Онлайн-лекція про психологічне насильство

У межах проєкту “Бібліотерапія: твоя книга щастя” психолог і коуч Злата Біневич 28 вересня провела прямий етер і пояснила, чому розмова про психологічне насильство на часі та наскільки правильно ми розуміємо це поняття?

Психологічне (або емоційне) насильство — це використання переваги, щоб принизити та знецінити когось у сімї, колективі, групі.

Ми часто чули у дитинстві такі фрази:

— «Ти тупий/тупа»;

— «Так і виростеш нездарою»;

— «Чого витріщився — вчи!»;

— «В одне вухо влетіло, через інше вилетіло»;

— «Ти, як баран, уперся рогами в стіну»;

— «Іди і розкажи йому/їй, може, він/вона тебе послухає»;

— «Іди і скажи йому/їй, що він/вона “поганий”/”погана”»;

— «Передай йому/їй, що я більше його/її не хочу бачити»;

— «Ти зі мною, бо він/вона вчинила погано, я б ніколи так не зробив/зробила»;

— «Іди до нього/неї, тебе ж там більше люблять».

Ці образливі й принизливі висловлювання і є проявом психологічного насильства. Його ще називають злом, яке не видно. Злата Біневич наголосила, що в українському суспільстві прояви психологічного насильства дуже часто нівелюють. Якщо фізична шкода у ментальності українців є табу, то образи та приниження можна почути ледь не на кожному кроці. Психолог зазначила, що “шрами” від ментальних принижень можуть бути не менш глибокими і довгими, ніж сліди від побоїв, але значно менш помітні.

Психолог зазначила, що найкраща профілактика психологічного насильства – це, звичайно, його попередження. Коли в сім’ї, колективі, соціальній групі створено сприятливий психологічний клімат, є повага та взаєморозуміння, тоді велика ймовірність, що не буде підстав для психологічного насильства. Якщо Ви стали свідком прояву насильства, або знаєте про такі випадки – важливо про це говорити та розповідати про це іншим!