Від історичної пам’ятки до Будівлі правосуддя: чим цікавий Кловський палац

ТЕТЯНА АСАДЧЕВА

Кловський палац — пам’ятка архітектури національного значення. Вона була збудована у середині XVIII століття на території Кловського монастиря, що згадується у стародавніх літописах.

Історія Кловського палацу розпочалася ще у 1752 році, коли Києво-Печерська лавра уклала угоду з відомим тогочасним архітектором Петром Нейоловим для спорудження низки будівель у різних частинах міста. В угоді йшлося й про проєкт цегляного двоповерхового палацу на Клові.

На думку краєзнавців, грандіозному будівництву передували події 8-річної давнини, коли у 1744 році до Києва з офіційним візитом прибула імператриця Єлизавета Петрівна зі своїм таємним чоловіком Олексієм Розумовським.

Кловський палац

Приїзд таких високоповажних гостей був досить неочікуваним, оскільки на той час в Києві не було жодного палацу для розміщення перших осіб держави. Тож Єлизавета та її придворна свита розмістилися в Будинку митрополита на території Києво-Печерської лаври.

Звичайно, таку світську аристократичну тусовку важко було уявити в приміщеннях монастиря, тож імператриця захотіла мати власну резиденцію у Києві.

Так розпочалося будівництво Царського (Маріїнського) палацу, але водночас Києво-Печерська лавра замовила будівництво іншого палацу для розміщення високопосадовців.

Будівництво обох палаців в Києві відбувалося одночасно. А між ними проклали спеціальну липову алею, яка поєднала обидві місцевості. Під керівництвом Петра Нейолова був збудований перший поверх будівлі. Далі будівництвом керував відомий зодчий Степан Ковнір, який і надав споруді вигляду бароко.

Щоправда, відомий історик Микола Закревський у своїй роботі «Літопис і опис міста Києва» вказує автором проєкту палацу німецького зодчого Йогана Шеделя.

Цю версію також підтверджує у своєму путівнику «Київ» Костянтин Шероцький, хоча більшість сучасних дослідників схиляються більше до авторства Петра Нейолова.

Кловський палац на малюнку 1888 року

«Кловський палац був збудований у 1744 році в стилі Людовіка XIV (рококо) у два поверхи з округлими виступами, дугоподібними фронтонами, витонченими накладними планками та перекриттями. До 1978 року він належав Лаврі. Згодом споруду відібрали у власність держави, яка передала його у 1811 році для потреб гімназії. У 1857 році палац згорів, втративши оздоблення інтер’єрів. Згодом він був відбудований вже у спрощених формах…» — пише Костянтин Шероцький.

На думку дослідника, будівля неодноразово змінювала свій зовнішній вигляд та внутрішнє наповнення.

За час існування у Кловському палаці працювали різні установи. Спершу — друкарня Києво-Печерської лаври, потім — військовий шпиталь, протягом 1811-1856 років — перша чоловіча гімназія.

У 1856 році в ньому розмістилося Перше жіноче єпархіальне училище. Наприкінці ХІХ-початку XX століття при відновленні палацу надбудували один поверх, змінивши повністю внутрішнє планування приміщень.

Під час буремних подій 1917-1920 років будівля була істотно пошкоджена. Вже у радянський час пам’ятку відновили для потреб Інституту силікатної промисловості.

Згодом тут працювали музей Великої Вітчизняної війни, а до 2003 року — музей історії Києва.

На початку XXI століття історичну будівлю передали Верховному Суду України.

У 2004-2009 роках була проведена реставрація будівлі з відновленням інтер’єрів.

На жаль, оригінальні інтер’єри Кловського палацу були давно втрачені у зв’язку з тим, що в різні епохи в ньому розміщувалися різні інституції та установи. Окрім того, споруда неодноразово зазнавала істотних руйнувань через пожежі та війни, археологічні розкопки й ще багато чого іншого, що відбувалося тут впродовж майже 270 років історії.

Те, що сьогодні можна побачити в будівлі, є історичною реконструкцією палацу з урахуванням особливостей функції Палацу правосуддя, який нині розміщується в цих стінах.

За словами працівників Верховного Суду, усі меблі були створені київською меблевою фабрикою в стилі середини XVIII століття, а в оздобленні інтер’єрів були використані українські будівельні матеріали.

На другий поверх будівлі ведуть вишукані парадні сходи, які називають сходи Чесноти, що охороняють мармурові скульптури-символи, пов’язані з правосуддям.

Парадну стелю другого поверху прикрашає традиційна ліпнина, а також зображення Віри, Надії та Милосердя.

Незабутнє враження справляє зала Пленумів, розрахована на 220 місць. Стіни приміщення прикрашені українською державною символікою різних часів, починаючи від правління Ярослава Мудрого і закінчуючи часами відновлення української Незалежності.

Куполоподібна стеля цієї зали оздоблена розкішною люстрою.

Також однією з найцікавіших локацій є музей Верховного Суду, де можна познайомитися з історією українського судочинства та його відомими постатями, а також побачити судівські мантії різних років.

Окрему нішу займають подарунки Верховному Суду України, вручені від імені колег з різних судових інстанцій іноземних країн.

Вже понад два століття Кловський палац залишається окрасою київських Липок, даруючи своїм відвідувачам незабутні враження.

Детальніше за посиланням: https://vechirniy.kyiv.ua/news/95282/

Шановні користувачі!

Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться в електронному каталозі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки:

Гирич, І. Б. Київ : люди і будинки / Ігор Гирич. – Київ : Либідь, 2018. – 432 с. : іл., портр.

Кловський палац //  Галайба, В. Хроніка старого Києва : Вип. 1 / Василь Галайба. – Київ : Бібліотека українця, 2003. – С. 115-120 : іл.

Липки //  Галайба, В. В. Из жизни губернского Киева : по материалам прессы XIX-XX вв. / В. В. Галайба. – Київ : Скай Хорс, 2015. – С. 4-9 : ил.

Пилипа Орлика, 8 : Кловський палац //  Друг, О. М. Липський гербовник / Ольга Друг. – Київ : Либідь, 2016. – С. 70-73 : іл., портр.

Статті

Гасюк О. Збурив палац тяганину : [Притязання Верхов.суду України на Клов.палац,де знаходиться Музей історії Києва, продовжується]. //  Голос України. – 1996. – 19 берез.-С.13.

Гирич, І. Київський путівник : Хрещатик і Липки / Ігор Гирич //  Київ. – 2013. – № 6. – С. 151-176. – (“Київ” про Київ).

Киркевич, В. Липки : аристократический и правительственный центр столичного города / Виктор Киркевич //  Достопримечательности Украины. История и культура : всеукраинский независимый вневедомственный научно-популярный журнал. – 2018. – № 1-6. – С. 112-137.

Філіпова Т. Кловський палац: архітектура, інтер’єри, художньо-декоративне оздоблення / Тетяна Філіпова, Дмитро Чобіт //  Пам’ятки України : національна спадщина. – 2018. – № 1-2. – С. 32-47 : фото.

Інтернет-видання

https://discover.ua/locations/klovskiy-dvorec

 https://esu.com.ua/article-8537

https://fpk.in.ua/ekskursiji/3799-najzagadkovishij-klovskij-palats

https://mydim.ua/companies/sights/klovsky-palac/

https://travels.in.ua/uk-UA/object/165/klovskyy-palats