Онлайн-лекція “Народний авангард”

У прямому етері 26 серпня відбулася лекція Анатолія Горового, художника та письменника, про втілення художнього авангарду в народному мистецтві. Розповідь спікера супроводжувалася відеорядом робіт майстрів.

В Україні співдруж­ність художників-авангардистів і народних митців вийшла на нові обрії та якісно новий рівень. Чутли­вість до магістральних стильових напрямів у поєднанні зі свідомим намаганням вписати себе в зага­льноєвропейський контекст при­звели до включення в сучасність народного мистецтва, інтеграції його у світовому контексті. Увага авангардистів до народної селян­ської творчості була програмною і сприяла інтенсивнішому оновлен­ню пластичної мови, демократич­ній спрямованості, формувала специфічну мову супрематизму, його «лексику», а також мала вплив на творчість таких видатних народних майстрів, як Ганна Собачко, Параска Власенко, Євмен Пшеченко, Василь Довгошия. Згодом ці пошуки несподівано проявлять себе у творчості геніа­льної художньої примітивістки Марії Примаченко.

Однією з характерних особли­востей художнього напряму була «міфологізація» (пере­осмислення сюжетів, вторгнення світу фантазій), яка виходила за межі буденності, що спостеріга­ється у вишитих роботах Євгенії Прибильської та Ганни Собачко. Ганна Собачко виступає як сміли­вий новатор – її композиції «Три­вога» (1916), «Червоний травень» (1917) насичені стрімкою ритмікою, напруженістю кольору, побу­дованого на контрастах синього, брунатного, червоного. У компо­зиціях завжди є нібито центр, ву­зол, з якого починається вихор кольору й орнаментальних фігур. Ганна Собачко створює рух по колу – це підкреслює безперервність, особливу силу пружини, що несе заряд космічної енергії.

Долучайтеся до перегляду відеозапису прямої трансляції.