У номінації «Минувщина» у підномінації «Популярні видання/історична публіцистика» перемогли такі книги:

В’ятрович, В. Нотатки з кухні «переписування історі» / Володимир В’ятрович. – Київ : Наш Формат, 2021. – 528 с. 

У цій книзі Історик Володимир В’ятрович зібрав низку власних публікацій — від початку 2000-х до нашого часу — та доповнив їх сучасним наративом. Це статті, колонки, інтерв’ю, у яких ідеться про національну ідентичність, Голодомор, визвольну боротьбу й «людей волі», Помаранчеву революцію і Євромайдан, матеріали під грифом «цілком таємно», які одного дня стали «цілком нетаємними». Значну частину цієї історії автор ретельно дослідив, а ще частину — допомагав творити.

Книга для широкого кола читачів, всіх, хто хоче сформувати власний погляд на українську історію та переосмислити як колективну пам’ять, так і події недавнього минулого.

Це книжка не про переписування історії. Вона — про спроби українців написати історію власної держави. Звільнитися з полону думок «старшого брата» й досягнути справжньої незалежності — коли можеш розповідати свою історію від першої особи. Як історію України, а не Росії, Польщі чи ще когось на нашій землі.

Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923 : енциклопедія: у 4 т. Т. 1 : A-Ж. – Івано-Франківськ : Манускрипт-Львів, 2018. – 688 с.

Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923 : енциклопедія: у 4 т. Т. 2 : З-О. – Івано-Франківськ : Манускрипт-Львів, 2019. – 832 с.

Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923 : енциклопедія: у 4 т. Т. 3 : П-С. – Івано-Франківськ : Манускрипт-Львів, 2020. – 576 с.

Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923 : енциклопедія: у 4 т. Т. 4 : Т-Я. – Івано-Франківськ : Манускрипт-Львів, 2021. – 576 с.

Видання розкриває питання передумов, причин, перебігу Української національно-демократичної революції на західноукраїнських землях (Галичині, Буковині та Закарпатті) у 1918 – 1923 рр.; аналізує обставини польсько-української війни 1918 – 1919 рр.; висвітлює дипломатичну діяльність ЗУНР; простежує процеси українського державотворення; підкреслює значення соборності України для долі всього українського народу; акцентує увагу на біографіях творців та захисників української держави, більшість з яких раніше була відома лише вузькому колу науковців.

Видання містить численні ілюстрації – фотографії, репродукції картин та малюнків, карти, схеми тощо.

“Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедіяˮ адресована українській молоді, студентству, науковцям, учителям, жителям краю, усім, кому українська минувшина додає наснаги до суспільної праці у вивченні історичних витоків малої батьківщини.

У підномінації «Дослідження/документи» такі книги:

Історія цивілізації. Україна. Т. 1: Від кіммерійців до Русі (Х ст. до н. е. — ІХ ст.)  / [Н. С. Абашина та ін.] ; упоряд. М. Відейко. Харків : Фоліо, 2020. –  585 с.

На сторінках цього видання постають два тисячоліття історії на теренах сучасної України. Книга поділена на дві частини: перша охоплює період від Х до ІІІ ст. н. е., друга — від ІІІ ст. до ІХ ст. Зміст книги було розроблено з метою залучення до її написання широкого кола фахівців, які найкраще дослідили та розуміються на окремих питаннях. Під однією обкладинкою зібрані відомості про мову, релігію, міфологію, технічні досягнення, економіку, мистецтво та військову справу давніх часів. Книга містить чимало унікальної інформації, результати новітніх досліджень, деякі розділи стали першими ластівками у висвітленні певних тем у такому обсязі.

Видання доповнене багатим ілюстративним матеріалом, розраховане на широке коло читачів.

Історія цивілізації. Україна. Т. ІІ : Від Русі до Галицького князівства (900 – 1256) / упоряд. Олена Черненко. – Харків : Фоліо, 2020. – 590 с.

