Українська мова надзвичайно багата, розлога синонімічно. Використовувати її можливості, говорити природніше та виразніше, уникати кальок та запозичень і загалом підвищити культуру мови допоможуть книги з цієї підбірки.
Береза Т. Скажи мені українською / Тарас Береза. – Львів : Апріорі, 2019. – 456 с.
Самобутність української мови втрачається через те зайве, що накопичилося в ній: суржик, кальки, покручі, чужомовні запозичення. Автор словника правдивої мови «Скажи мені українською» наголошує на важливості вжитку українських слів і висловів, щоб повернути українській мові велич і красу. Так склалося, що окрім загальновживаних слів і виразів, існують забуті й залишені на сторінках книжок та за лаштунками театральних вистав і кінофільмів. Так губиться українське Слово. Наша мета – застосовувати якомога більше таких залишених поза увагою слів не лише для того, щоб красиво говорити, а й для протистояння російській агресії та інформаційній війні. Звільнитися від кайданів, що утримують у російськомовному просторі, який визначає свідомість і спосіб мислення, нам зможе допомогти усвідомлення власної самобутності і рух до європейського світу, побудованого на законах свободи, рівності та взаємоповаги.
Авраменко О. 100 експрес-уроків української. Ч. 1,2 : [посібник] / Олександр Авраменко. – Київ : Книголав, 2018. – 192 с. : іл., портр.
Поні – він, вона чи воно? Що таке «жижки»? Хто такий бондар і хто придумав слова «промінь» та «мрія»? Чому правильно говорити «виш», а не «вуз»? На ці та багато інших питань є відповіді у двох популярних книжках-посібниках «100 експрес-уроків української» доцента Київського університету імені Бориса Грінченка, лауреата Міжнародної літературно-мистецької премії імені Григорія Сковороди, багаторазового переможця Національного конкурсу підручників з української мови й літератури для 5-11 класів, автора й ведучого експрес-уроків української в телепрограмі «Сніданок з 1+1» Олександра Авраменка. Ілюстровані посібники, що пояснюють правила української мови в легкій та цікавій формі, допоможуть виправити помилки як у приватному спілкуванні, так і в офіційному.
Савченко Л. Г. Розмовляй українською правильно / Л. Савченко. – Харків : Фоліо, 2018. – 191 с.
Українська мова – одна з найрозвиненіших мов світу, за своїми звуковими особливостями вона дуже милозвучна. За числом носіїв наша мова входить до першої двадцятки світових мов. Знати мову, правильно використовувати її стилі й надзвичайно багату лексику дуже важливо. Зручний в користуванні довідник може слугувати конспектом як учням середньої школи, які готуються до ЗНО, так і усім, хто хоче вивчити українську мову або поглибити свої знання з певного розділу: фонетики та орфоепії, лексикології, фразеології, синтаксису й пунктуації, стилістики та культури мовлення.
Береза Т. Гарна мова – одним словом : словник вишуканої української мови / Тарас Береза. – Львів : Апріорі, 2021. – 417 с.
В процесі написання цієї книги автором були опрацьовані кращі твори української та світової літератури від Пантелеймона Куліша до Мирослава Дочинця, від Даніеля Дефо до Джеймса Патерсона. Уривки з них виступають у виданні своєрідними яскравими ілюстраціями. Словник допомагає позбутися заяложених конструкцій та кліше, замінивши їх влучним українським словом. Вишукані слова й фразеологізми роблять нашу мову однією з найбагатших у світі, тож кожен мовець має активно використовувати це національне надбання, щоб відновлювалися й зберігалися в колективній пам’яті призабуті слова.
Лемко І. Цікавинки укрмови / Ілько Лемко. – Львів : Апріорі, 2019. – 180 с. : іл.
Ілько Лемко ( справжнє ім’я Ілля Васильович Семенов) – письменник, дослідник історії Львова, музикант (учасник гурту «Супер Вуйки»), перекладач, популярний екскурсовод. Працював програмним директором ТРК «Люкс», його авторська телепрограма «Легенди старого Львова» отримала нагороду й була визнана найкращою телепрограмою в Україні. «Львів’янин-аматор» і «письменник, який жодного разу не був в архіві», як Ілько Лемко сам себе називає, написав 10 книг про Львів і вони швидко стали популярними. У виданій 2011 року книжці «Цікавинки укрмови» автор подає правила вимови й правопису, проводить аналіз проблеми освіченості, розповідає дотепні історії й анекдоти.