Час для негайних дій настав!

17-04-2020 У ці дні відзначаються свята, які спрямовані на розв’язання екологічних проблем – Всесвітній день Матері-Землі та День довкілля.

Свято «Всесвітній день Матері-Землі» було засновано на 63-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у 2009 році і, починаючи з 2010 року, відзначається 22 квітня. У резолюції Генеральної Асамблеї ООН наголошується, що термін «Мати-Земля» загальноприйнятий у багатьох країнах, що він відображає залежність між планетою, її екосистемами і людиною.

В Україні щороку, у третю суботу квітня, коли наша планета готова до весняного оновлення, відзначають День довкілля згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98. Цього дня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану довкілля, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.

Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає багато чинників: від кинутого на землю недопалка, папірця – до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють своїми викидами повітря мегаполісів; від убитого заради бивнів слона десь у Центральній Африці – до вирубаних декількох гектарів лісу у Закарпатті. Головну загрозу довкіллю становить людина – її байдужість, безкультур’я і безмежна жадібність.

Всі ми знаходимося в тісному зв’язку: люди, фауна і флора, планета. Ці дні призначені для того, щоб кожен пам’ятав:  Земля – це наша спільна домівка. І ми не повинні забувати про зобов’язання перед нею.

Земля – наша годувальниця. З неї починається життя і травички, і дерева, і хліба, і людини. Це вона ростить мудрих, добрих, працьовитих, щедрих людей. На планеті створені унікальні умови, що дозволяють  не тільки виживати, але й насолоджуватися життям у всій красі і різноманітності. Земля віддає нам себе цілком. Беззаперечно дарує свою любов. Незважаючи навіть деколи на абсолютно блюзнірське ставлення з боку людства. Як любляча мати живить, одягає і виховує своїх нетямущих дітей. Чим же ми їй віддячуємо?

Одна людина щороку стає джерелом 400 кг сміття, сім’я з 4-ох чоловік – 600 кг.

7 000 000 000 кілограмів сміття, в основному пластика, викидається в світовий океан щорічно.

«Велика тихоокеанська сміттєва пляма» (Great Pacific Garbage Patch), «Тихоокеанський сміттєвий острів» – як тільки не називають гігантський острів зі сміття, який розростається величезними темпами в Тихому океані. Його маса складає більш як 3,5 млн тонн, а площа – понад 1 млн км².

Період розпаду пластику становить у середньому 500 років.

Після недавніх досліджень з’ясувалося, що найчистіше повітря у світі «живе» на острові Тасманія, який знаходиться поруч з континентом Австралія.

Єдине відносно чисте місце на землі – Антарктида, яка перебуває під захистом ООН.

В Україні діє близько 800 офіційних звалищ, загальна кількість сміття на яких перевищила 35 млрд т. Щорічно ця цифра зростає ще на сімсот-вісімсот тис. тонн. За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, загальна площа всіх полігонів з відходами вже займає 4% площі України.

Відзначення Дня довкілля – це привід для людей ще раз задуматися про крихкість планети і її вразливість від необдуманих дій людства. Цей день необхідний, щоб спробувати зменшити навантаження на навколишнє природне середовище та зробити наші міста і мегаполіси більш зеленими і чистими, а землю — здоровою.

Пропонуємо вам побачити красу нашої країни, почути проблеми, що хвилюють українських учених, долучившись до книг з нашого фонду.

Зачаровані Карпати : заповідники та національні природні парки Закарпаття : фотокнига / Під заг. наук. ред. Ф. Д. Гамора, В. І. Комендаря. – Ужгород : Карпати, 2005. – 320 с. : іл.

 

 

 

Це моя Україна = My Ukraine : природоохоронні території України : [фотоальбом]. Т. 3 / [авт. ідеї Г. Філіпчук] ; Міністерство охорони навколишнього природного середовища України. – [Львів] : Світло і тінь, 2009. – 272 с. : фотоіл.

 

 

Латиш, І. К.  Перлини України / І. К. Латиш, А. Падалка ; Національна академія наук України ; Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення. Київ : АртЕк, 2003. 144 с. : іл.

Тисячі мальовничих річок протікають землями України. Смерекові та букові ліси Українських Карпат розкинулися майже на мільйони гектарів.

Як зберегти для майбутніх поколінь великі й малі річки, життєдайні озера й ліси, цілющі трави та квіти? Як врятувати від ерозії величезні масиви найродючішого чорнозему? Ці та багато інших проблем порушуються у книжці геологів – пристрасних натуралістів.