Онлайн-лекція, присвячена Віктору Некрасову

У прямому етері на сторінці Публічної бібліотеки імені Лесі Українки відбулася друга зустріч у межах традиційного проєкту “Києвознавчі читання”. 

Зустріч під назвою була присвячена киянину, українському та радянському письменнику, дисиденту, учаснику Великої Вітчизняної війни, автору відомого твору “В окопах Сталінграда” Віктору Некрасову. Напередодні 110-річніці від дня народження Віктора Некрасова ми запросили до віртуальної студії відому в Києві екскурсоводку, яка очолює Гільдію екскурсоводів та гідів-перекладачів міста Києва, членкиню Ліги екскурсоводів міста Києва, постійну користувачку як бібліотеки, так і відділу краєзнавчої літератури – Наталю Пирогову. Модерувала подію Надія Грищенко.

Віктор Платонович Некрасов народився 4 (17) червня 1911 року в Києві, в родині банківського службовця та лікаря. До початку війни працював інженером, пізніше – актором та театральним художником.

З серпня 1941 року служив на посаді полкового інженера, заступника командира саперного батальйону на території України, у Сталінграді, у Польщі. Був двічі поранений, після чого демобілізувався.

У 1946 році в журналі “Знамя” було опубліковано повість “В окопах Сталинграда”. Повість була різко засуджена керівництвом Спілки письменників СРСР. Книгу врятувала Сталінська премія, присвоєна за особистою вказівкою генерального секретаря у 1947 році. Всю премію Некрасов віддав на купівлю інвалідних візків для інвалідів війни.

Після того, як Некрасов видав нариси “По обе стороны океана”, де описував свою закордонну подорож (1962), М. Хрущов заявив, що автору такого твору не місце у партії. Відтоді почалося систематичне переслідування письменника.

У 1974 Віктор Некрасов виїхав у еміграцію. Жив у Парижі, працював на Радіо “Свобода”, мандрував, писав.

Похований на російському цвинтарі Сент-Женевьєв-де-Буа під Парижем.

Під час презентації глядачі також дізналися про сайт, присвячений пам’яті Віктора Некрасова. Сайт створений Олександром Немцем – українським києвознавцем, дослідником історії Києва, бібліографом і популяризатором пам’яті письменника Віктора Некрасова, автором сайтів “Киевский календарь” і “Виктор Некрасов. Сайт памяти писателя”, ініціатором і автором ідеї створення музею К. Паустовського в Київській спеціалізованій школі № 135 Шевченківського району та низки інших проєктів. 

Першу презентацію сайту пам’яті Віктора Некрасова він провів у нашому проєкті “Києвознавче сузір’я – 2016”. Олександр Васильович із захопленням розповідав про свою роботу над сайтом. Учасники того зібрання з непідробною зацікавленістю слухали виступ програміста, редактора і реалізатора ідеї сайту пам’яті Віктора Платоновича Некрасова. Олександр Васильович повністю присвятив останні роки свого життя його створенню і помер за робочим столом, закінчуючи роботу над останніми сторінками сайту, не доживши декілька тижнів до свого 60-річчя.

Пропонуємо вам передивитися запис прямого етеру, щоб дізнатися більше.