Міжнародний день жестових мов

Щорічно 23 вересня уся світова спільнота відзначає Міжнародний день жестових мов.

Свято ухвалено на 72-й сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй 19 грудня 2017 року і відзначається з 2018 року. Пропозиція про проголошення Міжнародного дня жестових мов надійшла від Всесвітньої федерації глухих – організації, що нині об’єднує 135 національних асоціацій, і захищає права близько 70 мільйонів глухих по всьому світу.

Жестова мова — це візуально-жестова мова, яка має свій словник та свої правила. Слова промовляються жестами, які людина показує за допомогою рухів рук та пальців, а мімікою передає додаткові емоції, аби надати розповіді емоційного забарвлення, якого вона може бути позбавлена через невербальність мови.

У кожній країні своя жестова мова – так само як і мова звичайна. Проте, вони можуть бути подібними у країн, які мають сьогодні спільні кордони або спільну історію.

Датою появи української жестової мови вважається 1805 рік.

Існує також міжнародна мова жестів, яка використовується глухими людьми на міжнародних зустрічах, а також під час поїздок і особистого спілкування. Вона вважається основною формою жестової мови, яка не така складна, як природні, і має обмежений лексикон.

Вивчити мову жестів не так складно, як здається. Американська мова жестів (ASL) є найпоширенішою мовою жестів у всьому світі. На додаток до індивідуальних відмінностей у вираженні, ASL має регіональні акценти та діалекти; так само як деякі англійські слова вимовляють по-різному в різних частинах країни, ASL має регіональні відмінності в ритмі жестів, вимові, сленгу та знаках, які використовують.

Міжнародний день жестових мов має на меті – підвищення обізнаності суспільства про жестові мови та посилення їх статусу. Саме в цей день, люди з порушенням слуху з усього світу доносять інформацію про те, що хочуть бути почутими.

У цей день варто приділити увагу користувачам жестових мов, адже жестова мова – це про повагу до всіх і про рівні можливості. Люди з вадами слуху або мовлення в українському суспільстві часто потерпають від нетактовності чи прямих образ, тому для них надзвичайно важливо відчувати підтримку і доброзичливе ставлення.

Інтернет-ресурси: