Міжнародний день інтелектуальної власності

25-04-2020 Щорічно 26 квітня відзначається Міжнародний день інтелектуальної власності, який знайомить суспільство з тим, як різні предмети (патенти, товарні знаки, промислові зразки, авторське право) сприяють розвитку інновацій і творчості.

У 2000 р. держави – члени Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) в інформаційно-пропагандистських цілях проголосили 26 квітня Міжнародним днем інтелектуальної власності. Саме в цей день у 1970 р. набрала чинності Конвенція про заснування ВОІВ.

З того часу цей день надає всім зацікавленим сторонам унікальну можливість розповісти про внесок інтелектуальної власності в розвиток музики, мистецтва і технічних інновацій, які допомагають нам формувати новий погляд на світ. Щороку Міжнародний день інтелектуальної власності присвячується окремій темі. 2020 рік проходить під слоганом «Інновації для “зеленого” майбутнього». Цим підкреслюється значення інновацій у повсякденному житті людини і вдосконаленні суспільства. Результати творчості і знань, до яких входять патенти, товарні знаки, авторське право та суміжні права є потужними інструментами сприяння економічному та культурному розвитку всього світового співтовариства.

Наявність сучасної, міжнародно визнаної системи інтелектуальної власності стало необхідним елементом для досягнення високого економічного та соціального розвитку будь-якої держави. Охорона інтелектуальної власності сприяє використанню та подальшому розвитку винахідницьких і творчих талантів, підтримує та зберігає національний потенціал у сфері інтелектуальної діяльності та залучає інвестиції, стабілізуючи економічний стан, при якому як вітчизняні, так і зарубіжні інвестори можуть бути впевнені в тому, що їх права будуть поважатися. Створення саме такої системи має особливе значення для України – країни зі значним науково-технічним та інтелектуальним потенціалом.

Відповідно до Конституції України, яка гарантує кожному громадянину свободу художньої, наукової і технічної творчості, наша незалежна держава послідовно створює свої власні механізми захисту інтелектуальної власності, авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, які виникають у зв`язку з різними видами діяльності.

У загальновживаному розумінні «інтелектуальна власність» – це права на результати розумової діяльності людини в науковій, художній, виробничій та інших сферах, які є об’єктом цивільно-правових відносин у частині права кожного володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності, які, будучи благом не матеріальним, зберігаються за його творцями і можуть використовуватися іншими особами лише за узгодженням з ними, крім випадків, визначених законодавством.

При розробці національного законодавства України у сфері інтелектуальної власності було висунуто завдання – максимально використати правові норми, визнані всіма цивілізованими країнами світу.

Значним досягненням правового регулювання відносин у сфері інтелектуальної власності є прийняття 16 січня 2003 року нового Цивільного кодексу України, більшість норм якого містяться в книзі четвертій «Право інтелектуальної власності». В цьому розділі враховано сучасний стан економіки, національні традиції і звичаї, максимально наближено систему охорони інтелектуальної власності до світових стандартів, також відображено останні найновіші досягнення як світової, так і вітчизняної правової науки із застосуванням досвіду юридичної практики.

Всім, хто цікавиться цими питаннями пропонуємо джерела з фонду бібліотеки. 

Потєхіна, В. О. Інтелектуальна власність : навчальний посібник для ВНЗ / В. О. Потєхіна ; за ред. І. І. Дахна. – Київ : Центр учбової літератури, 2018. –14 с. 

Іващенко, В. А.  Розвиток законодавства у сфері інтелектуальної власності в Україні (XIX – поч. XXI ст.) : монографія / В. А. Іващенко ; Міністерство освіти і науки України ; Черкаський національний університет ім. Богдана Хмельницького. – Черкаси : [Видавець Чабаненко Ю. А.], 2017. – 508 с. : портр. 

Петренко, С. А. Право інтелектуальної власності в мережі інтернет : навчальний посібник / С. А. Петренко, В. М. Троцька ; Національна академія правових наук України ; Науково-дослідний інститут інтелектуальної власності. – Київ : Інтерсервіс, 2017. – 424 с.