Архів 2023

27.11.2023

Коли народжується немовля, багатьом мамам і татам навколишній світ починає здаватися ненадійним і взагалі непристосованим для комфортного і безпечного життя з дітьми. Як навчити дитину обережності і при цьому не злякати її? Як навчити  розпізнавати небезпеку й уникати її? Як поводитись, щоб не позбавити дитину ініціативності та сміливості? На ці та інші питання ви знайдете відповідь у книзі, яку презентує сьогодні відділ абонемента.

Казьміна, С. Нестрашна енциклопедія безпеки для дорослих та дітей. Як навчити дитину правильної поведінки без залякувань і погроз / Світлана Казьміна, Валентина Баланова ; [іл. Т. Ю. Сорудейкіної]. –  Харків : Основа, 2019. – 95 с. : іл.

Переглянувши вечірні новини, прочитавши стрічку в Інтернеті або поговоривши із сусідкою і дуже злякавшись, батьки починають вживати термінових заходів щодо захисту дитини. Як правило, вони зводяться до розмов з переліченням жахливих нещасть. Чуючи подібні розмови, дитина не стільки вдумується в їх зміст, скільки насамперед прочитує емоції батьків. Та головна емоція тут – страх. Вмикається багата дитяча фантазія. Почуття страху витісняє решту емоцій і здатність холоднокровно мислити. Автори книги стверджують, що залякування не можуть надати безпеку вашій дитині. Навпаки, погрози та страшні історії ще більше змусять дитину замкнутися в собі та боятися усіх навколо. Це просто зруйнує дитячу психіку та довіру до світу. Така дитина буде наляканою та нещасливою.

Рано чи пізно всім батькам доводиться вперше залишати дітей самих удома. Цей перший крок до дорослого життя бажано заздалегідь підготувати, прищепити дитині певні знання, уміння та навички поведінки в разі загрози. Усі загрози можна поділити на 2 великі групи: побутові травми і дії людей. Потрібно проводити з дітьми уроки безпеки у формі не лекцій, а практичного заняття: треба показати, що саме слід робити в конкретному випадку. Кожна навичка безпеки має бути відпрацьована на практиці.

Книга адресована батькам і дітям 6-9-ти років та складається з двох частин. У першій частині запропонований авторський погляд на загальні сучасні проблеми безпеки дітей, наведені типові помилки в навчанні правил безпечної поведінки, надані загальні рекомендації. В другій частині вже конкретно розкриваються питання про різні види небезпеки, як фізичні так і віртуальні, і пропонуються поради, як себе поводити в цих ситуаціях. Для цього описані найважливіші навички, які потрібно розвивати у дитини, щоб вона могла протистояти можливим провокаціям та небезпекам. І не просто описані, а подані у вигляді практичних завдань, які дитина має виконати.

Надзвичайно корисна та потрібна книжка допоможе дорослим впоратись із своїми страхами, які пов’язані з безпекою дітей.

Книга є у відділі абонемента.
Фото взяті з мережі «Інтернет».

20.11.2023

Чому наші діти, яких ми так любимо і про яких так дбаємо, часто виявляються «невдячними» й отруюють життя всім, хто навколо – батькам, дідусям-бабусям, вихователям, учителям? Досвідчений німецький дитячий психіатр Міхаель Вінтергофф вбачає причину цього явища у тому, що найрізноманітніші прояви поведінки дітей та підлітків, котрі не піддіються вихованню, зводяться до єдиного знаменника – незрілої психіки. Та в тому, що сучасні діти мало не від народження мусять дорослішати.

Вінтергофф, М. Чому наші дити стають тиранами, або Загублене дитинство : [переклад] / Міхаель Вінтергофф. – [Київ] : Темпора, 2011.  – 176 с.

Автор звертає увагу на те, що дітям нав’язують роль, яка їм далека. Малечі бракує певних психічних властивостей, щоб її виконати. Ця роль полягає в тому, щоб бути партнерами дорослих. Отже дитині приписують риси, котрих вона в такому ранньому віці ще не може мати. Тому вона надалі зіткнеться з труднощами у повсякденному житті.

