-Слов’янського (Кирило-Мефодіївського) товариства: протоколів допитів, очних ставок, зізнань, доносів та донесень. У книжці оживають братчики, молоді люди, що несподівано опинилися в руках політичної поліції та по-різному прийшли випробування: вічно роздвоєний у всьому Пантелеймон Куліш, боязкий інтелектуал Микола Костомаров, невільник честі Микола Гулак та іронічний Тарас Шевченко.

Тут оживають і герої потойбіччя: керівник третього відділу граф Орлов, шеф жандармів Дубельт, київські губернатори Фундуклей та Бібіков, цар Микола I.

Врешті якщо прочитати історію ще раз і уважно, то в ній проступає відомий біблійний сюжет: з Юдою і тридцятьма срібниками, Петром, який тричі відрікся, Пилатом, що вмиває руки, та Месією. 

 

Кучерук, О. С. Пам’ятники від слова пам’ять : історичні розвідки / Олександр Кучерук. Київ : Парламентське видавництво, 2019. 376 с. : іл., портр.

У книзі під спільною обкладинкою зібрано історії окремих пам’ятників і пам’ятних місць столиці України міста Києва. Дослідження ґрунтується на розвідках, апробованих у формі статей у фаховій періодиці. Текст широко ілюструється планами, фотографіями, як відомими, так і нещодавно виявленими.

Видання буде цікаве киянам, києвознавцям, а також усім, кого цікавить національна історія, історія культури і мистецтва України.

  

Українська революція 1917-1921 років в ілюстраціях / авт. концепції та упоряд. Олександр Кучерук. Київ : Парламентське видавництво,  200 с. : іл., портр.

У виданні зібрано ілюстрації, які відтворюють розвиток і події Української революції 1917-1921 років, історію УНР доби Центральної Ради і Директорії, важливі миті життя Української держави та Західноукраїнської  Народної Республіки. До кожної фотографії подано тексти з тогочасної преси, документів, спогадів.

Пропонована книга є гарним путівником по історії державотворення і боротьби за самостійну, соборну, демократичну державу українського народу.

  

Шаповал, Ю. І. Мить історії : 366 мініатюр про людей і події / Юрій Шаповал. Київ : Парламентське видавництво, 2019. 400 с. : іл., портр. 

Ця книжка відомого українського історика є результатом його подвижницької науково-популяризаторської, просвітницької праці на українському радіо. Кожна мініатюра – це філігранний есей, сповнений живої, свіжої інформації й водночас освітлений мудрим, часом іронічним поглядом автора, що ховається здебільшого за подіями й персонажами, а проте присутній у всьому – і в доборі матеріалу, і в оригінальних ракурсах його висвітлення, своєрідній авторській мові й талановитому літературному стилі. Кожній мініатюрі відповідає один день календаря, що додає книжці додаткової внутрішньої динаміки та інтриги.

Юрій Шаповал винайшов своєрідний, дотепний спосіб оживити історію, зробити її фактом нашого повсякдення, прив’язати до свого життєвого досвіду кожного слухача (а тепер і читача), надати їй особливої приватності.

Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією.

 

 

Жовтень, 2019

Птаха, А. Місто химер і райських птахів / Алекс Птаха. – Київ : Санченко : Електрокнига, 2018. – 220 с. : іл

Книга про наше вічне місто – Київ, хоча сам автор називає його просто Містом.

Розповідь ведеться від імені того самого Міста, яке виступає як оповідачем, так і головним героєм. 

Напевно, варто пройти не одну пішу екскурсію Києвом, можливо, навіть із самим автором, щоби краще зрозуміти, про що йде мова.

В книзі згадуються декілька цікавих місць на Подолі, Хрещатику, Золотоворітському провулку, Липках, Печерську, Либідській площі та вулиці Бульварно-Кудрявській.

 

Салій, І. Від утопії до утопії. 100 років експериментів. Досить ілюзій : у 2 кн. Кн. 1 / Іван Салій. – Київ : КИЙ, 2018. – 544 с. : іл., портр.

У книзі підсумовується і аналізується шлях, пройдений Українською державою продовж 100 років історії, щоби дати відповідь на питання: хто є українці? Нація трударів і мислителів, подвижників і споглядатаїв – народу, який обрав власний шлях до власної світлої мети.

