До Міжнародного дня рідної мови

Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було проголошене на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року в Парижі з метою максимального збереження мов всіх народів планети та шанобливого ставлення до них. А за рішенням ООН 2022-2032 роки проголошені Міжнародним десятиріччям мов корінних народів.

Ця дата бере свій початок ще із 1952 року, коли пакистанська влада проголосила офіційною і єдиною державною мовою – урду. Проте, нею розмовляло лише 3% населення. На Сході країни, де всі говорили бенгальською, саме 21 лютого почалися масові протести, організовані студентами. Поліцейські жорстоко розганяли протести і навіть вбили кількох молодих людей. У пам’ять про тих, хто загинув у боротьбі за рідну мову, обрали цю символічну дату.

В Україні це свято існує з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України, Президент України підписав відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови.

Варто нагадати, що згідно зі Статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова». Але в Україні є також і мови, які знаходяться на межі зникнення: зокрема, два діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови.

Загалом за даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

Це свято є особливим для усіх нас, адже українська мова є найціннішим багатовіковим надбанням, душею нашого народу та його генетичним кодом. Протягом багатьох віків наші предки не лише відстоювали свободу рідної української землі, а й право на існування та визнання української мови. Сьогодні наша велична і милозвучна мова гордо лунає з вуст мільйонів людей. Тож головне завдання кожного українця – любити, берегти і збагачувати материнське слово.

Дорогі співвітчизники! Не будьмо байдужими, захищаймо найбільше наше багатство – нашу Рідну Українську Мову!

Знайти додаткову літературу про рідну мову та про корінні мови ви можете в електронному каталозі за посиланням і замовити в бібліотеці.

Також пропонуємо ознайомитися з тематичними оглядами літератури «Рідна мова – найцінніший скарб нації» та «Мова – символ національної єдності».