Колекціонер, мистецтвознавець, меценат

23 січня 1849 року народився Богдан Ханенко, відомий як власник та дослідник цінних зібрань предметів археології та світового мистецтва, упорядник і видавець наукових каталогів (у тому числі французькою мовою), спонсор археологічних досліджень в Києві та Україні.

Завдяки Богдану Івановичу у Києві з’явилися перші музеї. Багато сучасних музейних експозицій поповнилися експонатами саме з його власної колекції.

Протягом 40 років Ханенки збирали унікальну колекцію творів світового мистецтва та старожитностей, подорожуючи країнами Західної Європи, відвідуючи мистецькі аукціони, приватні та антикварні колекції. Своє унікальне художнє зібрання подружжя розмістило у власному маєтку у Києві, по вулиці Олексіївській (нині Терещенківській).

У 1890-х роках Богдан Іванович очолив і довів до успішного завершення організацію та відкриття у Києві першого публічного музею (сьогодні це Національний художній музей України). Туди він передав значну частину своєї колекції – безцінну археологічну збірку (3145 предметів). Видав збірник «Старожитності Подніпров’я».

Незадовго до своєї смерті Богдан Іванович склав заповіт, яким довірив дружині передати громаді міста Києва його колекцію мистецьких творів, а згодом – маєток, бібліотеку та прибутковий будинок поруч для створення й підтримки у Києві музею світового мистецтва.

Колекцію та бібліотеку Ханенки заповідали київській громаді за умови, що зібрання залишиться неподільним і носитиме ім’я її засновників. Але у 1919 році колекція була націоналізована і у 1924-му імена Ханенків більшовицька влада вилучила з назви музею – «за відсутності у Ханенка революційних заслуг перед пролетарською культурою»…. 

Тільки 1999 року музеєві повернули імена засновників, і він став називатися «Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків».

Для тих читачів, хто має бажання дізнатися більше про видатного киянина Богдана Івановича Ханенка, історію створення його мистецької колекції, історії створення перших музеїв у Києві пропонуємо ознайомитись з бібліографічним списком «Колекціонер, мистецтвознавець, меценат».