6 книг про небайдужих людей

Чи впізнають на фотографії відвідувачі нашої бібліотеки юнака з хвацьким поглядом? Певно, деякі з вас знайомі з ним, бо є поціновувачами театральних вистав від майстерні Миколи Рушковського, яка діє в бібліотеці у відділі мистецтв, або ж знають його за ролями, зіграними у виставах Театру на Липках, «Колесо», Театру на Подолі.

Саме він, Валерій Філіпенко, надихнув нас на створення цього допису. Після підступного та безжалісного підриву Каховської ГЕС окупантами тисячі українців потребували негайної допомоги з евакуації. Про те, що наш колега вже знаходився у Херсоні разом з другом, рятуючи тваринок з водяних пасток, працівники бібліотеки дізналися з месенджера. Він, як і неймовірно велика кількість інших українців – і працівники ДСНС, і учасники волонтерських організацій, і просто небайдужі люди – не зміг це проігнорувати та негайно кинувся на допомогу.

Такі люди не сплять ночами та не покладають рук удень в пошуках потрібного обладнання, ліків, речей, їжі, адже кожна хвилина важлива. Вони не бояться робити крок вперед заради майбутнього нашої країни та на своєму шляху намагаються врятувати якомога більше життів.

Усе це є свідченням безмежної людяності, сміливості та сили духу українців. Ми пропонуємо нашим відвідувачам добірку з книжок, які можуть бути різними за жанром, за періодом подій, про нашу і не зовсім реальність, але в усіх них згадуються ці вкрай важливі риси, які необхідно плекати в собі. Це книжки про небайдужих людей.

«Людяність у безодні пекла. Поведінка місцевого населення Східної Галичини в роки “остаточного розв’язання єврейського питання”» Жанни Ковби

Де знайти: читальна зала Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки

Не дарма українська історикиня та кандидатка історичних наук Жанна Ковба сформулювала заголовок до своєї роботи як «людяність у безодні пекла». Дійсно, часи Другої світової війни схожі були на пекло, в якому, здається, не мало б залишитися місця людяності, бо навкруги простягнулися лише землі, залиті горем, відчаєм і сльозами втрати. Чи не легше в таких умовах поступитися своєю людяністю задля власної безпеки, заплющити очі та відвернутися? Авторка на матеріалах архівних джерел, мемуарів, записаних нею усних спогадів корінних галичан, які були свідками подій, показує нам відповідь на це питання. У цій книзі ви детальніше ознайомитеся з поведінкою місцевого населення Східної Галичини у часи «остаточного розв’язання єврейського питання», яке рятувало людей єврейської національності попри смертельну небезпеку для свого життя. Цих сміливих людей Держава Ізраїль назвала «Праведниками народів світу».

Людяність у безодні пекла : поведінка місцевого населення Східної Галичини в роки “остаточного розв’язання єврейського питання” / Жанна Ковба ; [Національний університет “Києво-Могилянська академія” ; Центр досліджень історії та культури Східноєвропейського єврейства ; Центр Європейських гуманітарних досліджень]. – Київ : [ДУХ І ЛІТЕРА], [2019]. – 295 с.

 «Намальовані люди» Міли Іванцової

Де знайти: абонемент Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки

Якщо говорити про небайдужість, то важливим буде згадати події зими 2013-2014 рр., з чим майстерно впоралася Міла Іванцова у своїй художній хроніці Революції Гідності «Намальовані люди». Це оповідь про звичайних людей, які обрали не стояти осторонь, а повстати проти беззаконня заради себе й майбутнього України. Студенти, підприємці, митці, медики, жінки та чоловіки, літні та молоді – всі такі різні, але об’єдналися спільною метою і вийшли на Майдан. Головні герої, серед яких переважно жінки, мають власні погляди та життєвий шлях. Хтось знаходиться у вирі власної трагедії й тільки з часом доєднається до подій на Майдані, позбавляючись байдужості. Хтось, знаходячись за кордоном, спостерігає за всім зі співчуттям та намагається допомогти, а хтось у повній розгубленості та нічого не розуміє. Є й ті, що активно беруть участь, і ті, що воліють залишитися поза всіма подіями, та й навіть такі, що мають ворожі настрої. Це книга про жагу справедливості, взаємопідтримку, про людяність і силу духу.

Намальовані люди : роман / Міла Іванцова. – Київ : Білка, 2021. – 447 с.