Протягом  багаторічного спостереження автор дійшов висновку, що між фізичним та психічним віком проблемних дітей і підлітків існує глибока прірва. Тому вони не можуть вільно будувати стосунки з оточенням. До них практично неможливо знайти підхід. Вони тероризують усіх своєю поведінкою і мають імунітет проти спроб дорослих вплинути на них.

Раніше не брали до уваги трьох головних видів порушень стосунків між дорослими та дітьми: партнерства, проекції та симбіозу.

Автор показує, де криються головні помилки та непорозуміння та де шукати можливих шляхів виходу з халепи. Відповідальність за ці порушення не можна перекласти на якусь одну обставину. Накопичується цілий конгломерат впливів, який фатально діє на дитячу психіку. Коли діти за браком психічних передумов не здатні відрізнити правильну поведінку від неправильної, з них робляться тирани й монстри, яких нам доводитись бачити дедалі частіше, і ми розгублюємося ще більше.

Такі діти намагаються виховувати власних батьків і залюбки керують ними, не знаючи міри. Причина криється не у вродженій злостивості, а в тому, що ці діти неспроможні сприймати свою поведінку як неправильну.

Педагогіка, концепції виховання, форми навчання в дитячих садках і школах, а також щоденне виховання у сім’ї – все це сукупно може допомогти вивести дітей на правильну дорогу, з тим, щоби психічний розвиток дітей відповідав їхньому вікові.

Автор підтримує новий погляд, який допоможе вийти з глухого кута, та знайти нові шляхи, які, врешті, приведуть до змістовних педагогічних намагань.

Численні промовисті приклади, описані у цій книжці та взяті з дитячого садка, школи, дому, вам напевно знайомі, тож книжка буде корисною всім, кому небайдуже нормальний психічний розвиток дитини.

Фото взяті з мережі «Інтернет».

05.06.2023

Коли ми перебуваємо у вирі щоденного побуту, або ж, відпрацювавши цілий день, повертаємося додому, то нам не до того, щоб думати, до яких методів виховання своїх дітей ми вдаватимемося у віддаленій перспективі. Як батьки традиційно вибудовують стосунки з дітьми, що стає на заваді доброму контакту та що може його покращити – про все ви дізнаєтесь з книги психотерапевтки з двадцятирічним досвідом роботи Філіппи Перрі.

Перрі, Ф. Важливо, щоб ваші батьки прочитали цю книжку (а ваші діти радітимуть, якщо і ви це зробите) / Філіппа Перрі : [пер. з англ. Д. Петрушенко]. – Харків : Віват, 2020. – 287 с. (Саморозвиток).

Дитина потребує тепла й прийняття, фізичного контакту, любові, почуття міри, розуміння, гри з ровесниками та дорослими, підтримки й вашої уваги й часу, проведеного з нею. Але завжди щось стає на заваді – робота, школа, брак часу, заклопотаність, обставини… Однак найбільшої шкоди може завдати те, як виховували нас, коли ми були дітьми й підлітками. Якщо ви вже батьки чи збираєтеся стати ними, проаналізуйте багаж свого дитинства, що ви з роками відчували і що відчуваєте зараз. І, зробивши таку ревізію, покладіть до багажу лише те, що вважаєте за потрібне. Багато того, що ми успадкували, перебуває за межами нашої свідомості. Через це іноді важко збагнути, реагуємо ми на поведінку дітей тут і тепер чи наші реакції закорінені в нашому минулому.

Нелегко бути батьками. Поява дитини навіть змусила вас усвідомити, із чим випало зіткнутися вашим батькам. Можливо, ви стали більш вдячними, певною мірою ототожнюєте себе з ними й частіше співчуваєте їм. Однак ви також повинні ототожнювати себе зі своєю дитиною. Це допоможе зрозуміти їхні почуття, коли вони поводяться так, що вам кортить уникнути спілкування з ними.

Отже всім, хто лише планує стати батьками або вже ними є, і навіть тим, хто просто хоче проаналізувати власне дитинство і краще пізнати себе і власну поведінку у стосунках з іншими, радимо прочитати цю книгу, яка побачила світ завдяки Українському інституту книги.

Книга є у відділі абонемента.
Фото взяті з мережі «Інтернет».