  

Салій, І. Від утопії до утопії. 100 років експериментів. Досить ілюзій : у 2 кн. Кн. 2 / Іван Салій. – Київ : КИЙ, 2018. – 480 с. : іл., портр.

У другому томі видання, аналізуючи ситуацію за роки незалежності, Салій І. висвітлює діяльність своїх сучасників – підприємців та бізнесменів, які долаючи спротив багатьох чинників, попри всі негаразди сьогодення, вмуровують «свої цеглини» у величну будівлю Незалежної України. Для широкого читацького загалу.

  

Другі києвознавчі читання : історія та етнокультура : збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції до 100-річчя Української революції 1917-1921 рр. / [ред. колегія О.П. Реєнт та ін. ; упоряд. О. Гончаров] ; Київський національний університет імені Тараса Шевченка [та ін.]. – Київ : [ПП “Фоліант”], 2017. – 502 с. : іл.

У книзі висвітлено наступне: концептуальні питання києвознавства; події Української революції 1917 ‑ 1921 pp. у Києві; Київ в українській та зарубіжній історіографії; внесок вчених Київського університету в розвиток києвознавства; діяльність наукових установ та товариств, навчальних закладів в галузі києвознавства; невідомі та маловідомі сторінки історії міста; історія розвитку науки, освіти, культури та мистецтва в Києві; дослідження київської топонімії; етнонаціональне та конфесійне життя міста; повсякденне життя та ментальність киян. Збірник розрахований на викладачів вищих і середніх навчальних закладів, аспірантів, студентів, учнів, бібліотечних працівників, екскурсоводів, а також усіх, хто цікавиться історією Києва.

 

Серпень, 2019

[Горбатюк, В.] Музичні адреси Києва / [Віра Горбатюк, Алла Вишнева]. – [Харків] : [Вид-во «НТМТ»], [2018]. – 192 с. : іл., портр.

Задум книги «Музичні адреси Києва» виник ще у 1982 році, коли Київ святкував 1500-річний ювілей. Визначна подія відгукнулася у серці, мабуть, чи не кожного киянина бажанням чимось корисним прислужитися рідному місту. Матеріали для книги продовжували записувати включно до 2016 року. Цей безцінний архівний скарб золотого культурного фонду української нації й сьогодні не втратив своєї актуальності. Навпаки – він має викликати загострений інтерес багатьох небайдужих людей до своєї історії, адже на часі чимало болючих проблем захисту давнього міста від руйнації та хижацького занедбання його неповторних пам’яток. Авторів унікальної книги «Музичні адреси Києва» поєднують професіоналізм радіожурналістів, одержимість ідеєю й бажання розкрити та донести її до читачів.

 

Коляда, І. А. Казимир Малевич / Ігор Коляда.Харків : Фоліо, 2018.121 с. : іл., портр. – (Знамениті українці).

Відомий художник і теоретик живопису, по праву і за походженням — художник української землі, приналежністю до якої він пишався, і саме від неї взяв увесь свій талант і самобутність. Один із лідерів авангардистської течії початку ХХ століття, засновник і гуру супрематизму, він був співзвучний часові, своїми роботами кидаючи виклик старому, замість віджилого пропонуючи нове, комбінуючи сміливу яскравість контрастних фарб і просту геометрію форм свого «абстрактного» бачення навколишнього світу. Феномен Казимира Малевича у тому, що його інтуїтивні мистецькі пошуки та теоретичні узагальнення стали тим всепланетарним пророцтвом, яке визначає інтелектуальні творчі здобутки й наукові відкриття XXI ст.

 

Освячений Дніпром / [текст Сергія Лемеха ; редкол.: М. Г. Гузенко (голова) та ін.]. – Вінниця : Консоль, 2019.272 с. : іл.

