Номінація «Визитівка»

Нагороди отримали:

Категорія «Малярство/фотографія/пластика»

Тетяна Яблонська. Щоденники, спогади, роздуми / [упоряд. Г. Атаян, І. Зайцева]. – [Київ] : Родовід, [2020]. – 579 с.

Це унікальна збірка текстів, написаних мисткинею протягом життя (1917-2005) – приватні спогади, щоденникові записи, нотатки з подорожей, історії створення картин. Більше 400 сторінок тексту і понад 150 сторінок з її творами та фото.

Категорія «Архітектура/дизайн/театр/кіно/музика/спеціальні дослідження » 

Алферов, А. Польоти уві сні та наяву /Андрій Алферов. – К.: Довженко-Центр, 2021. – 304 с. 

«Польоти уві сні та наяву» – дослідницько-виставковий проєкт, присвячений однойменному фільму українського режисера Романа Балаяна та епосі, коли він створювався. У 2020-2021 рр. Музей Кіно Довженко-Цетру представив виставку «Польоти уві сні та наяву». В основі виставки та цієї книги покладено кількарічне дослідження куратора та кінокритика Андрія Алферова.

Книга «Польоти уві сні та наяву» не лише про фільм, що лишається актуальним і для сучасного глядача. Вона про творчий метод Балаяна, його близьке коло, кінематографічне середовище, глобальний контекст – і приватність водночас. Про все те, що присутнє у кадрі і поза ним і творить магію кіно.

Еліот, М. Рейган. Роки в Голлівуді / Марк Еліот ; пер. з англ. [Н. Климчук]. – Львів : Вид-во Анетти Антоненко ; Київ : Ніка-Центр, 2021. – 365, [2] с.

Рональд Рейган був одним із наймогутніших і найпопулярніших американських президентів. Щоб зрозуміти повною мірою пізнішого, політичного, Рейгана, чий харизматичний стиль і стриманість у здійсненні владних повноважень забезпечили йому повагу практично всіх представників найрізноманітніших політичних переконань на міжнародному рівні, необхідно познайомитися з більш раннім Рональдом Рейганом, голлівудським актором, який невтомно боровся за визнання, успіх і, врешті, за популярність. Утім, майже всі біографи Рейгана не заглиблювалися в роки, коли він був кінозіркою, активістом профспілкового руху і галантним ловеласом. Цю лакуну взявся заповнити відомий кінокритик та історик Марк Еліот. Спираючись на оригінальні дослідження, неопубліковані інтерв’ю, документи й матеріали, він намалював найправдивіший і найдокладніший портрет цієї людини. Еліот простежує початок і розвиток акторського шляху Рейгана, описує його холостяцькі дні, два його шлюби, згадує суперечливі вісім років перебування на посаді президента Гільдії акторів кіно, по-новому розкриває роботу Рейгана в кіно та на телебаченні пліч-о-пліч із видатними постатями Голлівуду того часу. Рональду Рейгану вдалося не тільки вціліти за час своїх років у Голлівуді – у кінці цього періоду він зміг здійснити приголомшливу метаморфозу від провідного кіноактора – до державного діяча, від виконавця другорядних ролей у знімальних павільйонах – до людини, чия найбільша роль була зіграна на найвеличнішій сцені світу.

Категорія «Туристична література/етнографія/історія повсякдення/дорожні нотатки» 

СОКИРКО, О. Кулінарна мандрівка в Гетьманщину / Олексій Сокирко. – К.: Темпора, 2021. – 272 с. 

Секрети й таємниці староукраїнської кухні середини XVII-XVIII століть з автентичними рецептами, адаптованими кухарем – технологом Василем Дручиком. Пишні учти, горілка, борщ, сало й галушки – ось приблизний перелік того, із чим сьогодні асоціюється українська кухня козацьких часів, оспівана в «Енеїді» Івана Котляревського. Однак чи все це справді відповідає історичній дійсності й чи можна поставити знак рівності поміж тогочасним стилем харчування й козацькими традиціями? Які страви були доступними більшості, а які – виключно еліті? Як змінювалися смаки й уявлення про здорову й нездорову їжу? Зрештою, що з гастрономічного арсеналу минулого безслідно загубилося, а що таки лишилося в нашій сучасній кухні? Ця книжка є не лише дослідженням з історії гастрономії Гетьманщини середини XVII-XVIII століть, а й спробою подивитися крізь неї на ширший контекст епохи: їжу як маркер соціального статусу, заможності, освіченості, культури, моди. Авторський текст доповнюють автентичні старовинні рецепти.

Книжки-переможці можна почитати у бібліотеках м. Києва.