Мистецька онлайн-лекція “Андеґраунд і нонконформізм: Закарпаття”

Фінальна онлайн-лекція із серії, присвяченої українському андеґраунду і нонконформізму 70-80 років ХХ століття, відбулася 26 липня в прямому етері.

Нагадаємо, що перед тим ми говорили про Харків, Київ, Одесу і Львів. Тепер же наша уявна віртуальна студія помандрувала до найзахіднішої області України – Закарпаття. Лектором виступив мистецтвознавець та художник Анатолій Горовий, модерувала подію Богдана Гайворонська.

Закарпаття – особливий регіон країни, як у культурному, так і в соціально-політичному плані.

Ця невеличка область межує одразу з чотирма країнами. На півдні з Румунією, на південному заході з Угорщиною, на заході зі Словаччиною, на північному заході з Польщею. Багатонаціональність, відмежованість від іншої частини України горами та географічна близькість до Європи стали причинами того, що соцреалізм так і залишився чимось чужим і незрозумілим на теренах Закарпаття.

Митці цього регіону, на відміну від інших, не протестували у своїй творчості проти реалій СРСР, а просто творили. Вони були добре обізнані в європейських мистецьких тенденціях, вчилися у західних митців, бували за кордоном.

Закарпатський нонконформізм різнобарвний та багатогранний. Навіть один художник міг у своїй творчості використовувати багато технік, стилів, почерків – одразу і не зрозумієш, що всі ці картини малювала одна людина.

Під час лекції глядачі змогли познайомитися з полотнами Павла Бедзіра, Єлизавети Криницької та Ичі Семана.

Ви можете переглянути запис прямого етеру в записі та дізнатися більше про особливості закарпатського андеґраунду.