У травні 2019 року виповнилося 50 років від дня заснування Дніпровського району міста Києва. Саме до цієї знакової дати приурочений вихід у світ книги «Освячений Дніпром». Ця робота – результат узагальнення низки наукових і краєзнавчих робіт, присвячених історії створення та розвитку Київського Лівобережжя. Книга охоплює період від доісторичних часів і до сьогодення та у формі нарисів знайомить читача з фактами із минулого територій і місцевостей, які нині входять до складу Дніпровського району. Окремий розділ присвячено походженню місцевих топонімів, історії виникнення та розвитку основних житлових масивів і мікрорайонів – від Воскресенки до Русанівки. У книзі використано широку документальну базу, а розповіді наших сучасників про ключові події сьогодення гармонійно доповнюють загальну історію району. Динамічну й насичену фактами книгу довершує велика кількість фотоілюстрацій, тож «Освячений Дніпром» зацікавить не лише спеціалістів, а й широкий загал читачів.

 

Мицик, Ю., протоієрей. Київські митрополити XVII-XVIII ст. / протоієрей Юрій Мицик, митрополит Дмитрій (Рудюк) ; Інт укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.Харків : Фоліо, 2018.128 с. : іл., портр.

У книзі подається на широкому фактичному матеріалі та на підставі як опублікованих, так і архівних джерел, стислий нарис біографій київських митрополитів – предстоятелів Української Православної Церкви XVII-XVIII ст., які здебільшого були також визначними культурними, а іноді – політичними діячами України.

 

 

Липень, 2019

Галайба, В. Фотоспомин. Київ, якого не стало… / Василь Галайба.   Київ : Київська правда, 2018. 640 с. : іл., портр.

У книзі подані світлини, опис та інші матеріали, яким Київ був колись, але вже який ми остаточно втратили.

Рекомендовано для наукових працівників, архітекторів, києвознавців, викладачів і студентів історичних факультетів та любителів історії Києва.

 

 

 

 

Курков, А. Ю. Щоденник Майдану та війни / Андрій Курков ; [пер. з рос. В.С. Бойка]. Харків : Фоліо, 2018. 533 с., 16 с. іл., портр. (Воєнні щоденники).

«Щоденник Майдану та Війни» – це перевидання книги «Щоденник Майдану», що вийшла 2015 році. Це не агітаційний текст, не роман на тлі революції – це особистий щоденник письменника, фіксоване відображення життя у Києві та країні – до листопада 2014 року, включаючи окупацію Криму, і далі – початок і розвиток Євромайдану, наступних подій. Нині ж він доповнений записами автора про перипетії на сході України, роздумами про війну, про те, як і чим, за його баченням, живе окупований Донбас чотири останні роки…

 

Машкевич, С. В. Улицы Киева. Ретропутешествие / Стефан Машкевич. – 2-е изд., перераб. и доп. – Харьков : Фолио, 2018. – 396 с. : ил. – (Библиотека киевлянина).

Ця книжка – своєрідна подорож Києвом у просторі-часі. Кожен із семи маршрутів по місту містить розповідь про історії назв усіх вулиць, якими він пролягає, а також про етапи топонімічної історії Києва. Історичне дослідження, що базується на документальній інформації із відомих та маловідомих першоджерел, супроводжується літературними фрагментами та численними ілюстраціями, а також докладним покажчиком назв вулиць.

 

 

Ноябрёв, И. Я. Киевская кухня / Илья Ноябрёв ; предисл. Д. Черкасского ; [ил. Р.Ф. Сахалтуева]. Харьков : Фолио, 2018. 155 с. : ил., портр.

Людство довело, що може обходитися без багато чого, але тільки не без їжі! Причому людям не просто завжди хотілося їсти і пити, а хотілося їсти і пити СМАЧНО! І треба сказати, в цьому прагненні людство досягло успіхів! Яких тільки кулінарних рецептів не записано в домашніх зошитах, альбомах, книгах і т.д. І ось ще одна книга з’явилася на світ! Ви можете запитати навіщо? А ось навіщо: зазвичай автори опусів про їжу обмежуються переліком продуктів і технологією приготування тих чи інших страв, минаючи історії і всякі пікантні подробиці, пов’язані з появою самої «страви». А ось наш автор не полінувався і згадав, а потім і записав кумедні, а часом і повчальні історії «народження смачненького», просочених колоритом київського життя. Приємного і смачного вам читання! А якщо щось вразить, то відкиньте всі сумніви, надіньте фартух – і до плити !!! Успіхів !!!

