Велич Української Держави

Україна вдруге святкує День Української Державності 28 липня 2023 року . Свято встановлено Указом Президента України Володимира Зеленського 24 серпня 2021 року, підписаним під час урочистостей до тридцятої річниці незалежності України. Відзначається на День хрещення Київської Русі, посилаючись на багатовікову історію українського державотворення, яка сягає своїм корінням часів заснування міста Києва та розквіту держави за правління князя Київського Володимира Великого.

Починаючи з 2024 року свято відзначатимуть не 28, а 15 липня з огляду на перехід Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на Новоюліанський стиль календаря. За відповідний законопроєкт, внесений Президентом, Верховна Рада проголосувала 14 липня.

У мирний час у цей день буде офіційний вихідний. Верховна Рада 31 травня 2022 року ухвалила закон, за яким День української державності став святковим (вихідним) днем.

В основу концепції Дня державності України закладено ідею утвердження зв’язку українців крізь віки та покоління. Це свято має виховати в кожного громадянина України розуміння того, що державотворчому досвіду українців, нашій культурі, нашій самобутності, українському характеру не одна тисяча років.

Очікується, що закон сприятиме утвердженню спадкоємності українського державотворення, захисту національних інтересів України, збереженню історичної справедливості та нівелюванню фейкових наративів з боку російської федерації як держави-агресора щодо історичних аспектів українського державотворення.

За визначенням Володимира Винниченка, державність – це устрій усього матеріального і духовного буття цілого народу, комплекс тих інститутів економіки, політики, культури, що діють на території, населеній національним колективом, і зв’язують його в компактну цілість, забезпечують розвиток у сучасному та майбутньому. Історія вчить, що лише власна держава є найкращим способом збереження життя і розвитку як цілого народу, так і кожної особистості.

Прагнення до свободи та самостійності є визначальною цінністю українців, що давала наснагу і сили залишатися собою в часи бездержавності.

Відділом електронних ресурсів та довідково-бібліографічного обслуговування підготовлений бібліографічний список «Українська державність», який містить літературу та інтернет-ресурси, які розкривають становлення та розвиток української державності в різні історичні періоди. Також пропонуємо ознайомитися з бібліографічним оглядом літератури «Перша українська Конституція»; списки літератури «Конституція України: 25 років на теренах Незалежності», «На шляху до Незалежності: від витоків до сьогодення».

Додаткову літературу по темі можна знайти в електронному каталозі Публічної бібліотеки імені Лесі Українки.