Музи не мовчать. Онлайн-зустріч

Нашому травмованому війною суспільству як ніколи потрібне Слово – іноді спокійне і суворе, а іноді ніжне, жіноче. Колись давні римляни вважали: «Inter arma silent Musae». Себто, під час війни музи мовчать. Але ж і тим, хто знаходиться під свистом куль і громом гармат потрібен цілющий бальзам – натхнення. І є Музи, які готові нести його попри все.
Тверду позицію, теплу ліричність і глибинну філософічність поєднала в собі поезія молодої української поетеси Мальви Кржанівської. У прямому етері 24 грудня вона зустрілася з глядачами бібліотечних онлайн-подій. Зустріч модерував поет, перекладач Дмитро Луняка.

Лірика поетеси – ніжна, жіноча – справляє сильне враження своєю мужністю, а подекуди – і правдивою публіцистичною гостротою. Стосунки, війна, справжність у людині і щире почуття, яке часто не сприймає обмежень та заборон – усе це химерними й витонченими арабесками переплелось у віршах Мальви.

Окрім поезії, у прямому етері поетеса розповіла про своє життя, ставлення до суспільно-політичних і мистецьких подій, про те, що хвилює кожного. Це і є правдива місія митця – проговорювати, за Оксаною Забужко, «колективні національні травми», як це роблять психологи зі своїми пацієнтами.

Сучасний читач не сприймає декларативної поезії. І наша поетеса це відчула – в її творах бачиш не загальну декларацію ідей, а їхню філігранну мистецьку обробку. Тому так добре її вірші сприймалися військовими та цивільними під час численних волонтерських концертів та місій. На передовій бійці через ніжні філософські рядки переносились думками до того милого і рідного, що чекало їх удома. А в далеких від фронту містах гостра, патріотична поезія Мальви Кржанівської обпікала байдужі душі, змушуючи їх емпатувати, думати і діяти.

Поговорили і про те, наскільки важливо українським митцям, та й загалом українцям, об’єднуватись заради спільної справи – попри всі розбіжності та суперечності, нівелювати в собі заздрість та егоїзм, випрацьовуючи замість вузько егоїстичного «Я» колективне «Ми». Мальва розповіла про літературно-мистецькі ініціативи: об’єднання «Творчий Сектор», передачу «Мовне коло», поділась планами щодо відкриття нової арт-платформи.

Почути поезію Мальви Крижанівської з вуст самої авторки, відкрити для себе цю непересічну мисткиню, дізнатися про сучасну молодіжну літературу, «Творчий сектор» та взаємодію муз і війни можна у записі прямого етеру на фейсбук-сторінці бібліотеки.
Запрошуємо до перегляду!