 

Тур-Коновалов, К. Крути 1918 : кінороман / Костянтин Тур-Коновалов. Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. 224 с. : фотоіл. 

Січень 1918 року видався холодним. До Києва наближаються більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР Олекса та Андрій до нестями закохані в інститутку Софію, але обидва мусять стати на захист молодої держави та рідного міста. Несподівано спалахує повстання на заводі «Арсенал», і на боротьбу із заколотниками відправляють усе боєздатне військо. Супроти численної армії Муравйова на станції Крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери, серед яких і Андрій. Сто років тому, як і сьогодні, без страху й сумнівів вони приймуть бій за найдорожче…

 

Червень, 2019

Василь Григорович Кричевський : хрестоматія : [в 2 т.]. Т. 1. 1891-1943 / [передм.: І. О. Ходак ; упоряд. О. О. Савчук]. – Харків : Видавець Савчук О. О., 2016. – 532 с. : іл., портр.  – (Серія «Слобожанський світ» ; вип. 10).

Перший том двотомника «Василь Григорович Кричевський: хрестоматія» присвячений періоду творчості видатного українського художника-архітектора з 1891 по 1943 рр. Видання містить текстові праці

В. Г. Кричевського, вибрані розвідки про нього, автобіографічну спадщину, інформацію про персональні виставки митця 1940–1941 рр., архівні біографічні матеріали тощо. Особливу увагу приділено творчому доробку В. Г. Кричевського: живопису, графіці, декоративно -ужитковому мистецтву, кіносценографії, архітектурі. Значна частина мистецької спадщини майстра публікується вперше.

 

Третьяков, А. П. Старий Хрещатик і його домовласники / Аркадій Третьяков ; [ред. В. Карпенко]. – Київ : Сучасний письменник, 2019. – 328 с. : іл., портр.

Ця книга про центральну вулицю Києва – Хрещатик, яка є своєрідним символом нашого міста. Вулиця з’єднує Старе місто, Печерськ та Поділ і перетинає три площі – Європейську, Незалежності і Бессарабську. Розповідь про кожен будинок на старому Хрещатику, про архітектуру, архітекторів, жителів, домовласників, суспільне життя і торгівлі може бути цікавою киянам, гостям Києва, дослідникам.

 

 

Шленский, Д. Сонет Андреевскому спуску / Дмитрий Шленский.Киев : ВАРТО, 2017.96 с. : ил.– (Серия «Киевская мозаика» ; вып. 6).

Шостий випуск серії «Київська мозаїка» видавництва «ВАРТО» присвячений найзнаменитішій київській вулиці – Андріївському узвозу. Автор, директор Музею Однієї Вулиці Дмитро Шльонський зібрав у книзі історії і долі київських лікарів і священиків, політиків і видавців, письменників і художників, архітекторів і поетів,  які в різні часи жили і працювали на спуску, розповів про минуле та сьогодення вулиці, підтвердивши це великою кількістю цікавих ілюстрацій, в том числі ті, які не публікувалися раніше.

 

Квітень, 2019

Деревінський, В. Ф. В’ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою / Василь Деревінський.Харків : Віват, 2017.496 с.: іл.(Гордість нації).

Доля кидала його в найнижчі низини і підіймала до найвищих висот. Тесляр, редактор, літературний критик, політв’язень, журналіст, кочегар, лідер партії Народний Рух України, ініціатор заснування Української Гельсінської спілки – це все про В’ячеслава Чорновола.

Він став депутатом і активно боровся за незалежну українську державу. У чому ж полягає феномен цієї людини? Чи була його смерть політичним замовним убивством? Дізнайтеся відповіді на ці питання вже зараз.

 

Захалявна книжка захисника України : поезії /вступ. слово, упоряд., ред.: Петро Засенко, Людмила Красицька, Тетяна Конончук ; Всеукр. благодійний культурно- наук. фонд. Т. Г. Шевченка, Нац. спілка письм. України. – Київ : [Б. в.], 2018. – 114 с.

