8 книг, які варто прочитати поціновувачам музики

Музика має неймовірну здатність торкатися людських сердець та завжди знаходити собі містечко у наших життях. Як часто випадкова мелодія може відтворити у пам’яті вир подій та емоцій. У багатьох з нас є улюблена пісня. Хтось не уявляє, як подолати шлях до роботи без бадьорої композиції у навушниках. Хтось більше не може слухати певні пісні, бо надто вже стає боляче. Або ж буває навпаки, коли у найтемніші моменти один єдиний, відомий тільки нам звук може повернути спокій. Чимось це нагадує книги, у яких так само знайдуться для кожного і втіха, і сум, і теплі почуття. А що як ці два світи об’єднати?

Ми підготували для вас 8 книг, які варто прочитати всім поціновувачам музики. У них музика виступає центром та рушійною силою всього або ж уміло вплітається тонкою ниттю в оповідь. Герої цих книг – музиканти, композитори або ж просто ті, у чиєму житті безперервно звучить музика.

Увімкніть власну добірку з улюблених пісень, відкрийте книгу і пориньте у цей світ, де слово та музика зливаються у єдине.

«Амстердам» Ієна Мак’юена

Де знайти: читальна зала, абонемент

Одного зимового дня двоє давніх друзів знову зустрічаються. Місце зустрічі, щоправда, не з приємних. У лондонському крематорії вони проводжають в останню путь Моллі Лейн, їхню спільну коханку. Обидва вони вже доволі успішні чоловіки, які й не думають спинятися у своїх амбіціях. Вернон – головний редактор відомої лондонської газети. Клайв – знаменитий та талановитий композитор, у якого замовили написати симфонію тисячоліття. Проте смерть Моллі змушує їх замислитися про те, що колись все це раптово і болісно може зникнути, як було з їхньою коханою. Ці нестерпні думки врешті призводять до пакту між чоловіками: якщо один із них втратить здібність мислити через хворобу, то інший муситиме позбавити його життя. Укладення цієї дивної угоди зовсім скоро може перетворитися на історію безглуздої помсти з геть непередбачуваними наслідками.

Написана з гумором та легкістю, дивовижно прониклива та трагічна історія, що у 1998 році завоювала Букерівську премію, наштовхне читачів на роздуми про людські цінності й про те, що відбувається, коли ці цінності зникають.

Амстердам : [повчальна притча] / Ієн Мак’юен ; [пер. з англ. О. Смольницької]. – [Київ] : Видавнича група КМ-БУКС, [2017]. – 223 с.

«Ієрихонські трубачі. Код Гурніка» Іллі Гурніка та Оксани Забужко

Де знайти: читальна зала

Збірка короткої прози «Ієрихонські трубачі» Іллі Гурніка, видатного чеського композитора та піаніста, давно стала класикою чеської літератури, здобувши свою популярність під час «Празької весни» 1965 року. Вона обов’язково зацікавить не тільки людей, що закохані у музику, але й будь-кого, хто хоче провести час з гумором, але й водночас зануритися у щось глибше. Дотепно, мудро та іронічно у цих оповіданнях Ілля Гурнік обіграв відомі біблійні сюжети, античні міфи, східні легенди та художні твори. З оповідання в оповідання змінюються персонажі та локації, але єдине в цій збірці залишається незмінним – музика, яка «звучить» у кожній історії. А ілюстрації з нотами, що супроводжують деякі тексти, додадуть ще більшої атмосфери при читанні збірки, а надто для людей з музичною освітою.

Вперше цю книгу переклав українською мовою Стефан Забужко у кінці 1960-х. Це видання збірки доповнює післямова його доньки, письменниці Оксани Забужко. У її автобіографічній повісті-дослідженні «Код Гурніка» ви довідаєтеся про історію перекладу «Ієрихонських трубачів» та відкриєте для себе невідомі сторінки українського «шістдесятництва».