 «Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки» за редакцією Леоніда Фінберга, Ірини Берлянд, Олени Андреєвої

Де знайти: читальна зала Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки

Як доповнення до попередньої книги, дуже радимо нашим читачам «Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки» за редакцією Леоніда Фінберга, Ірини Берлянд, Олени Андреєвої. У цій книзі зібрано свідчення про події Революції Гідності у розповідях від учасників та свідків подій Майдану. У розповідях та міркуваннях оборонців, медиків, священників, митців зібралися гідність, надія та відчай, відчуття єдності та довіра. Різні люди з різними зацікавленнями, професіями, статтю, віком, з власним досвідом Майдану та переживаннями, згадками про свою родину, про Київ та Україну, міркуваннями про її сьогодення та майбутнє, згадки про інших учасників подій, теплі та щирі слова про живих та спогади про загиблих – голоси оповідачів переплітаються та утворюють картину «народження нової нації».

Майдан. Свідчення : Київ, 2013-2014 роки / за ред. Леоніда Фінберга та Уляни Головач. – [Київ] : Дух і Літера : KMBS (Києво-Могилянський Бізнес Школа), [2016]. – 777 с.

 «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка

Де знайти: абонемент Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки

Якщо попередні книги містили оповідь про події дійсності, то історія містичного трилеру Ілларіона Павлюка переміщує нас у вигаданий простір, у якому проглядаються клаптики реального світу. Вона, на відміну від інших у списку, не стільки показує важливість плекати в собі емпатію та співчуття, як розповідає про те, які жахливі наслідки несе за собою байдужість.

Головний герой цієї історії, кримінальний психолог Андрій Гайстер, їде як консультант у невелике селище Буськів Сад, що, попри свої маленькі розміри, вмістило в собі справжнє пекло. У ньому панують людська байдужість та пітьма, що іноді напрочуд легко може розростися стінками людської душі. А ще там зачаївся Звір, серійний маніяк, який вполював життя вже не однієї місцевої дівчини.

Серед усього цього хаосу однієї зимової ночі зникає маленька дівчинка Надя. Проте складається враження, що тільки Андрієві важливо знайти її, що тільки він вірить, що загублена дитина досі жива. Йому доведеться неодноразово зіштовхнутися з непробивною «сліпотою» мешканців, розкрити таємниці цього проклятого місця та зазирнути вглиб себе.

Я бачу, вас цікавить пітьма : [роман] / Ілларіон Павлюк ; з рос. пер. Вікторії Стах. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. – 664 с.

Збірка «Волонтери. Мобілізація добра»

Де знайти: абонемент Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки

У цій книзі ви не знайдете розповідей про супергероїв, які отримали надздібності через експерименти або через інші химерні події. Люди у ній абсолютно звичайні, які живуть поруч із нами. Але те, що вони роблять щодня, – речі абсолютно надзвичайні. З ранку до вечора, забувши про відпочинок, вони постійно шукають можливості, як допомогти бійцям, біженцям, пораненим та сиротам. Люди, котрі, забувши про власне життя, намагаються врятувати інші, де тільки зможуть – на передовій і в тилу. Це книга про волонтерів. У есеях, віршах, оповіданнях відомі українські автори (С. Жадан, І. Карпа, М. Кідрук, Г. Вдовиченко, Л. Денисенко, І. Роздобудько, І. Славінська, Г. Шиян, А. Любка, К. Бабкіна) розповідають читачам про людей з небайдужими та незламними серцями.

Волонтери. Мобілізація добра : збірка / С. Жадан [та ін. ; уклад. і передм. І. Карпи]. – Харків : Клуб Сімейного Досуга, 2015. – 253 с. : портр

 Арт-проєкт «Добровольці. Доба героїв» Андрія Котлярчука

Де знайти: читальна зала Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки

Хоча ця книга остання у списку, за своєю важливістю вона такою не є. Фотопроєкт Андрія Котлярчука увібрав в себе історії війни від учасників добровольчих формувань, ветеранів АТО. Протягом п’яти років, з 2014 по 2018, він ретельно і вдумливо фіксував сотні кадрів, сотні портретів бійців, від Майдану до лінії фронту.

Під кожною фотографією – сотні спогадів, спостережень, думок учасників подій. На кожній світлині – обличчя, на яких закарбовані рішучість до перемоги та відвага. У кожній сторінці – могутність української армії та кожного окремого військового. І надзвичайно важливо не забувати про те, що опорою для них має стати кожен українець. Не ховатися в глибинах своєї свідомості, не залишатися осторонь, байдужим, а намагатися допомогти, чим тільки можна – донатами, поглядами, діями.

Добровольці. Доба героїв : [книжка-білінгва] = The Volunteers. The Аge of Heroes : [альбом] / Андрій Котлярчук. – Київ : Мистецтво, 2019. – 318 с. : фотоіл., портр.