Книжка складається з двох розділів. До першого розділу увійшли поетичні твори класиків української літератури Т. Шевченка, В. Симоненка, В. Стуса, в яких найбільш глибоко виражена любов до України. Другий розділ склали вірші бійців АТО, військових та волонтерів – переможців конкурсу «Свою Україні любіть», організованого та проведеного Всеукраїнським благодійним культурно-науковим фондом Т. Г. Шевченка та Національною спілкою письменників України до Дня Незалежності України 2017 року.

 

Коломієць, Р. Г. Лесь Курбас / Р. Коломієць ; худож.-оформ. О. Д. Кононученко.Харків : Факт, 2018.122 с. : портр.

Шекспірівські слова «Весь світ — театр, і ми актори в ньому» були девізом життя Леся Курбаса, ім’я якого овіяно суцільними легендами і вигадками. Ще за життя його вважали титаном, творцем, пророком-інтуїтом. «Заручником вічності в полоні часу» вважає Леся Курбаса автор цього видання — режисер, театральний історик і критик, педагог, перекладач Р. Г. Коломієць, доктор філософії, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор. Ця книжка — остання робота автора у циклі видань «Вибрані сторінки сучасного театру», присвячених творчості провідних театрів, видатних акторів і режисерів.

 

Салій, І. М. Я повертаюсь / Іван Салій.Київ : КИЙ, 2018.279 с.

Пропустивши через призму власного досвіду минулу й нинішню ситуацію, автор – відомий в Україні політичний діяч, небайдужий, невгамовний ділиться з киянами, з усіма читачами власними роздумами, намагається спрогнозувати можливий розвиток подій найближчого майбутнього.

 

 

 

 

Скляренко, Г. Я. Українські художники : з відлиги до Незалежності : [у 2 кн.] Кн. 1 / Галина Скляренко ; [Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАНУ ; Національна академія мистецтв України ; Інститут проблем сучасного мистецтва].Київ ; [ArtHuss], 2018.283 с. : іл. – (Серія «Українське Мистецтво ХХ-ХХІ»).

Присвячена українському мистецтву другої половини ХХ століття, книга висвітлює процеси його поступу через творчі біографії видатних художників кількох поколінь – з відлиги до Незалежності. Уважний аналіз мистецтва кожного з них – живопису, графіки, скульптури, фотографії, нових концептуальних практик – дає можливість не лише певною мірою реконструювати складні колізії та суперечності епохи, ту еволюцію, якої зазнали уявлення про мистецтво у вітчизняному художньому середовищі у пізньорадянські десятиліття, а й висвітлити особливості культурно-мистецьких процесів в Україні, зокрема неоднозначне розшарування творчих сил у офіційному та неофіційному просторі, вплив на мистецтво ідеологічних коливань у суспільно-культурному кліматі країни, індивідуальне осмислення національних традицій та світового художнього досвіду. Творчість кожного з представлених у книзі художників постає як яскраве та своєрідне явище, що у свій спосіб не лише віддзеркалювало свій час, а й надавало йому нового змісту. Видання розраховане на істориків мистецтва, критиків, художників та зацікавлених читачів.

 

Березень, 2019 

Архітектор В. Г. Заболотний: біобібліографічний портрет (1898-1962) : бібліогр. покажч. / Держ. наук. архітектур.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного ; уклад.: Г. А. Войцехівська, Д. О. Мироненко, С. М. Смирнова. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Київ : [ДНАББ ім. В. Г. Заболотного], 2016. – 207 с. : іл. – (Видатні зодчі України).

Покажчик містить анотовану бібліографічну інформацію про життя та діяльність архітектора В. Г. Заболотного.

Видання розраховане на архітекторів, будівельників, науковців, студентів, які досліджують історію архітектури, творчість українських архітекторів.

 

Асєєв Юрій Сергійович (1917–2005) : бібліогр. покажч. / Держ. наук. архітектур.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного ; [уклад. О. В. Углова ; редкол.: Г. А. Войцехівська (відп. ред.), Д. О. Мироненко, О. В. Жидецька]. – Київ : ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, 2017. – 199 с. : іл. – (Видатні зодчі України).

Покажчик містить анотовану бібліографічну інформацію про життя та діяльність Ю. С. Асєєва. Видання розраховане на архітекторів, будівельників, науковців, студентів, які цікавляться історією архітектури, києвознавством, творчістю Ю. С. Асєєва.

