Лекція “Шевельов – Шерех. Література за межами”

Якщо пересічні люди у світі знають Україну через братів Кличко чи Андрія Шевченка, то серед інтелектуальної еліти наша країна асоціюється саме з постаттю Юрія Шевельова. 30 серпня історик і письменник Анатолій Горовий розповів у прямому етері про віхи життя українсько-американського вченого, гуманітарія, славіста, мовознавця, літературознавця, культуролога із псевдонімом Шерех.

Ціль мистецької лекції – охарактеризувати значимість постаті Юрія Шевельова як прикладу засадничості й вірності своєму ціннісному вибору, вмінню чесно виконувати суспільну та наукову справу, означити роль і важливість його праць, присвячених гострим суспільно-історичним і мовознавчим питанням.

Характеризуючи розвиток українського мовознавства у 20-30 рр. ХХ ст. і його видатних представників, Юрій Шевельов безкомпромісно зазначав: «Після 1937 року в українському мовознавстві на Україні настає повна порожнеча». Ученого завжди турбував ціннісний потенціал, бажання позбавитися фальшивих совєтських стереотипів, що свідчили про низькопробність і відсутність моралі в науковому й соціальному середовищі. Майже за рік до проголошення Української держави Ю. Шевельов зазначить, що «1990 року зроблено спробу перевести Україну з московського на київський час. Розумілося, напевне, не тільки технічно, а й ідеологічно. …Роками ми пливли в потоці розбурханих Москвою вод, безпорадно, як тріска в вирі».

Лектор розповів, що у «Спогадах» Юрій Шерех ділився досвідом про свій непростий шлях до опанування української мови, ознайомлення з українською культурою, бо ж народився він 17 грудня 1908 року в зросійщеному Харкові, в родині офіцера російської армії, що дослужився до чину генерал-майора, німця з походження. Тож у грудні 2018 року відзначали 110-річчя з дня народження Юрія Шевельова. Звичайно, жив він серед російської культури й російської мови, бо такий порядок був заведений у родині військових. Усе листування потрібно було здійснювати на «государственном языке». Мимоволі все українське стало проникати в особисте життя вченого через театр Леся Курбаса, через твори українських класиків, письменників-модерністів та ін.

Наприкінці онлайн-лекції Анатолій Горовий висвітлив наукову й викладацьку діяльність Юрія Шевельова у Сполучених Штатах Америки.

Детальніше у відеозаписі лекції.