Ювілейна дата “Синопсиса”

Цьогоріч минає 350 років найдавнішому короткому нарису з історії України — «Синопсису».

12 грудня 1974 року за повелінням архімандрита Києво-Печерської лаври Інокентія Гізеля праця побачила світ. У ній зібрані історичні події, що відбувалися в Україні з найдавніших літописних часів до останньої чверті XVII ст.

Відомо, що «Синопсис» — твір анонімний. У науковій літературі знаходимо низку спроб приписати його авторство І. Гізелю, печерському друкарю І.Армашенку, ігумену Михайлівського монастиря Ф.Софоновичу, економу П.Кохановському, архімандриту Й.Тризні тощо.

При написанні «Синопсиса» автор користувався відомостями з «Густинського літопису», «Хроніки» М. Стрийковського, польських хронік Длугоша, Кромера, Баронія, Гваньїні тощо.

«Синопсис» слугував підручником з української історії аж до початку ХІХ століття. Найпопулярніша праця, що написана образною мовою, була перекладена грецькою та латиною, неодноразово перевидавалася та поширювалася в рукописних списках.

Більша половина книги присвячена Київській Русі, боротьбі наших предків з монголо-татарською ордою, кілька оповідань — про литовське нашестя, а закінчується «Синопсис» розповіддю про два бусурманські «приходи» під Чернігів 1677—1678 pp., про перемоги об’єднаних військ над турками і татарами…

Адаптований текст до сучасної української мови «Синопсиса Київського» —  це монографія кандидата богословських наук, автора численних публікацій з питань історії релігії, перекладача творів давньоукраїнської літератури Ірини Жиленко — міститься у збірнику наукових праць «Лаврський альманах».

Запрошуємо охочих до відділу краєзнавчої літератури та бібліографії .

Жиленко І. (молодша) Синопсис Київський. //  Хроніка 2000. – 2002. – Випуск №49-50.-С.403-496.

Лаврський альманах : [збірник наукових праць]. Вип. 6, спецвип. 2. І.В. Жиленко. Синопсис Київський / [ред. рада: В.М. Колпакова (відп. ред.) та ін.] Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник. – Київ : Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник : [ВІПОЛ], 2002. – 193 с. : іл.