Ієрихонські трубачі : [оповідання] / Ілля Гурнік ; пер. з чеськ. Стефана Забужко. Код Гурніка : [автобіографічна повість] / Оксана Забужко. – Київ : КОМОРА, 2019. – 213 с. : іл., портр.

«Ноктюрни. П’ять історій про музику та смеркання» Кадзуо Ішіґуро

Де знайти: читальна зала, абонемент, відділ організації використання єдиного фонду

Відомий своїми романами Кадзуо Ішіґуро показує свою майстерність як автора малої прози у збірці оповідань «Ноктюрни. П’ять історій про музику та смеркання». Яскраві та зворушливі історії розкажуть вам про кохання, втрату, пошуки натхнення, нереалізований потенціал і, авжеж, музику. Остання і сама стає головним персонажем.

Блукаючи італійськими площами, і далі – аж до чиєїсь лондонської квартири або навіть до таємного поверху ексклюзивного голлівудського готелю, ви зустрінете на цих сторінках геть не схожих одне на одного людей. Тут є і колись відомий співак, який у спробі наздогнати минулу славу, відвертається від того єдиного, що справді любив. А також чоловік з чудовим смаком до музики, проте тільки за нього його і цінують. І ще співак та композитор, який на шляху подолання власної творчої кризи ненавмисно пришвидшує розпад шлюбу геть незнайомих йому людей. А талановитий джазовий музикант, якому ніяк не вдається досягти успіху в кар’єрі, вирішує, що цю проблему йому допоможе вирішити пластична хірургія. І наостанок молодий віолончеліст, який зустрічає дивну літню жінку, що обіцяє розкрити його талант. У кожній з п’яти історій Ішіґуро пише про персонажів, що живуть і дихають музикою, яка врешті-решт приведе їх до кульмінаційної точки їхнього життя.

Ноктюрни. П’ять історій про музику та смеркання : [коротка проза] / Кадзуо Ішігуро ; пер. з англ. А. Маслюха. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. – 213 с.

«Твій погляд, Чіо-Чіо-сан» Андрія Любки

Де знайти: читальна зала, абонемент, відділ організації використання єдиного фонду

П’яний суддя збиває на пішохідному переході молоду жінку. Проте після короткого розслідування суд виносить вирок, що водій невинен. Нещасний випадок. Не таким вже і п’яним був суддя, та й взагалі жінка з’явилася зовсім неочікувано перед його авто, порушуючи правила дорожнього руху. Суддя уникає вироку і повертається до своїх службових обов’язків. Проте є людина, котра не може просто проковтнути це і забути. Головний герой та чоловік загиблої Ралуки, Марк Задорожний, вирішує взяти ситуацію у власні руки та помститися за дружину, чого б це не було йому варте. Під звуки музики опери «Мадам Батерфляй» Джакомо Пуччіні, яку так любила Ралука, план помсти починає набувати обрисів.

«Твій погляд, Чіо-Чіо сан» – це психологічний трилер про сучасну Україну, де за згублене людське життя можна відкупитися хабарем побільше. Та чи знайдеться місце справедливості у цій історії?

Твій погляд, Чіо-Чіо-сан : роман / Андрій Любка. – [Чернівці] : Meridian Czernowitz, 2018. – 336 с. : іл.

«Забута мелодія» Оксани Сайко

Де знайти: абонемент

Проза Оксани Сайко зачаровує своєю неймовірно образною та атмосферною розповіддю, що уміло сплітає в собі таємниці минулого з сучасністю. Крізь роман лине ніжна, трепетно-пристрасна мелодія скрипки, розповідаючи історію життя несправедливо забутого і щезлого геніального скрипаля. Головна героїня Романа поступово розплутує клубок історії його непростого життя та намагається відродити пам’ять про цю незвичайну особистість.

