Андрій Кокотюха

Книга – знання, а від знань людина тільки добрішає…
Андрій Кокотюха, Червоний

17 листопада ми відзначаємо піввіковий ювілей відомого українського письменника-белетриста Андрія Анатолійовича Кокотюхи.

Народився майбутній письменник в місті Ніжині, в родині зварювальника та медичної сестри. Змалечку хлопчик тягнувся до літератури: перший художній твір написав у віці 7 років, але й досі він ще не оцінений. Потяг до письменства не відпускає, і до 12 років Андрійко читає і пише лише казки. Мріє стати бібліотекарем. Проте життя  виховує по-своєму: працював збиральником меблів, різноробом та муляром на будівництві. І все ж таки повертається до літератури: закінчує факультет журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Перше оповідання опублікував 1987 року. У 1991 році написав кримінальну повість «Шлюбні ігрища жаб», яка отримала у 1995 році нагороду видавництва «Смолоскип». «Шлюбні ігрища жаб» побачили світ лише тому, що автор рукопису посперечався з колегами: в Україні можна писати кримінальні романи українською. У 1996 році повість вийшла окремою книжкою і стала називатися «романом». Цей роман отримав позитивну оцінку від батьків та друзів автора і широкий негативний розголос у пресі. Завдяки цьому Кокотюха став одним з відомих сучасних письменників.

З 1994 до 1998 року Кокотюха працював пакувальником книжок. У цей період він організував більше ста «гастролей» молодих українських письменників у сімнадцяти регіонах України. У 1998 році звільнився і перейшов на ниву журналістики.

У багатьох журнальних публікаціях та інтерв’ю Андрій Кокотюха наполягає на необхідності створення популярної літератури. Наразі письменник долучається до розбудови у сучасній українській прозі жанрів детективу, авантюрного, пригодницького романів, містичного трилеру, експериментує з класичними формулами нуару та готики (наприклад, детективи «Темна вода» і «Легенда про безголового»).

Твори Андрія Кокотюхи завжди вражають  захопливим сюжетом та динамікою. Крім того автор пише не тільки дорослу літературу. Книги для дітей Андрія Кокотюхи побачили світ у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Це серія детективних історій про пригоди Данила, Богдана та Галки, а також їх невгамовного страуса.

Письменник прагне заповнити цілу нішу сучасної белетристики. Як результат, продукує один за одним захопливі, читабельні тексти; систематично рецензує всі, хоча й нечисленні, вітчизняні книжкові новинки, які вкладаються в рамки гостросюжетної літератури; уперто обороняє детектив, а разом з ним і все масове письменство, від несправедливих закидів «високочолих» і просто літературних снобів – та мало не від усього світу. Головне – не втратити у такому темпі якісних орієнтацій.

Андрій Кокотюха пише українською та російською мовами. За однією з його журналістських публікацій на студії ім. О. Довженка зняли фільм під назвою «Тупик». Також були екранізовані його детективні романи «Темна вода», «Легенда про Безголового», трилер «Повзе змія». Написав сценарії для кількох документальних фільмів з циклу «Кримінальні історії» (IСTV), «Чужі помилки» (СТБ). Працював журналістом і сценаристом на проєктах «Сніданок з 1+1», «Київський регіон», «Паралельний світ», «Голос країни-2». Писав сценарії для проєкту «Судові справи» та «Сімейний суд». Працював над першим варіантом сценарію за романом Василя Шкляра «Чорний ворон».

Весною 2017 року відбулася прем’єра стрічки «Червоний» за однойменним романом А. Кокотюхи. Як автор сценарію адаптував для телебачення роман Володимира Лиса «Століття Якова» (2016), який отримав премію «Телетріумф» як кращий міні-серіал (2018). Також автор сценарію серіалів «Катерина» (вільний переспів поеми Т. Шевченка), «Сувенір з Одеси», «Потрійний захист» (у співавторстві з Анастасією Матешко. Працював на проектах «Пес», «Відділ 44», «Агенти справедливості».