21.03.2023

Щойно ми отримали цікаву книгу, яка допоможе вам дізнатись, як  утриматися на «американських гірках» виховання дитини й водночас зберегти емоційну рівновагу, а також випробувати ці навички на практиці. Її авторка після народження двох активних доньок почала відчувати тривожність і роздратованість, тож вирішила глибше дослідити методи заспокоєння і налагодження комунікації з дітьми. На основі набутого досвіду вона написала цю книжку.

Кларк-Філдс, Г. (не)Щасливе батьківство. Чесна книга про виховання дітей / Гантер Кларк-Філдс ; [пер. з англ. Богдани Синякевич]. – Харків : Віват, 2022. – 239 с. – (Саморозвиток).

Бути батьками важко. Нас не вчать у школі, як ростити дітей та як у процесі виховання не наробити помилок і не завдати дітям психологічних травм. З покоління в покоління ми передаємо дітям ту модель батьківської поведінки, яку спостерігали самі, проте часто вона буває непродуктивною. Чимало батьків вважає, що причиною труднощів, роздратування й розачарування в батьківстві є дитина. Достатньо просто «полагодити» дитину – і життя стане прекрасним. Але замість того, щоб звинувачувати своє дитя чи себе, нумо сприймати труднощі та стреси батьківства як те, з чого можна винести урок, а не те, чого хочеться якнайшвидше позбутися. В книзі запропоновано розумний і зовсім новий підхід до усвідомленого батьківства. Якщо ми хочемо, щоб наші діти відгукувались на потреби інших, то мусимо на власному прикладі показувати, що справді враховуємо їхні потреби. Ми мусимо ставитися до дітей так, як хочемо, щоб ставилися до нас самих.

Книга Гантер допоможе побудувати батьківсько-дитячі стосунки, засновані на взаємодії й повазі. Ви дізнаєтеся, як зберігати спокій і не зриватися на крик у найскладніші моменти свого батьківства. Діти потребують емпатичного, врівноваженого дорослого, який перебуває поряд навіть у найнапруженіші моменти – відтак вони зростають здоровими особистостями й передають нову модель батьківства своїм дітям. Книга допоможе змінити стосунки зі своїми дітьми, вона сповнена зворушливих історій і практичних вправ.

Книга є у відділі абонемента.
Фото взяті з мережі «Інтернет».

20.02.2023

Спілкуватися з підлітками нелегко. А на делікатні теми, так чи інакше пов’язані з сексуальністю, особливо непросто. Знайомство з книгою, яку сьогодні пропонує вашій увазі відділ абонемента в рубриці «Виховання з любов’ю», допоможе батькам сформувати довіру у такій складній і визначальній частині людського життя, якою є сексуальна сфера.

Хаффнер, Д. Від перших побачень до дорослого життя. Що повинні знати батьки про сексуальний розвиток своїх підлітків : [пер. з англ.] / Дебра Хаффнер. Київ : Центр учбової літератури, 2020. – 206 с.

У своїй книзі провідна американська сексологиня Дебра Хаффнер визначає основні моменти, на якіі варто звернути увагу батькам. Перш за все, мова йде про власні цінності батьків, пов’язані з сексуальністю, тобто про те, що саме ми хочемо сказати нашим підліткам і як це потрібно зробити, щоб вони нас почули. Наступний важливий фактор, пов’язаний з психофізіологічними особливостями підлітків.

Виділячючи три вікові групи – молодший, середній і старший підлітковий періоди, – авторка показує, як з плином часу змінюється сексуальна поведінка дітей від однієї групи до іншої.

На окрему увагу заслуговують теми, які викликають найбільшу тривогу у батьків. Йдеться про підлітковий секс, вечірки, побачення, контрацепції, алкоголь і наркотики. Дебра Хаффнер не обходить стороною теми нетрадиційної сексуальної орієнтації, підліткової вагітності, сексуальних домагань і ряд інших.

Авторка допомагає батькам  розібратися в численних питаннях підліткової сексуальності, розповідаючи про це гранично конкретно і в той же час делікатно, наводить безліч прикладів із власної практики консультування батьків. Також вона ділиться своїм особистим досвідом виховання підлітків.

Знайомство з цією книгою дасть можливість батькам почувати себе значно впевненіше і допоможе підліткам стати сексуально здоровими, а також зберегти з дітьми довірчі відносини на довгі роки.

Книга є у відділі абонемента.
Фото взяті з мережі «Інтернет».