Лекція “Етнічна історія України”

Хто вони, наші далекі й забуті предки? Чиїх батьків ми діти? Ці питання хвилювали багатьох українських письменників, літописців, мудреців. У першому рядку свого безсмертного літопису «Повість минулих літ» Нестор вказує – як би зараз визначили – предмет дослідження: «Звідки пішла Руська земля і хто в ній найперший почав княжити».

28 грудня у прямому етері історик і письменник Анатолій Горовий виступив із лекцією «Етнічна історія України», у якій розповів про про цікавий і дискусійний процес етногенезу української нації.

Етнографічні знання необхідні для глибокого розуміння історії й культури народів на всіх етапах розвитку людського суспільства. Історія народу – це не тільки історія здобування засобів для життя; вона включає в себе історію вдосконалення житла, одягу, харчування, його родинного укладу, форм побуту в широкому значенні цього слова. Історія народу – це не тільки історія його боротьби за свої ідеали, це й історія його світогляду, народних знань, вірувань і марновірства, обрядів і звичаїв.

Сучасні українці – нащадки слов’янського населення лісової та лісостепової зони території сучасної України. Лектор Анатолій Горовий зазначив, що дослідники приділяють значну увагу питанню етногенезу українців. Зокрема, існують такі концепції:

  • теорія автохтонності (В. Хвойка, В. Щербаківський, Я. Пастернак, М. Максимович, М. Костомаров, М. Грушевський тощо), за якими етнічну основу українців становить населення, яке проживало на території сучасної України впродовж попередніх історичних періодів;
  • теорія «єдиної колиски» (загальноприйнята в СРСР у 1950–80-ті): зародження і розвиток із єдиної древньоруської народності трьох близьких слов’янських народів (українців, білорусів, росіян). Нині загальновідомо, що ця теорія не витримує критики.
  • теорія «незалежного розвитку окремих східнослов’янських народів», тобто українців, білорусів, росіян, яка набула поширення останнім часом.

Ви можете дізнатися більше за цією темою, переглянувши відеозапис лекції.