Письменник постійно співпрацює з найбільш популярними українськими видавництвами, газетами, журналами, телеканалами. Андрій Кокотюха проводить активну громадську діяльність, має багато  нагород та почесних літературних відзнак (хоча не любить про це говорити), зокрема у 2012 році став «Золотим письменником України».

Сьогодні, це письменник, котрий щорічно видає по добрій стосі книг і вільно розкошує у царині гостросюжетного роману.

У 2019 році у бібліотеці відбулася зустріч з Андрієм Кокотюхою – кінодраматургом та улюбленим письменником багатьох наших читачів.

Кокотюха, А. А. Шлюбні ігрища жаб : (кримінальні повісті та оповідання) / Андрій Кокотюха ; вступ. сл. С. Павличко ; післямов.
О. Чорногуза. – Київ : Смолоскип, 1996. – 189 с. : портр. 

Перша книжка прозаїка, принцип якого: «Писати для читача!» Але він не вважає кримінальну літературу розважальною, використовує популярні жанри як форму оповіді, в яку вкладається глибинний зміст.

Семеро дрібних злочинців розпрацьовують і здійснюють план пограбування кур’єрів мафії. Так починається повість «Шлюбні ігрища жаб», яка ще до виходу цієї книжки отримала широкий і дещо скандальний розголос в мистецькому світі.   Стрімка дія, розкріпачена мова героїв, карколомні сюжетні повороти та несподівані фінали – все це приваблює масового читача в усьому світі.

Кокотюха, А.  Червоний : роман / Андрій Кокотюха. –
Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016.  317 с. : іл. 

Для створення такого роману потрібно багато матеріалу, але головне – натхнення й письменницький хист. Усього цього в Андрія Кокотюхи вдосталь. Він написав роман за два з половиною місяці. Матеріалами йому слугували мемуари повстанців, публікації українських істориків та розмови зі свідками тих давніх подій.

Їм закидають масові вбивства вчителів. Бандерівцям місце в ГУЛАГу, де вони… можуть бути корисними. Замість скніти в таборах, ватажок повстанців Данило Червоний наводить там лад! І нехай він планує втечу, йому, героєві чи бандиту, єдиному до снаги приборкати ув’язнених злодіїв.

Як це було, розкажуть три свідки: міліціонер, чекіст і ворог народу. Не шукайте Червоного ані серед мертвих, ані серед живих, шукайте – серед овіяних легендою!

Кокотюха, А.   Мама, донька, бандюган : [роман] / Андрій Кокотюха. – Львів : Піраміда, 2003. – 312 с. : іл. 

Зустріч двох самотніх людей завжди випадкова. Ніколи не вгадаєш, за що менеджер солідного банку може покохати колишнього міліціонера, а тепер – начальника служби охорони великого ринку. Людмила і Олег. Панночка та хуліган. Витонченість та брутальність: ситуація класична. Щаслива в своєму коханні жінка припускає, що в неї може з’явитися суперниця. Але хіба передбачиш, що суперницею може стати Оксана – закохана в Олега рідна донька Людмили. Несподіваний любовний   трикутник, а ще – викрадення, зради, погоні, несподівані повороти та приголомшливий фінал!

Найзатребуваніший твір А. Кокотюхи серед жіночої аудиторії.

Кокотюха, А. Полювання мисливців за привидами : повісті / Андрій Кокотюха. – Харків : Фоліо, 2020. – 109 с. : іл.

«Світла в кабіні ліфта не було. Просто на хлопців звідти дивилася пара палаючих очей» – ось так двоє школярів зустріли привида в звичайному, досі безпечному ліфті багатоповерхового будинку. І це не єдина таємниця, яку беруться розгадувати розумник Максим Білан і силач Денис Черненко. До того часу вони не думали, що зможуть знайти спільну мову й подружитися. Але тепер ніхто, крім них, не врятує Золотий кубок – головний приз спортивних змагань, на який націлилися злодії, не кине виклик викрадачам домашніх улюбленців і, звичайно, не полюватиме на привидів, котрі зустрічаються не лише в ліфтах… Небезпечні пригоди юних детективів на цьому не закінчуються…

Книги є в наявності у відділі абонемента бібліотеки

Читайте якісну літературу!