Книга – це віконце, через яке діти
бачать і пізнають світ і самих себе.
В. Сухомлинський
Щороку 2 квітня уся всесвітня спільнота відзначає Міжнародний день дитячої книги. Становлення свята відбулося у 1967 році з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена. Основною метою проведення цього свята є привернення уваги до дитячої книги й популяризування читання серед дітей.
Ідея виокремити особливий день для популяризації книги серед юних читачів належить засновниці Міжнародної ради з дитячої книги, німецькій письменниці, авторці творів для дітей та активній громадській діячці – Еллі Лепман. Саме вона виступала за створення окремої нагороди, щось на кшталт Нобелівської премії, тільки в галузі дитячої літератури. Так з’явилася Міжнародна премія імені Г. К. Андерсена. Раз на два роки нею вшановують найкращих авторів та ілюстраторів дитячої книги. Нагороди вручаються на з’їздах Міжнародної ради з дитячої книги.
Традиційно в цей день найпопулярніший дитячий автор пише послання, адресоване найбільш юним читачам, а найкращий ілюстратор створює яскравий плакат, присвячений святу. В 1973 р. та в 1979 р. почесних нагород за найкращу дитячу книгу були вшановані відомі українські письменники Богдан Чалий та Всеволод Нестайко.
А ще Міжнародна рада з дитячої книги має право нагородити особливою відзнакою – Почесним дипломом за окремі книги для дітей: за найкращі переклади мовами світу та ілюстрування.
Дитячі твори – це дивовижний та безмежний чарівний світ, який діти відкривають для себе саме завдяки книзі.
Вважається, що дитяча література з’явилася у ХVІІІ ст., коли вийшли у світ такі книги, як «Робінзон Крузо» Д. Дефо і «Подорожі Гуллівера» Дж. Свіфта. А через століття діти вже читали спеціально написані для них книги – казки братів Грімм і Г. К. Андерсена.
Ось кілька цікавих фактів про дитяче читання:
- Навчати дітей читати краще у дошкільному віці. Спеціалісти дійшли висновку, що маленькі діти у віці від 4 до 6 років швидше опановують нові знання, ніж після 7 років.
- Діти, яким подобається читати, розвиваються швидше, ніж «нечитаючі» діти того ж віку. У них кращий інтелект та розвиненіша пам’ять.
- Якщо читати малюкам уголос, вони самі, коли підростуть, будуть любити читати. Дослідження показали, що діти, яким батьки регулярно читали, в дорослому житті стають активними читачами. До того ж, подібне читання допоможе батькам зблизитися з дитиною та сприятиме гарному розвитку дитячої пам’яті.
- Найпопулярнішими авторами книг для дітей вважаються Корній Чуковський, Микола Носов, Ганс Крістіан Андерсен, Астрід Ліндгрен, брати Грімм, Всеволод Нестайко.
Психологи стверджують, що читання – це невід’ємний процес на усіх етапах формування особистості. Неабияку користь приносить читання в підлітковому віці, адже читаючі підлітки розвивають не лише пам’ять, а й емоційну складову інтелекту. Читаючи, діти вчаться любити, прощати, оцінювати вчинки та аналізувати дії. Книги допомагають батькам виростити й виховати повноцінну, гармонійну особистість. До того ж читання робить гострішим зір, допомагає сконцентруватись, зберігає фізичне здоров’я (виступає як фітнес для мозку), допомагає приємно проводити вільний час.
А ще сучасні дослідження говорять про те, що читання – це кращий спосіб розслабитися. Всього 6 хвилин за книгою вистачає для того, щоб понизити рівень стресу на 68%!
До Міжнародного дня дитячої книги відділом електронних ресурсів та довідково-бібліографічного обслуговування підготовлено тематичну добірку літератури «Віконце у казковий світ дитинства» .
Знайти дитячу літературу для самостійного читання чи читання батьками дітям можна в нашому електронному каталозі.