Вирішивши розпочати самостійне життя після сварки з батьком та прагнучи незалежності, молода скрипалька Романа полишає своє навчання у консерваторії та вирушає до провінційного містечка, влаштовується вчителькою у місцеву музичну школу та оселяється у старому будинку. Якось на горищі своєї нової оселі, перебираючи старий мотлох, вона випадково натрапляє на старовинну скрипку, ноти невідомої мелодії та лист. Саме з цього моменту все й починається.

Забута мелодія : роман / Оксана Сайко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 266 с.

«До музики» Кетіля Бйорнстада

Де знайти: відділ організації використання єдиного фонду

Кетіль Бйорнстад – музикант, педагог, критик і письменник, чия творчість та життя сповнені глибоким відданням музиці. Його книга «До музики», у першу чергу, розповідає про дорослішання та становлення. Це винятковий, емоційний та глибоко психологічний роман про молодих музикантів, кожен з яких готовий відточувати свою майстерність за інструментом годинами, повністю віддаючи всього себе, аби стати найкращим. Але при цьому кожен з них щиро співчуває та підтримує один одного. Твір пронизаний емоціями, музикою, амбіціями, розчаруваннями та марнославством. Читач переживає разом з героями багато злетів і падінь, долає складні перешкоди та приймає непрості рішення. Таким є важкий шлях молодого музиканта. Сторінками книги лунає вдосталь чарівної музики, мелодії якої з радістю для себе відриваєш.

Життя молодого піаніста Акселя Віндінґа переповнене труднощами: розпад родини після смерті матері, участь у важливому конкурсі та його закоханість у суперницю. Тільки у музиці хлопець знаходить свій порятунок, бо «там, де музика, там життя, там воно відчутніше, ніж у будь-якому іншому місці».

До музики : роман / Кетіль Бйорнстад ; пер. з норв. Наталі Іваничук. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 382 с.

«Ріка» Кетіля Бйорнстада

Де знайти: абонемент

«Ріка» Кетіля Бйорнстада є продовженням роману «До музики». У ньому вісімнадцятилітній Аксель Віндінґ, амбітний та здібний піаніст, намагається пережити втрату свого першого кохання, Ані. Після її смерті він не впевнений, чи було правильним його рішення покласти все своє життя на кар’єру піаніста. Разом з тим він розуміє, що має почуття до Аниної мати, Маріанне. А попереду у нього дебютний концерт та непомірні очікування його п’ятдесятирічної вчительки гри на фортепіано Сельми.

Це складна та захоплива історія кохання про зв’язок і велике захоплення молодого чоловіка набагато старшою за нього жінкою. Та водночас це роман про вибір життєвого шляху та моральні дилеми, які немов підточують головного героя зсередини. З кожною сторінкою зростає напруга і разом з нею стають гучнішими звуки музики, а з-поміж рядків наче можна почути композиції Брамса і Джоні Мітчелла, Бетховена, Баха, Шопена.

Ріка : [роман] / Кетіль Бйорнстад ; пер. з норв. Наталі Іваничук. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 440 с.

«Моцарт із Лемберга» Богдана Коломійчука

Де знайти: абонемент, відділ організації використання єдиного фонду

У романі «Моцарт із Лемберга» сучасний автор-белетрист Богдан Коломійчук знайомить читачів з історією Франца Ксавера, молодшого сина відомого композитора Вольфганга Амадея Моцарта. Ще змалку майбутній маестро, успадкувавши талант батька, подавав великі надії на блискуче майбутнє. І хоча він не досяг тієї ж слави, що і батько, його життя було сповнене пристрастей та пригод. А його доля тісно перепліталася з містом Лембергом, сучасним Львовом.

У книзі гармонійно поєднуються любовна, детективна лінія, історичні факти разом з елементами містики та драми, а насичений сюжет захопить читача і не відпускатиме до останньої сторінки.

Моцарт із Лемберга : роман / Богдан Коломійчук. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. – 284 с. : портр.