 

 

Бекетов Олексій Миколайович (1862-1941) : бібліогр. покажч. / Держ. наук. архітектур.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного; [уклад. Д. О. Мироненко; редкол.: Г. А. Войцехівська (відп. ред.), Р. Г. Дідик, О. В. Жидецька]. – Київ : ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, 2016. – 198 с. : іл. – (Видатні зодчі України).

Покажчик містить анотовану бібліографічну інформацію про життя та діяльність академіка архітектури О. М. Бекетова.

Видання розраховане на архітекторів, будівельників, науковців, студентів, які цікавляться історією архітектури та творчістю О. М. Бекетова.

 

Григорович-Барський Іван Григорович (1713–1791) : бібліогр. покажч. / Держ. наук. архітектур.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного ; [уклад. О. В. Углова ; редкол.: Г. А. Войцехівська (відп. ред.), С. М. Кайнова, Д. О. Мироненко]. – Київ : ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, 2016. – 198 с. : іл. – (Видатні зодчі України).

Покажчик містить анотовану бібліографічну інформацію про життя та діяльність архітектора І. Г. Григоровича-Барського.

Видання розраховане на архітекторів, будівельників, науковців, студентів, які досліджують історію архітектури, творчість українських архітекторів.

 

Меленський Андрій Іванович (1766–1833) : бібліогр. покажч. / Держ. наук. архітектур.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного ; [уклад.                Д. О. Мироненко ; редкол.: Г. А. Войцехівська (відп. ред.),  С. М. Кайнова, О. В. Углова]. – Київ : ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, 2016. – 199 с. : іл. – (Видатні зодчі України).

Покажчик містить анотовану бібліографічну інформацію про життя та діяльність першого міського архітектора Києва А. І. Меленського.

Видання розраховане на архітекторів, будівельників, науковців, студентів, які цікавляться історією архітектури, києвознавством, творчістю А. І. Меленського.

 

Промахов, О. Ігор Сікорський / Олег Промахов. – Київ : Агенція «IPIO», 2018. – 128 с., іл. – (Видатні українці. Люди, які творили історію).

Серія книжок «Видатні українці. Люди, які творили історію» — це унікальний проект, який сприяє якісному дозвіллю батьків і дітей. Книжка, яку ви тримаєте в руках, розповість дивовижну історію про видатного авіаконструктора — Ігоря Сікорського.

Нині багатотонні літаки й гелікоптери в небі — звична річ. Та трохи більше ста років тому, коли подібне диво могли собі лишень уявити дослідники і шанувальники творчості Леонардо да Вінчі й Жуля Верна, жили кілька відчайдухів, готових втілити в реальність мрію про небо. Серед піонерів авіабудівництва, однією з найвидатніших ключових фігур став авіаконструктор Ігор Іванович Сікорський. Біографія авіаконструктора непроста. Він почав працювати на голому ентузіазмі, однак спромігся увійти до когорти засновників індустрії авіації. Він переживав злети і падіння, кризи і невдачі, життя на чужині, та жодного разу не засумнівався ані у власному призначенні, ані в тому, що його проекти досягнуть успіху. Сікорський, як і його винаходи, пройшов складний шлях по глобусу. Вперше у небо він здійнявся в Києві, і поставив перші світові рекорди. У Санкт-Петербурзі почав серійне виробництво аеропланів. А масовими його літальні апарати стали у Сполучених Штатах Америки. Від середини ХХ століття й понині гелікоптери Сікорського перебувають на озброєнні американських ВПС і служби безпеки американських президентів. Сікорського справедливо вважають батьком виробництва гелікоптерів. Особисто ним і під його керівництвом було розроблено 78 видів літальних апаратів. Його нагороджено 80 нагородами в галузі авіабудівництва.

Ігор Іванович Сікорський мав дивовижну життєву місію — поліпшувати життя людей за допомогою техніки. І попри численні перепони зі своєю місією він гідно впорався, ставши одним із найвидатніших світових авіаконструкторів, автором літаків і гелікоптерів, які стали зразками передової техніки ХХ століття.

