19 квітня – Великдень

Свяченого яєчка, доброї паски

І сонця окрайчика – з Божої ласки!

У мирі та щасті, добрі та любові

Святкуйте Великдень в родинному колі!

19-04-2020 Сьогодні головна подія року для православних християн і найбільше свято, яке приносить багато радості і душевної теплоти є Великдень. Це дійсно Великий День, який прославляє Воскресіння Ісуса Христа. Він знаменує собою любов до життя, перемогу над смертю і надію на вічне існування. Це свято має свої традиції, які встановлювалися поступово протягом багатьох століть. Оскільки Великдень – найяскравіша ознака всього живого і оновленого, то головними символами цього дня вважаються Життя (паски і розфарбовані яйця), Вода і Благодатний Вогонь. У цей день ми святкуємо позбавлення через Христа Спасителя всього людства від рабства диявола і дарування нам життя і вічного блаженства. Як хресною Христовою смертю здійснено наше спокутування, так Його Воскресінням дароване нам вічне життя. Одним із найурочистіших для кожного християнина свята Воскресіння Христове – це основа і вінець нашої віри, це перша і найбільша істина, яку почали благовістити апостоли.

Здавна святкування Воскресіння Христового поєднується у християнській церкві з обрядами та звичаями, властивими тільки цьому святу. Висловлюючи свою радість, що воскрес Господь, православні християни вітають один одного словами «Христос воскрес!» – і на це відповідають «Воістину воскрес!». Коли кличемо «Христос воскрес», – то наслідуємо ангела, який сказав мироносицям: «Він воскрес!». А словами «Воістину воскрес!» уподібнюємося до учеників Христових, які після Воскресіння Його «говорили, що Господь воістину воскрес».

У святих храмах на свято Пасхи багато разів лунає це великоднє привітання священнослужителів, на яке одностайно відповідають всі богомольці. Освячене проголошенням у храмі, це привітання перейшло в особисте життя християн, і всі вони цими радісними словами вітають один одного протягом сорока днів, до віддання свята Христового Воскресіння.

З пасхальним цілуванням поєднується звичай дарувати взаємно великоднє яйце, звичайно, червоне. За переданням, цей звичай виник ще в часи апостольські й пов’язаний з ім’ям святої рівноапостольної Марії Магдалини, коли вона, після Вознесіння Господнього, прийшла в Рим для проповіді Євангелія, стала перед імператором Тиверієм і, піднімаючи йому червоне яйце, сказала: «Христос воскрес!» починаючи в такий спосіб свою проповідь.

За прикладом рівноапостольної Марії Магдалини ми тепер даруємо на Пасху червоні яйця, сповідуючи животворну смерть і Воскресіння Спасителя – дві події, що Пасха поєднує в собі. Пасхальне яйце нагадує нам про один з головних догматів нашої віри і служить видимим знаком блаженного воскресіння мертвих, запоруку якого ми маємо у Воскресінні Ісуса Христа – Переможця смерті і пекла. Як з яйця, з-під його неживої шкарлупи, народжується життя, так із труни, житла смерті, тління, повстав Жизнодавець, так повстануть у вічне життя і всі померлі.

Прикмети на Великдень:

  • Якщо на Великдень небо ясне та сонце грає – буде хороший врожай та жарке літо, а як дощ – добре вродять злаки;
  • Якщо в неділю розіграється непогода, вся весна буде дощовою;
  • Як на Великдень спить господар, то виляже пшениця, а як господиня – то льон;
  • Якщо на другий день Великодня ясна погода – літо буде мокре, якщо хмарна – літо буде сухе.

У фонді нашої бібліотеки є матеріали, що знайомлять про це світле і радісне свято.

Великдень : звичаї, обряди, страви / упоряд. Ярослава Музиченко. – Львів : Свічадо, 2009. 160 с. : іл.

Видання допоможе підготуватися до найвеличнішого свята – Христового Воскресіння, а також розповість про його релігійний сенс, символіку, українські звичаї та обряди, пов’язані з Великоднім циклом (від початку Великого посту – до Троїці. За допомогою цієї книги ви дізнаєтеся, як традиційно в Україні готувалися до Великого посту і як саме постили; які особливості великопосних та Пасхальних богослужінь. А ще зможете навчитися великодніх пісень та віршів і розписати писанку; приготувати смачні святкові страви та довідатися багато іншого.

Мэй, С. Вкусная Пасха. Праздник на столе / Светлана Мэй, Маргарита Островская. Харьков : Клуб Семейного Досуга, 2019.79 с. : ил.

З теплою весною до нас приходить довгоочікуване свято Світлого Воскресіння. На сторінках книги зібрані кращі традиційні рецепти до великоднього частування. Перші і другі страви, з м’яса і риби, рулети і соковиті реберця, закуски і салати, всілякі варіанти пасок, які здатні задовольнити вподобання навіть найвибагливіших гурманів.  

Керусенко, О. Великдень – свято всіх свят / Ольга Керусенко //  Пенсія. 2010. № 2-3. С. 14-16.

Пожоджук, Д. Великдень у Космачі / Дмитро Пожоджук //  Українська культура. 2016. № 1. С. 24-29 : іл., фото.

А також, літературу з цієї тематики можна знайти, скориставшись електронним каталогом.

По завершенні карантину запрошуємо до бібліотеки для ознайомлення з літературою.

БАЖАЄМО ВСІМ ГАРНОГО ВЕЛИКОДНЯ І ПРИЄМНИХ СВЯТКОВИХ ДНІВ У КОЛІ ВАШИХ РІДНИХ І БЛИЗЬКИХ!

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ!