Всеукраїнський День довкілля

Кожен з нас є свідком довгострокових наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ми бачимо водойми, що міліють та цвітуть. Забруднене повітря великих міст несе загрозу нашому здоров’ю. Ми все більше відчуваємо на собі наслідки зміни клімату: аномальну спеку, масштабні зливи та снігопади, пилові бурі, нестачу води. Ми спостерігаємо за тим, як на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму накопичуються серйозні екологічні проблеми, відчуваємо наслідки російської воєнної агресії. Ми не можемо без болю дивитися на рани, що завдаються природі від вирубок лісу в Карпатах та нелегального видобутку бурштину. Ми накопичуємо мільйони тон сміття і скидаємо його на звалища. І це далеко не повний перелік екологічних викликів нашого сьогодення.

З метою підвищення рівня свідомості українців в питаннях, що стосуються збереження і безпеки навколишнього середовища було  запроваджено свято – День довкілля, або День навколишнього середовища. Це національне екологічне свято відзначається щорічно в третю суботу квітня, починаючи з 1999 року, згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98.

Свято було задумано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором і ідеологом всесвітнього Дня довкілля.

Цього дня влада, громадські організації, екологи закликають українців взяти участь у квітневій толоці – висадці рослин в лісах і парках, прибиранням вулиць і паркових територій, плануванням скверів, газонів, клумб в населених пунктах, ліквідацією стихійних звалищ в громадських місцях, місцях відпочинку і дозвілля. Організовують заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, збереженні заповідних об’єктів, поширення екологічних знань. Заходи широко висвітлюються у пресі.

Всесвітній день охорони довкілля покликаний спонукати якомога більше людей до активних дій, аби не допустити, щоб навантаження на природні системи життєзабезпечення планети, яке зростає з кожним роком, сягнуло своєї критичної межі.

Але для порятунку нашої планети не обов’язково чекати певного спеціального дня, долучитися до такої корисної і важливої справи можна кожного дня. Є багато простих способів, які можуть допомогти зберегти довкілля та ще й зекономити. Для цього необхідно: відмовитися від поліетиленових пакетів та одноразових пляшок і посуду, бути енергоефективним у побуті, обирати найбільш екологічний транспорт, економити воду, купувати менше та не викидати, сортувати сміття і віддавати на переробку. Слідкуймо за своїм споживанням води, електроенергії; бережімо кожну рослинку, аби своїми діями зробити нашу домівку (планету Земля) кращою, чистішою. Це внесок в майбутнє наше і майбутнє наших дітей!

Пропонуємо вашій увазі тематичну добірку літератури «З турботою про довкілля» з питань екології, з якої ви дізнаєтеся про вплив діяльності людини і воєнних дій на навколишнє середовище, як можна запобігти негативним наслідкам забруднення, як кожен з нас може допомогти довкіллю і як навчити дбати про екологію наших дітей. Цей список літератури є логічним продовженням минулорічної добірки «Чисте довкілля – це наше майбутнє!».

Додаткову літературу до Дня довкілля ви можете знайти у нашому електронному каталозі та замовити у Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки або бібліотеках міста Києва.