 

Лютий, 2019

Кухарський, В. Нариси про Оболонь: від давнини до наших днів / В. Кухарський.Київ : Фенікс, 2018.216 с.

Вже не одне століття північну частину Києва називають Оболонню. Це один з найбільших житлових масивів нашого міста. І його особливість в тому, що він практично весь побудований на намитому грунті. У давнину ця місцевість відігравала важливу роль у житті міста. Часом тут відбувалися непрості й драматичні події.

Нариси про Оболонь – це своєрідний історичний довідник, де зібрано цікаві факти, легенди, літописні згадки, археологічні знахідки, а також унікальні фотографії.    

 

Кучерук, О. Українська Центральна Рада: 1917-1918 роки / О. Кучерук.Київ : [Балтія Друк], 2018.128 с.

Автор на основі архівних матеріалів, періодики, архіву архітектора Павла Альошина дослідив історію київського будинку по вулиці Володимирській, 57, в якому у 1917-1918 роках працював перший український парламент – Українська Центральна Рада.
Книга містить велику кількість ілюстрацій, зокрема понад сто портретів членів Центральної Ради. Значна частина фотографій публікується вперше.

 

 

Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність / за ред.: Леоніда Фінберга, Ірини Берлянд, Олени Андреєвої. – Київ : Дух і Літера, 2018. – 816 с. – (Бібліотека спротиву. Бібліотека надії).

У книзі зібрані свідчення учасників Майдану про допомогу постраждалим.

Першу частину текстів складають спогади про медичну (і менше — соціальну, психологічну, правову та іншу) допомогу майданівцям та їхнім родичам у Києві та Україні. Зафіксовано безпрецедентний досвід самоорганізації людей, який має бути осмисленим і стати важливим для національної пам’яті сучасників та майбутніх поколінь.

У другій частині книги представлені розповіді про міжнародну солідарність в організації допомоги постраждалим. Така взаємодія з іншими країнами не має аналогів у нашій історії і варта того, щоб бути зафіксованою – як вдячність і пам’ять для наших закордонних друзів.

 

Пепа, В. Щедрик летить із Києва / В. Пепа. – Київ : Фенікс, 2018. – 400 с.

Новий твір письменника Вадима Пепи, лауреата Літературно-мистецьких премій імені І. С. Нечуй-Левицького та імені Олеся Гончара. Відкриваються незвідані глибини минулого – від Мезинської археологічної культури й через Трипільську цивілізацію до часів історичних. Пережите пращурами береже незглибима пам’ять мови й народнопоетична творчість, яка, на переконання автора, є святим письмом українського народу.

 

Пукас, Н. Каштанів київських листочки / Н. Пукас.Київ : Фенікс, 2018. 112 с.

Книга Надії Пукас «Каштанів київських листочки» – життєві ескізи до картини життя столиці і її мешканців.

Книга ввібрала у себе 8 оповідань і повість. Читач знайде в них ситуацію, яка не раз траплялася з ним самим. Кожен рядок пронизаний любов’ю до героїв, співзвучністю переживань до їх проблем, радістю за їх вирішення.

Книга написана добірною, гарною, пісенною мовою. Змістовно. Цікаво.

 

Січень, 2019

Документальна спадщина Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря у Києві XVI-XVIII ст. з фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського : зб. док. / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т рукопису, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського ; авт.-уклад.: Ю. А. Мицик [та ін.] ; [редкол.: О. С. Онищенко та ін.].Київ : [б. в.], 2011.558 с. : іл.

У виданні представлена публікація 318 актових документів XVІ–XVIIІ cт. з унікальної збірки «книги-архіву» Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря у Києві, що нині зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Серед документів – королівські привілеї, універсали, листування гетьманів та полковників, судові позови, скарги, купчі записи, тестаменти та інші актові документи. Вони містять різноманітний матеріал з історії церкви, Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, Свято-Троїцького Красногірського Чорнуського монастиря, розкривають стан та процес розвитку монастирського землеволодіння в Україні, а також подають біографічні відомості про видатних українських діячів, розкривають різні аспекти суспільного життя того часу. Збірник документів побудовано за предметно-хронологічним принципом, містить іменний та географічний покажчики, коментарі, додатки, словник застарілих слів, списки скорочень та ілюстрацій, перелік документів. Переважна більшість документів публікується вперше. Видання розраховане на істориків, філологів, правознавців, культурологів, краєзнавців, а також широке коло всіх, хто цікавиться історією України.