Другий том «Історія цивілізації. Україна» присвячено періоду від Русі до Галицького князівства (кінець Х ст. — 1256). Зміст видання розроблено з метою висвітлення найважливіших аспектів історико-культурного процесу, що відбувався на землях сучасної України у цей час. До створення книги були залучені як провідні фахівці в галузі середньовічної історії та археології, так і молоді дослідники. Завдяки цьому у виданні вдалося поєднати теоретичні розробки, що є базовими для вітчизняної історичної науки та результати новаторських досліджень, які вперше представлені у такому обсязі. Під однією обкладинкою зібрано відомості про історію, господарство, мову, релігію, культуру (літературу, зображальне та музичне мистецтво, архітектуру), побут (одяг, ігри та розваги тощо) та військову справу середньовічного населення земель сучасної України. Упорядником цього видання є археолог, кандидат історичних наук Олена Черненко, яка більш як тридцять років займається дослідженням археологічних пам’яток та історії України часу середньовіччя. Видання доповнене багатим ілюстративним матеріалом, розраховане на широке коло читачів.

Малоросійський приказ : описи фонду № 229 Рос. держ. архіву давніх актів  / упоряд. Тетяна Таїрова-Яковлєва ; [наук. ред. В. О. Щербак]. – Київ : КЛІО, 2021. – 492, [2] с. – (Серія ”Джерела” ; т. 1). 

Малоросійські справи : описи фонду № 124 Рос. держ. архіву давніх актів / упоряд. Т. Таїрова-Яковлєва. — Київ : КЛІО, 2021. – 651 с. – (Серія ”Джерела” ; т. 2).

Батуринський архів та інші документи з історії Українського гетьманства 16901709 рр. / упоряд. Тетяна Таїрова-Яковлєва ; [наук. ред. В. О. Щербак]. – Київ : КЛІО, 2021. – 343 с. – (Серія ”Джерела”; т. 3). 

З історичних причин на сьогодні переважна більшість документів з історії України XVI–XIX ст. зберігається в архівах Росії, до яких українські дослідники не мають доступу. Тож на сьогодні стоїть нагальна потреба донести ці документальні скарби до наших фахівців та усіх, хто цікавиться українською минувшиною, адже їх дослідження дозволить глибше зрозуміти цей драматичний період історії Української держави та засвоїти його уроки. У книжці опубліковано описи “Малоросійського приказу”, що зберігаються в Російському державному архіві давніх актів. Описи, укладені упродовж XVIII–ХХ ст., дають вичерпне уявлення про склад фонду, часові межі й особливості, а також зміст збережених документів. Видання стане у пригоді українським поціновувачам та дослідникам історії, студентам та викладачам.

У підномінації «Біографії/мемуари» перемогли:

Коваль, Р. Микола Міхновський. Спогади, свідчення, документи / Роман Коваль, Юрій Юзич. – Київ : Вид-во Марка Мельника, 2021.  944 с.

Це книга про ідеолога державної самостійності України, творця українського війська та української преси, автора першої у ХХ ст. Конституції України, адвоката Миколу Міхновського.

У книзі опубліковано 26 текстів, які належать його перу. З них 12 оприлюднюються вперше. А ще ми встановили авторство Міхновського 5 текстів, які раніше не пов’язувалися з ним. Публікуємо також і два інтерв’ю Міхновського – за 1912-й і 1918 роки. Тобто творча спадщина Міхновського, яка досі вимірювалась приблизно у 45 текстів, збільшена на 17 текстів (на третину).

У книзі опубліковано також 56 спогадів про Миколу Міхновського, з них 9 уперше, а ще 8 спогадів уперше публікуються в Самостійній Україні. Та й абсолютна більшість інших споминів маловідомі навіть історикам. А ще оприлюднюємо 113 газетних згадок про Міхновського. Фактично всі вони вперше вводяться у науковий обіг.

Горак, Р.  Андрей Шептицький : біогр. / Роман Горак. – Львів : Апріорі, 2020. – 895 с. : портр. 

Видання присвячене предстоятелю Української греко-католицької церкви відомому українському громадсько-політчному діячеві, меценатові Андрею Шептицькому. Книжка вибудувана на документальних матеріалах, достовірність яких підтверджена. Вона створює враження справжньої епопеї часу та відносин. Крім спогадів про митрополита, використано свідчення преси, яка фіксувала кожен його крок, доноси на нього, матеріали спецслужб, протоколи допитів, звітів працівників, спецагентів, які вели спостереження за митрополитом Шептицьким від 1937 року. Призначена для широкого кола читачів.