 

Кабанець, ЄП. Загибель Успенського собору: міфи і дійсність : документ. розслідування / Є.П. Кабанець ; Нац. Києво-Печерський іст.-культур. заповідник.Київ : [б. в.], 2011.376 с. : іл., фото. 

У книзі висвітлюється контроверсійне питання про обставини знищення головного храму Києво-Печерської лаври – Успенського кафедрального собору 3 листопада 1941 р. Розкриваються невідомі факти з історії оборони Києва та його німецької окупації, описано діяльність у цих складних умовах співробітників Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Книга написана на основі різноманітних наративних джерел – архівних документів, газетних та журнальних публікацій, спогадів очевидців. Для широкої читацької аудиторії. 

 

Майдан. Погляд зсередини : спогади «Львівської брами» – захисників першої барикади, що під мостом на вулиці Інститутській / [авт.-упоряд. О. Трайдакало]. – [Київ] : [Сервіс «Book Express»] : [Видавець Мельник М. Ю.], [2018]. – 320 с. : фото.

На перший погляд, це історія про простих людей — справжніх, щирих, добрих і небайдужих. Проте їм судилося стати насправді незвичайними, видатними людьми.

У подіях Революції гідності на київському Майдані їм довелось поєднати доброту і терпимість із праведною люттю задля порятунку всієї України. Без перебільшення, самовідданість і щоденна робота цих людей із легендарної «Львівської брами» зробили можливими тектонічні зміни в українському суспільстві.

У цій книзі на 100% справжні автентичні емоції і почуття: терпимість до опонента, яка увінчується порозумінням; справжнє братерство людей, об’єднаних спільною метою і великою національною родиною (це у часи, коли навіть сусіди можуть ворожо ставитись одне до одного); відчайдушна стійкість мирного протесту; криваве протистояння з ворогом, який перетнув межу людяності; невимовна гіркота втрати людей, які стали за нетривалий час найдорожчими, рідними людьми, оскільки народились як справжні Українці.

Ця історія не про жорстокість протистояння з ворогом. Вона про справжні чесноти найкращих людей, які живуть поміж нас. І вона насправді захоплює.

 

Мосіюк, О. День прапора / О. Мосіюк. – Київ : К.І.С., 2018. – 192 с. : іл. – (Серія «Народження країни. Київський горизонт» ; кн. 1).

Книжка Олександра Мосіюка – це розповідь про драматичні епізоди сучасної історії Києва, які передували проголошенню незалежності України. На долю автора випало спочатку стати керівником демократичного блоку, а потім – в найскладніші кризові моменти – очолювати і Київраду. Ця книжка про те, як політикам нової генерації вдавалося розрубувати найскладніші вузли соціально-політичних суперечностей, коли протистояння досягало навіть межі кровопролиття. Підняття прапора над столицею 24 липня 1990 року – серед найяскравіших подій того періоду.

 

Святий рівноапостольний Володимир – творець української держави : зб. матеріалів Міжнародної наукової конференції, присвяченої 1000-літтю упокоєння святого рівноапостольного великого князя Київського Володимира, Хрестителя Руси-України, мученицької кончини святих страстотерпців благовірних князів Бориса і Гліба та 900-ліття перенесення їхніх святих мощей, 13–14 травня 2015 року/ [під ред. архієпископа Епіфанія (Думенка) та ін.] ; Укр. Православна Церква Київ. патріархату [та ін.].Київ : [Київ. православна богословська акад.], 2015.634 с. : іл.

У науковому  збірнику присвяченому 1000-літньому ювілею з часу упокоєння святого рівноапостольного князя Володимира Великого. Представлені статті, що розглядають питання появи християнства на землях сучасної України до офіційного хрещення. Розкривають вплив християнства на державницьку діяльність рівноапостольного князя. Наведено відомості з різних історичних та церковних джерел, подано думки дослідників з цього приводу.